شما اینجا هستید   |

    اخبار : عزم دانشگاه آزاد اسلامی برای تحول جدی است/ استان فارس باید به قطب طرح تحول کشاورزی تبدیل شود/دانشگاه بدون تحول در رفتار و برنامه‌ها نمی‌تواند خود را سرپا نگه دارد
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه عزم این دانشگاه برای تحول جدی است، گفت: این تحول همراهی همه روسای واحدها، مراکز و مدیران دانشگاه را می‌طلبد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس روز پنج شنبه (۳۰ خرداد) به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه و با حضور دکتر بیژن رنجبر قائم مقام رئیس دانشگاه، دکتر محسن نفر معاون علوم پزشکی، دکتر سعید آزادیان دستیار ویژه رئیس دانشگاه و روسای واحدها و مراکز استان فارس در واحد شیراز برگزار شد.

دکتر طهرانچی در ابتدای این نشست گفت: برگزاری پنجمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی واحد شیراز فرصتی ایجاد کرد که در این نشست در جمع روسای واحدهای استان فارس حضور یابم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه استان فارس از لحاظ تعداد واحدها و مراکز دانشگاهی بزرگترین استان دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار داشت: با وجود آنکه جمعیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس بیشتر از متوسط کشوری است، اما این استان مسایل خاص خود را دارد که یکی از این مسایل، پایین بودن بهره‌وری و رادمان دانشگاه است.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: استان فارس دارای ظرفیت بسیار خوبی در حوزه کشاورزی است، اما با آنچه در طرح تحول کشاورزی مدنظر داریم فاصله دارد، این در حالی است که واحد اصفهان (خوراسگان) با افزایش کیفیت پژوهش محصولی را تولید کرده که کل کشور را تحت تاثیر قرار داده است، بنابراین این موضوع نگران کننده است که استان فارس با چنین امکانات و ظرفیتی قطب تحول در کشاورزی نیست و کمیت‌گرایانه کار کرده است.

دکتر طهرانچی ادامه داد: از استان فارس انتظار می‌رود که در تحول پیشگام بوده و در مسیر حل مسأله حرکت کند. استانی که ۴۳ واحد و مرکز دانشگاهی دارد به تبع دارای شورای قوی است که انتظارات را افزایش می‌دهد. تعداد اعضای هیات علمی و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس بیش از حد نصاب است که این موضوع می‌طلبد دانشگاه فضای جدیدی ایجاد کند.

وی تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس با توجه به تعداد واحدهای آن که در سطح استان پراکنده است، باید در طرح آمایش برنامه‌های عملیاتی برای درگیر شدن با مسایل شهر داشته باشد و بتواند خود را با اقتصاد شهرها پیوند زده و علاوه بر اینکه بسترساز اشتغال دانش‌بنیان باشد، به مسایل فرهنگی توجه کند.

دانشگاه بدون تحول در رفتار و برنامه‌ها نمی‌تواند خود را سرپا نگه دارد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه با دانشگاه آرمانی فاصله زیادی داریم، افزود: حقیقت این است که اگر دانشگاه سرپا نشود، حذف خواهد شد و اگر واحدهای دانشگاهی تحولات را درک نکنند و مانند گذشته رفتار کنند، به استقبال تعطیلی می‌روند. دانشگاه بدون تحول در رفتار و برنامه‌ها نمی‌تواند خود را سرپا نگه دارد.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی اگر در دوره جدید خود تحول، کارآمدی در آموزش عالی و کیفیت را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده است، به دلیل این است که این‌ها یک ضرورت و باید است نه یک شعار.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ما دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس را جزء استان‌های سطح یک کشور و هم طراز با استان‌‌های تهران، اصفهان، هرمزگان و خوزستان می دانیم و انتظار داریم که این استان هم در اجرای برنامه‌ها و تحول رفتاری پیشگام باشد و بداند اکنون چه وضعیتی و به کجا می‌خواهد برود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: نمی ‌پذیریم که دانشجو را فارغ‌التحصیل کنیم در حالی که با آنچه باید باشد، فاصله دارد و نخواهیم پذیرفت که دانشگاه در اقتصاد شهر موثر نباشد و نتواند بسترساز اقتصاد دانش‌بنیان شود و بر فرهنگ شهر تاثیر بگذارد. بنابراین برای این تحول آفرینی در حوزه‌های مختلف برنامه‌های مشخص داریم که در اجلاس تهران به تفصیل به آن پرداخته شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: عزم این دانشگاه برای تحول جدی است و این تحول همراهی همه روسای واحدها و مراکز و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی را می‌طلبد و برنامه‌ریزی باید شاه بیت حرکت رو به جلوی در دانشگاه آزاد اسلامی باشد.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس باید تبدیل به قطب طرح تحول کشاورزی در کشور شود و باغات خود را به مزارع آموزش تغییر دهد. این دانشگاه نعمت‌ها و امکانات خوبی در اختیار دارد و باید راه حل برون از مشکلات خود را در شورای استان احصا و برای برطرف کردن آن، برنامه‌ریزی کند.

به اشتراک بگذارید : | | |