شما اینجا هستید   |

    اخبار : همدان| طهرانچی: دانشگاه آزاد از دستاوردهای مردمی انقلاب است

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه حساب‌های این دانشگاه شفاف‌سازی می‌شود، گفت: کاهش چشمگیر دانشجویان رشته کشاورزی، تهدیدی بزرگ است زیرا معیشت ۲۰ میلیون نفر به کشاورزی وابسته است و کم‌توجهی به این حوزه ۱۰ سال دیگر ، کشور را با چالش‌های جدی روبرو می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، چهاردهمین جلسه هیئت‌امنای دانشگاه آزاد استان همدان، پیش از ظهر امروز با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و آیت‌الله غیاث‌الدین طه محمدی نماینده ولی‌فقیه در استان برگزار شد.

محمدمهدی طهرانچی در این جلسه اظهار داشت: دانشگاه آزاد از دستاوردهای مردمی انقلاب اسلامی است که باید برای منطقه به کار گرفته شود. و در دوره جدید، تأکید بر این است که تصمیم‌گیری درباره مسائل و موضوعات در اختیار استان‌ها باشد.

وی با اشاره به زیرساخت‌های دانشگاه در استان همدان در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی گفت: مجموعه زیرساخت دانشگاه‌های دولتی استان همدان با دارا بودن ۴۵ درصد کل دانشجویان استان، بیش از ۱۰ هکتار است، در صورتی که دانشگاه آزاد اسلامی ۱۹۵ هکتار فضای کاربردی دارد که این فضا با حمایت مردم در اختیار این دانشگاه قرارگرفته و اکنون ۲۳ درصد دانشجویان استان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

کم‌رونقی رشته‌های فنی و کشاورزی و رقابت بر سر رشته‌های پزشکی محصول ناکارآمدی نظام آموزش عالی

عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه نقش هیئت‌امنای استان‌ها در دوره جدید پررنگ می‌شود، افزود: بزرگان و تأثیرگذاران هر منطقه همچون نماینده ولی‌فقیه در استان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، رؤسای دانشگاه‌های بزرگ علوم پزشکی و غیرپزشکی دولتی، رؤسای واحدها و غیره عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد استان‌ها هستند که می‌توانند با نگاه جامع برای رشد منطقه تصمیم‌گیری کنند.

طهرانچی با بیان اینکه با وضعیت پیچیده‌ای در آموزش عالی روبرو هستیم، تصریح کرد: ناکارآمدی آموزش عالی و متناسب نبودن آن با رشد منطقه‌ای موجب شده مردم نسبت به آموزش عالی تصمیماتی اتخاذ کرده و از تحصیل در رشته‌های حوزه علوم انسانی، فنی و مهندسی و کشاورزی خودداری کرده و در صف رشته‌های پزشکی بایستند.

بیشتر بخوانید

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: این موضوع نشان از اعتراض مردم به رویه کاری آموزش در این رشته‌ها دارد، چراکه بر اساس شاخص GDP، بیش از ۷۵ درصد GDPمربوط به صنعت نفت و ۱۰ درصد آن مربوط به کشاورزی است و خدمات پزشکی میزان زیادی را به خود اختصاص نداده، اما با این حال مردم از تحصیل در رشته‌های کشاورزی، فنی و مهندسی و علوم انسانی استقبال نمی‌کنند.

طهرانچی با اشاره به استقبال نکردن دانشجویان از رشته کشاورزی گفت: هر موضوعی که امروز در دانشگاه رخ می‌دهد، ۱۰ سال دیگر در کشور نمایان می‌شود، بنابراین کاهش دانشجویان رشته‌های کشاورزی این هشدار را می‌دهد که اگر به این حوزه توجه نداشته باشیم، ۱۰ سال دیگر در حوزه کشاورزی با چالش‌های جدی روبرو می‌شویم.

وی با بیان اینکه ۵ میلیون خانوار شامل ۲۰ میلیون نفر از محل کشاورزی درآمدزایی و ارتزاق می‌کنند، مطرح کرد: این‌ها نکاتی است که در حوزه آموزش عالی باید هوشمندانه به آن فکر کنیم، چراکه کم استقبالی از این رشته‌ها به دلیل تغییر سلیقه مردم نیست، بلکه اشکال از نحوه آموزش است.

طهرانچی با انتقاد از کاهش جمعیت دانشجویی کشور گفت: در برنامه ششم توسعه تعداد دانشجویان ۴۸ درصد بود که این موضوع به یکی از موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد، اما اکنون این میزان به ۴۳ درصد رسیده و کشور ترکیه در جمعیت آموزش عالی از ما پیشی گرفته است.

برخی تلاش می‌کنند دانشگاه آزاد را دولتی کنند/ حساب‌های مالی دانشگاه شفاف‌سازی می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اعلام کرد: دانشگاه آزاد اسلامی ساختاری مستقل و وابسته به مردم دارد، اما برخی تلاش دارند که این دانشگاه را دولتی سازی کنند که در این رابطه می‌توان به منحل کردن سازمان سنجش دانشگاه و اقدام برای تعطیل کردن پذیرش این دانشگاه اشاره کرد.

طهرانچی با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم مردم به دانشگاه آزاد اسلامی رجوع کنند، باید آموزش عالی را کارآمد کنیم، گفت: این مسیری است که باید آگاهانه در استان مدیریت شود تا بتوانیم از نقطه ضرر به سود برسیم، چراکه مردم از ما کارآمدی می‌خواهند و کیفیت در دل کارآمدی قرار دارد. شعار کیفیت ما هم بسترسازی اشتغال دانش بنیان است.

وی با اشاره به وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان گفت: این دانشگاه باید برش اشتغالی که در همدان، ملایر، تویسرکان، نهاوند و سایر شهرها وجود دارد را شناسایی کرده و در آن تأثیرگذار باشد، چراکه این دانشگاه اجتماعی است در صورتی که این موضوع در دانشگاه‌های مطرح دولتی وجود ندارد و بسیاری از افرادی که به این دانشگاه می‌روند، در چرخه اشتغال شهری و حتی ملی حضور ندارند.

طهرانچی با اشاره به دستور کار چهاردهمین جلسه هیئت‌امنای دانشگاه آزاد استان همدان بیان کرد: پس از انتصاب دکتر ولایتی از طرف رهبر معظم انقلاب به عنوان رئیس هیئت مؤسس این دانشگاه، برای اولین بار حسابرسی مستقل از دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد، درحالی‌که تا پیش از آن حسابرسی‌ها توسط حسابرسان داخلی این دانشگاه انجام می‌شد و در حسابرسی سال ۹۵ دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۲۳ واحد که ۷۰ درصد بودجه دانشگاه را شامل می‌شد، ۲۷ درصد استان‌ها غیرقابل اظهارنظر شده و برخی حساب‌ها هم مشروط شد.

وی تأکید کرد: حسابرسی دانشگاه آزاد اسلامی به وسیله یکی از شرکت‌های معتبر، اقدام خوبی برای شفافیت مالی است و خوشحالیم که این توفیق حاصل شد که حساب‌های ۳۱ استان و ۵ حساب مستقل دانشگاه آزاد اسلامی مربوط به سال ۹۵ را در این مدت کوتاه بررسی کرده و بدین ترتیب همه حساب‌های واحدهای داخلی و خارجی و هیئت‌امنای مرکزی از این به بعد موردبررسی دقیق و شفاف‌سازی قرار می‌گیرد.

 

به اشتراک بگذارید : | | |