شما اینجا هستید   |

    اخبار : دکتر طهرانچی: تجاری‌سازی در دستور‌کار دانشگاه‌ها قرار گرفته است

رئیس‌دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه‌ها امروز براساس مقتضیات جامعه تجاری‌سازی را در دستورکار خود قرار دادند.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری تسنیم، اولین همایش “استارتاپ ویکند محتوای آموزشی” به همت واحد الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز (چهارشنبه ۸ اسفند) در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد برگزار شد.

محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی درباره علل برگزاری  این همایش از سوی دانشگاه آزاد، گفت: رونق فناوری آی تی و علوم دیجیتال در سالهای اخیر مفهوم دانشگاه‌ها را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است و بر همین اساس دانشگاه‌ها تحت تاثیر سه عامل تغییر ماهیت دادند.

وی افزود: اولین عامل این است که دیگر دولت‌ها تنها تامین کننده هزینه‌های دانشگاه‌ها نیستند و مردم و بخش خصوصی نیز در تامین بخشی از هزینه‌های دانشگاه‌ها سهیم هستند و به همین دلیل تولید علم و تجاری سازی آن دیگر محدود به دانشگاه‌ها نمی‌شود. شاهد هستیم که امروز بخش خصوصی نیز در مقام تولید مقالات علمی بروز و ظهور می‌کند که نمونه بارز این موضوع در دنیا شرکت گوگل است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: عامل دومی که ماهیت دانشگاه‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده، تحت عنوان جهان شبکه‌ای است که روز به روز در حال پیشرفت است. از سوی دیگر تغییر و تحولات در سبک زندگی اجتماعی مردم را می‌توان سومین عامل تغییر ماهیت مفهوم دانشگاه‌ها به شمار آورد.

طهرانچی گفت: امروز بزرگان عرصه علمی بر این باورند که الگوی اول دانش در دانشگاه‌ها که همان دانشگاه نخبگانی است، به پایان عمر خود رسیده و کنشگران جدید از جمله اجتماع، بخش خصوصی و دنیای ارتباطات موحب شدند تا دانش دیگر منحصر به دانشگاه نباشد و اقتصاد دانش‌بنیان مفهوم جدیدی است که در دانشگاه‌های جدید ایجاد شده است.

وی افزود: دانشگاه‌ها قبلا در تجاری‌سازی دانش، نقش زیادی نداشتند، ولی امروز براساس مقتضیات جامعه دانشگاه نیز باید مفاهیمی چون علم اقتصاد محور را در دستورکار خود قرار دهد.

طهرانچی با بیان اینکه امروز دانشگاه آزاد در پیاده سازی مفهوم الگوی دوم دانشگاه‌ها قصد پیشرو بودن را دارد،گفت: با توجه به اینکه دانشگاه نخبگانی سالها است کارکرد خود را از دست داده، دانشگاه آزاد از طرح‌هایی چون استارت آپ ویکندز به عنوان پرچمدار دانشگاه‌ها در چله دوم انقلاب اسلامی استقبال می‌کند.

 

 

به اشتراک بگذارید : | | |