شما اینجا هستید   |

    اخبار : سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی از امسال تغییر می‌کند/بررسی گزارش حسابرسی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر لزوم شفافیت ­های مالی و عملکرد این دانشگاه، گفت: سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی از امسال تغییر خواهد کرد.

به گزارش ایسکانیوز از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، سیزدهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران ظهر امروز به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و با دستور کار بررسی گزارش حسابرسی سال ۹۵ دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران توسط مؤسسه مفید راهبر برگزار شد.

دکتر طهرانچی در ابتدای این نشست با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، گفت: ان­شاءالله دانشگاه آزاد اسلامی در این دوره، با برنامه ­هایی که دارد و با کمک و هماهنگی هیأت­ امناهای استانی در هدایت مؤثر جوانان و امیدآفرینی در کشور موفق باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برای اولین بار حسابرسی مستقل در دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده و گزارش آن در جلسات هیأت امنای استانی مورد بحث و بررسی قرار می­ گیرد، گفت: در گذشته حسابرسی از این دانشگاه به صورت داخلی انجام می ­شد، اما در دوره جدید و پس از استقرار آقای دکتر ولایتی در این دانشگاه که در آستانه دومین سال صدور حکم ایشان از سوی مقام معظم رهبری قرار داریم، حسابرسی مستقل از فعالیت­ های دانشگاه آزاد اسلامی توسط یکی از مؤسسات معتبر حسابرسی آغاز شد.

وی ادامه داد: در این مدت ۳۳ جلسه کمیسیون دائمی و ۲۴ جلسه هیأت­ امناهای استانی به بررسی گزارش حسابرسی مؤسسه مفید راهبر پرداختند و نسبت به وضعیت مالی دانشگاه اشراف بیشتری پیدا کرده‌ایم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اهتمام ویژه دانشگاه آزاد اسلامی بر لزوم شفافیت ­های مالی و عملکرد این دانشگاه تأکید کرد و افزود: بودجه سالانه دانشگاه آزاد اسلامی بالغ بر شش هزار میلیارد تومان است و این موضوع جای تعجب داشت که چگونه با وجود چنین درآمد و هزینه‌هایی تاکنون حسابرسی مستقل در این دانشگاه انجام نشده است، بنابراین پیش‌بینی می‌کردیم که روند حسابرسی از فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی با چالش‌هایی مواجه شود.

وی خاطر نشان کرد: سال گذشته هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی مصوب کرد که حسابرسی از فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۵ و سال‌های منتهی به حساب‌های این سال انجام شود. به این ترتیب حسابرسی از دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران که با دارا بودن بیش از یک هزار میلیارد تومان، یک ششم از سهم کل بودجه دانشگاه آزاد اسلامی را شامل می ­شود، نیز همزمان با سایر استان ­ها انجام شد که امروز گزارش آن در این جلسه مورد بررسی قرار می ­گیرد.

در ادامه این نشست گزارش ۳۶ صفحه ای، مؤسسه حسابرسی مفید راهبر از دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر طهرانچی با اشاره به این گزارش تصریح کرد: متأسفانه تاکنون سیستم ثبت­ نام و مالی دانشگاه آزاد اسلامی از هم جدا بوده است و اگر کسی در هنگام ثبت ­نام فیش واریزی جعلی به واحد دانشگاهی ارائه می ­کرد، دانشگاه نمی ­توانست صحت موضوع را بررسی کند، چرا که سیستم ­های آموزش و مالی واحدها به صورت مستقل عمل می کردند و این موضوع که بدیهی ­ترین کار ممکن است، در دانشگاه آزاد اسلامی رعایت نمی ­شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: به دلیل گستردگی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران ۷۰ درصد حساب­ های سال ۹۵ این دانشگاه به عنوان نمونه مورد بررسی قرار گرفت و از برخی از واحدهای آن حسابرسی نشد، که قرار است، حساب ­های این واحدها همزمان با حسابرسی سال ۹۶ مورد بررسی قرار گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه حسابرس مستقل انتخاب شده، مورد اعتماد هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی است، از استان‌ها و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خواست که نهایت همکاری را در ارائه مدارک و ادله لازم با این مؤسسه داشته باشند.

وی با بیان اینکه سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی از امسال تغییر خواهد کرد، گفت: سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی با سال تحصیلی مطابق خواهد شد و بر اساس مصوبه هیأت امنا، اول شهریور به عنوان سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شده است. ۵ ماه نخست امسال متصل با حساب­ های سال ۹۶ و استثنائاً ۱۷ ماه حسابرسی می­ شود و از سال آینده این رویه به صورت ثابت انجام خواهد شد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به عدم شفافیت برخی از حساب­ های استان تهران، مرکز نظارت، بازرسی و رسیدگی به شکایات و اداره کل حقوقی دانشگاه را موظف کرد تا به تخلفات و مواردی که عدم شفافیت دارد و صرفه و صلاح دانشگاه در فعالیت ­های مالی در آن رعایت نشده و حیف و میل صورت گرفته است، ورود کرده و تخلفات را از طریق مراجع قضایی یا کمیته ­های انضباطی پیگیری کرده و گزارش آن را به هیأت­ امنای مرکزی و استان­ها ارائه کنند.

دکتر طهرانچی گفت: در رسیدگی به این تخلفات و قصورهای صورت گرفته، علاوه بر افرادی که در واحدها مسئولیت داشتند، همچنین نقش کسانی که در استان­ ها و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی تأیید کننده و ناظر این موارد بودند، باید بررسی شود. هر فردی که مسئولیتی می­ پذیرد، باید نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشد، بنابراین موارد مربوط به حساب ­های سال ۹۵ دانشگاه آزاد اسلامی پیگیری و نتیجه این پیگیری در قالب گزارش و کنترل داخلی به هیأت­ امناهای استانی ارائه خواهد شد.

وی با قدردانی از مؤسسه مفید راهبر برای حسابرسی و ساماندهی به حساب­ های دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: با توجه به اینکه تاکنون حسابرسی مستقل از دانشگاه آزاد اسلامی صورت نگرفته بود، سختی کار برای حسابرسان بیشتر بود و استان تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و واحد علوم و تحقیقات وضعیت نابسامانی نسبت به استان ها و واحدهای کوچک داشتند که متأسفانه وضعیت حساب­های این استان­ها مربوط به اشکال در شکل نیست، بلکه از نظر محتوایی از سوی حسابرسان عدم اظهار نظر گرفته ­­اند.

گفتنی است سیزدهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با حضور دکتر منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر سید محمودرضا آقامیری سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی، حجت ­الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر و عضو هیأت امنای این دانشگاه، علی دارابی معاون امور استان‌های صداوسیما و عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، نماینده استانداری تهران، نماینده مؤسسه مفید راهبر و سایر اعضای هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران برگزار شد.

به اشتراک بگذارید : | | |