شما اینجا هستید   |

    اخبار : شورای عالی انقلاب فرهنگی مظهر «علم» و «فرهنگ» است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی را مظهر در هم تنیده دو عنصر «علم» و «فرهنگ» توصیف کرد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم معارفه دکتر سید سعیدرضا عاملی دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی و تقدیر از خدمات دکتر مخبر دزفولی که در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، با تأکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب، «فرهنگ»، «علم» و «اقتصاد» را سه مولفه اقتدار کشور توصیف می‌کنند، گفت: این سه مؤلفه آنگاه که در هم تنیده شوند و متغیر مستقل از هم نباشند، می‌توانند به عنوان مولفه‌های اقتدار کشور قرار گیرند.
وی افزود: فرهنگی که جدا از علم یا اقتصادی که جدا از فرهنگ باشد، چه در سیاست‌گذاری، چه در برنامه‌ریزی و چه در اقدام به هیچ عنوان نمی تواند به عنوان مولفه اقتدار کشور قرار گیرد.
دکتر طهرانچی شورای عالی انقلاب فرهنگی را مظهر در هم تنیده دو عنصر «علم» و «فرهنگ» توصیف کرد و گفت: شخصیتی که در رأس دبیرخانه قرار می گیرد، باید ترکیبی از این دو مؤلفه را داشته باشد. اگر عالم دانشگاهی است، باید فرهنگ را بداند و اگر عالم فرهنگی است، باید از نزدیک دستی بر آتش علم داشته باشد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: آنچه در دوره سوم فعالیت شورای انقلاب فرهنگی مشاهده کردیم، این بود که در کنار فعالیت‌های عالمانه این سرزمین، توانست اقتدار علمی کشور را رقم بزند.
دکتر طهرانچی ادامه داد: وقتی به این خروجی ها و دستاوردها نگاه می کنیم، می‌بیینم که باید در کنار آن نیز مولفه سیاست و برنامه ریزی همراه باشد، چرا که مدیریت در این عرصه مدیریت به کل کشور است و شورای عالی انقلاب فرهنگی می خواهد همگرایی بین عناصر مختلف را اعمال کند و عناصری که ذاتاً با یکدیگر واگرا هستند، باید با توانمندی دبیر شورا گردهم آیند و در تصمیم گیری به رویکرد واحدی برسند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: شخصی که در رأس این کار قرار می گیرد، باید علاوه بر اینکه نگاه جامع نسبت به بحث سیاست گذاری داشته باشد، شخصیت همگرا هم داشته باشد. دکتر مخبردزفولی در دوره فعالیت خود در شورای عالی انقلاب فرهنگی هم نگاه جامع و بلندی به امر سیاست گذاری داشت و این توفیق را داشت که در زمان مسئولیت، کشور به بلوغ نگاه جامع علم و فرهنگ رسید.
دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: آنچه باید در این عرصه به عنوان آسیب شناخته شود، این است که اقتصاد و برنامه ریزی اقتصادی را کاملاً جدا از این دو عرصه داشتیم و نهادهایی که کارهای اقتصادی را برنامه ریزی و اجرا می کردند، هیچ توجهی به این نگاه نداشتند.
وی افزود: اما در دوره جدید و در آغاز قرن جدید یعنی دوره فناوری اطلاعات و جهان شبکه ای، هم باید به علم توجه کرد و هم به فرهنگ، تا این حد که حتی سیاست گذاران علم اعلام کردند الگوی اول تولید دانش دوره اش به پایان رسیده و زمان الگوی دوم فرا رسیده که یکی از اثرات آن که پذیرفته شده، بحث جهان شبکه ای و فناوری اطلاعات است و به همین شدت و حدت بحث فرهنگ نیز متأثر از این نوع ارتباطات جدید شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان اظهار داشت: دکتر عاملی دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی را از نزدیک می‌شناسم و در حوزه های علمی و فناوری اطلاعات همکاری‌هایی داشته‌ایم.
وی افزود: خوشبختانه ایشان این ویژگی را دارد که هم همگرایی را برای مدیریت اعمال کند و هم این نگاه که ما در عرصه علم و فرهنگ تأثیر پذیرفته ایم را در دوره جدید در دبیرخانه پیاده کند و مقدمات تصمیمات تاثیرگذار برای شورای عالی انقلاب فرهنگی را مهیا کند.
به اشتراک بگذارید : | | |