شما اینجا هستید   |

    اخبار : توجه به تحقق و توسعه معماری و شهرسازی ایرانی – اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی

پیام دکتر طهرانچی به کنفرانس ملی پژوهش‌های نوین معماری و شهرسازی در هزاره سوم، توسط رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه قرائت شد.

به گزارش ایسکانیوز از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، پیام دکتر محمدمهدی طهرانچی به کنفرانس ملی پژوهش‌های نوین معماری و شهرسازی در هزاره سوم، در افتتاحیه این کنفرانس که صبح امروز به میزبانی واحد مراغه برگزار شد، توسط دکتر محمدرضا ولی‌لو رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه قرائت شد.

در متن پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آمده است:

«با حمد و ستایش به محضر باری تعالی و درود بر پیامبر خاتم و اهل بیت کرامش که چراغ راه بشریت اند

معماری و شهرسازی به عنوان زیرساخت و نمونه‏‌ای از فرهنگ و تمدن سرزمین‌های مختلف همواره به عنوان نماد تمدنی بشر شناخته می‌‏شود و آثار تاریخی و میراث به جامانده در حوزه شهرسازی و معماری گویای هویت تاریخی و جایگاه این هنر تکوینی است.

آثار به‌جای‌مانده قبل و بعد از اسلام در معماری و شهرسازی از نقش صاحبنظران و تلاشگران این حوزه در تکوین هویت ایرانی-اسلامی خبر می‌‏دهد، لذا در عصر حاضر، وظیفه خطیری بر دوش تمامی دوستداران این هویت برای تقویت و تثبیت آن متصوّر است.

تأکید دین مبین اسلام در ساختن شهر و محل سکونت آباد همان است که دانشمند برجسته، حکیم خواجه نصیرالدین طوسی مبنای معماری و اصول شهرسازی را براساس محلی برای آرامش با رعایت تمامی موازین اخلاقی و انسانی مورد تاکید قرار داده است.

از این‏ رو پیرو تاکیدات مکّرر مقام معظم رهبری بر لزوم تحقق و توسعه معماری و شهرسازی ایرانی – اسلامی و لزوم ارتقای جایگاه بین‌المللی کشورمان در این زمینه و نیز اهمّیت دستیابی به توسعه پایدار، محققین و دانش‌پژوهان خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی نیز در اجرای فرامین و حسب رسالت ذاتی خود فعالیت‌های مؤثر و مستمری را سازماندهی کرده است.

نخستین کنفرانس ملی پژوهش‌های نوین معماری و شهرسازی هزاره سوم که به مناسبت بزرگداشت مقام علمی خواجه نصیرالدین طوسی (مؤسس کتابخانه و رصدخانه عظیم مراغه) و روز مهندسی، در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه در حال برگزاری است؛ گام دیگری در راستای تثبیت هویّت علمی و فرهنگی ایران اسلامی است و امید می‌رود که با موشکافی و نگاه علمی به موضوعات مختلف بتواند به اهداف تعیین شده، نایل آید به طوری که دستاوردهای حاصل از این همایش ملی در مقام عمل نیز مورد توجه قرار گیرد.

از پیشگاه باری‌تعالی پیشرفت روزافزون و توفیقات مستدام مسئولان محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه و متولیان برگزاری این کنفرانس را آرزومندم.

 

به اشتراک بگذارید : | | |