شما اینجا هستید   |

    اخبار : انسان غیرمتفکر و غیرخلاق محصول «نظام کمّی و صورت‌گرای ارزش‌گذاری» و «نگاه اداری بر اداره علم» است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تأکید ما در دانشگاه آزاد اسلامی این است که دانشگاه باید پیشرفت آینده کشور را تضمین کند و نگاه آموزش عالی نباید آموزش برای آموزش باشد.

به گزارش‌خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، پنل بررسی جایگاه نخبگان و کنشگران تخصصی با حضور دکتر محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در سالن مولانای مرکز همایش‌های بین المللی صدا‌و سیما برگزار شد.

دکتر محمد مهدی طهرانچی با اشاره به «حکمرانی کمیت‌گرا در نظام آموزش عالی»، اظهار داشت: با این مباحث همه ما چشمانمان آزرده شده و بارها و بارها دیده و شنیده‌ایم که تجارتی شکل گرفته است که همه این تجارت جعل نیست بلکه خیلی از آن انجام است اما انجام به نیابت. به عنوان مثال می‌گویند مقاله و پایان نامه می‌نویسیم یا حتی برای ارتقا فرم پر می‌کنیم و همه اینها مجموعه بحث‌هایی است که نظام آموزش عالی با آن مواجه است.

دکتر طهرانچی با اشاره به چهار نسل فعالیت دانشگاه‌ها در کشور خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها از ابتدای شکل‌گیری تاکنون، در چهار محور «تربیت نیروی انسانی»، «افزایش دانش مستندشده»، «حل مسأله» و «تعالی فردی، اجتماعی و فضای عمومی» نقش‌آفرینی داشته‌اند. در طول زمان شکل قضیه و سمت­‌گیری دانشگاه‌ها تغییر کرد اما از ابتدا که دانشگاه تعریف شد، با هرچهار رویکرد تعریف شده بود.

وی با بیان اینکه دانشگاه در ایران به صورت ناقص متولد شد، تصریح کرد: اساساً وقتی دانشگاه در کشور ما متولد شد، لایه استراتژیک در آن نبود و ما از لایه تاکتیک و اجرا شروع کردیم و صرفاً از یک جایی به بعد با نگاه اقتباسی گفتیم که غرب به استراتژیک فکر می‌کند و ما فقط اقتباس کنیم. برای همین وقتی بحث ایجاد رشته جدید مطرح شد، در مواد درسی و رشته‌هایی که در غرب ارائه می‌شد الگو برداری کرده و تغییر ایجاد کردیم و درنهایت تبدیل به منظومه آموزشی ما شد.

به اشتراک بگذارید : | | |