شما اینجا هستید   |

    اخبار : طهرانچی: ملتی که گذشته خود را فراموش کند آینده‌ای نخواهد داشت

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ملتی که گذشته خود را فراموش کند آینده‌ای نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی تهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، در مراسمی که صبح امروز (دوشنبه ۱۵ بهمن) به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، طی سخنانی ضمن تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی و نقش جامعه دانشگاهی در تحقق این دستاوردها اظهار داشت: با درود بر روح پرفتوح امام راحل که بنیان گذار عزت مسلمین و مستضعفین در جهان شد و شهیدانی که بیش از هر چیز به پایداری این انقلاب کمک

کرده و خواهند کرد.

وی با بیان اینکه سرزمین ایران از گذشته تمدن پرور بوده است، گفت: آینده هر ملت به گذشته آن ملت وابسته است. همان طور که کسی که بیماری فراموشی بگیرد آینده ای نیز ندارد، ملتی هم ک

ه گذشته خود را فراموش کند، قطعا آینده ای نیز نخواهد داشت. ما در گذشته دارای تمدن غنی بودیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: تاریخ نویسان علم در بیان قدرت اسلام این نکته را مطرح می کنند که اسلام ۱۷ سال پس از بعثت پیامبرش کتابش را مکتوب می کند. به اعتقاد تاریخ نگاران یکی از عجایب قرآن این بود که در دنیایی ظهور کرد که علم از آن غرب بود ولی پس از ۲۰۰ سال از ظهور اسلام اگر علمی می خواستند باید آن را در ملل اسلامی جستجو می کردند.

وی با بیان اینکه بستر این توسعه علمی سرزمین ایران بود،گفت: ما افتخار می کنیم که همواره پرچم دار علم در دنیای اسلام بوده ایم.

طهرانچی خاطرنشان کرد: اروپایی ها تا توانستند از تمدن اسلامی بهره گرفتند و تلاش کردند واقعیت های گذشته را فراموش کنند.

وی افزود: پس از دوران صفویه دو سلسله در ایران پا گرفت که دوران حضیض تمدنی ما بود اما این دو دوره توسط مردی از حوزه به پایان رسید.

طهرانچی در مشهد: معاونت علوم انسانی و مهندسی باید به ساختار دانشگاه آزاد اضافه شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ثمره تمدنی غرب دو چیز بود، تصریح کرد: جنگ های جهانی بین کشورهای اروپا یی که آتش آن به دیگر مناطق دنیا کشیده شد و جنگ سرد میان آمریکا و شوروی که بر مبنای گسترش علمی در حوزه اتمی توسط آمریکا و دستاورد فضایی شوروی بود، دو دستاورد و ثمره تمدنی غرب بوده است.

وی افزود: در این ظلمت کده به یکباره یک مرد خدایی، بازگشت به خداوند در این کره خاکی را ندا داد و مردم به سمت او گرویدند.در مدت کوتاهی ژاندارم منطقه به دست مردم فرو ریخت.

طهرانچی ادامه داد: امام ما را به خود دعوت نکرد بلکه به خدا دعوت کرد و بنیادی نهاده شد که سال های پایانی قرن بیستم را به گونه دیگری به نگارش درآورد. غرب امروز خود را تنها در برابر یک دشمن یعنی حرکت توحیدی ملت ایران می بیند. او چشم طمع به منطقه دارد اما تنها یک آزاده را در مقابل خود می بیند که آن ملت ایران است.

وی یادآور شد: درست است که این راه مسیر همواری نیست و دشمن اقتصاد ما را مورد هجمه قرار داده است. در دنیایی که شعار یکپارچه سازی می دهند قدرت های جهانی با همه توان مسیر را برای هموارسازی مسائل اقتصادی در ایران بستند و معاهده پشت معاهده می نویسند تا مسیر پیشرفت ملت ایران را مسدود کنند. اما در ۲۲ بهمن بار دیگر مردم ندا سر می دهند که ما هستیم. مردم ایران علیرغم همه سختی ها راه خود را پایمردانه ادامه می دهند.

وی تاکید کرد: ملت ایران بار دیگر اعلام خواهند کرد که گسترش علمی و افتخار و تداوم راه گذشته که روزی ما در فرهنگ و علم پیشتاز بودیم را ادامه خواهند داد.

طهرانچی خاطرنشان کرد: امروز غرب همه توان خود را گذاشته است که تمدن توحیدی ملت ایران در برابر تمدن ناقص آنها قد علم نکند.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به دستاوردهای علمی کشور در عمر چهل ساله انقلاب گفت: امروز از جمعیت ۸۵ میلیون نفره ما ۸۰ هزار استاد و ۴ میلیون دانشجو هستند. امروز ایران اولین کشور در منطقه و کشور ۱۶ دنیا در تولید علم است. غرب عصبانی است که مردم ایران به این فناوری ها و دستاوردهای علمی دست یافته است چرا که آنها علم را از آن خود می دانند.

طهرانچی در پایان گفت: مردم بزرگ ایران برعهدی که با امام خود بستند و بیعت با رهبر خود پافشاری دارند تا پرچم این انقلاب را به دست منجی عالم بشریت دهند.

به اشتراک بگذارید : | | |