شما اینجا هستید   |

    اخبار : دانشگاه آزاد اسلامی در تربیت دانشجویان علوم پزشکی نقش جدی ایفا کرده است

به گزارش خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، نمایندگان در جلسه علنی عصر امروز مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در موردپذیرش خارج از ظرفیت دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی را در دستور کار داشتند.

دکتر محمدمهدی طهرانچی در ارائه گزارش  به نمایندگان اظهار کرد: علی‌رغم همه مشکلات آمارهای منتشره نشان می‌دهد که دانشگاه آزاد اسلامی با تربیت بیش از ۳۸ درصد پرستاران شاغل در کشور در زمینه تربیت دانشجویان علوم پزشکی نقش جدی ایفا کرده است.

وی با اشاره به این‌که پارامترهای متعددی برای پذیرش دانشجو، بر میزان انتخاب داوطلبان تأثیرگذار بوده است، گفت: اولین پارامتر ظرفیت پذیرش در سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مشابه است، ضریب افت در نظر گرفته شده برای دوره‌های خودگردان و مازاد هم‌چنین نحوه انتخاب رشته در سازمان سنجش، ضریب اشتراک داوطلبان بین سازمان سنجش و دانشگاه آزاد اسلامی و وضعیت اقتصادی داوطلبان شرکت‌کننده در کنکور است که این پارامترها به همراه عوامل مؤثر پذیرش امکان دقیق برآورد ظرفیت اعلامی را غیرممکن می‌کند و دانشگاه برای این‌که بتواند از ظرفیت‌های اختصاص داده شده استفاده کند مسیر پیچیده‌ای را باید طی کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: برای تعداد ۴۱۲ رشته/‌محل، معادل ۸ هزار و ۲۶۸ نفر ظرفیت در نظر گرفته شده و در سال ۹۷ شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوبه‌ای را در ممنوعیت اعلام تکمیل ظرفیت مطرح کرد که متأسفانه مربوط به دانشگاه آزاد نبود و به‌عنوان منشأ این اتفاق می‌توان از آن یاد کرد.

دکتر طهرانچی تصریح کرد: در اعلام نتایج سال ۹۷ به هر حال رشته‌های گروه علوم پزشکی دانشگاه به لحاظ این تصمیم نتوانست تکمیل ظرفیت داشته باشد. خوشبختانه پس از بررسی‌هایی که در شورای سنجش و پذیرش صورت گرفت این امر برای سال جاری لغو شد.

وی گفت: یک تیم مدیریتی ناآشنا در حوزه سنجش و پذیرش در چهارم مرداد سال ۹۶ در دوره ریاست قبل در دانشگاه آزاد اسلامی مدیریت را بر عهده گرفتند که در پی آن معاونت فنی و آماری را در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۹۷ جابه‌جا می‌کنند و یک تیم برنامه‌نویسی که غیرقابل‌اعتماد بودند بدون اخذ مجوز از مراجع ذی‌ربط به کار گرفته می‌شوند که نتایج آن، حادثه‌ای بود که آفریده شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: دانشگاه شکایت رسمی از این افراد به مراجع قضائی کرد و موضوع تخلفات نامبردگان در حال پیگیری است و تدابیری که اتخاذ شده از اتفاق دوباره به‌شدت جلوگیری می‌کند.

دکتر طهرانچی تأکید کرد: اگر بخواهیم به‌صورت دقیق‌تر مسئله را بررسی کنیم، به این صورت بود که پس از اعلام نتایج ذخیره‌ها در ۱۱ مهر متأسفانه برخی از واحدهای دانشگاهی خلاف ضوابط نسبت به ثبت‌نام مازاد بر ظرفیت ذخیره‌های اعلام شده اقدام کردند که در تشدید حادثه نقش داشت.

وی گفت: برآورد پذیرش موردنیاز به‌منظور تکمیل ظرفیت وقتی در مرحله اول اعلام شد ظرفیت بسیار زیادی خالی ماند که برای تکمیل ظرفیت روشی که تیم مدیریتی انجام داد روش مورد قبولی نبود که متأسفانه بخشنامه‌ای هم که به نیابت از معاون آموزشی وقت صادر می‌کنند منشأ اتفاقات شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: دانشگاه پس از حادثه برای افرادی که تنها مدت سه تا ۱۰ روز دانشجو خطاب شده بودند یک فرآیند بسیار طولانی را طی کرد و شورای ویژه‌ای تشکیل داد با اعضای کمیسیون آموزش هماهنگی‌های زیادی صورت گرفت. نتایج در مراحل متفاوتی اعلام شد و نتیجه کار مشخص این بود که توانستیم غیر از ۶۷ نفر از دانشجویانی که به‌نوعی در آن فرآیند ثبت‌نام دچار مشکل شده بودند را جایابی و با مشاوره چهره به چهره بتوانیم در نظام آموزش عالی‌مان جابه‌جا کنیم که گزارش مبسوط آن به هیئت‌رئیسه مجلس ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه ما با یک تخلف سازمانی از طرف همان گروه برخورد کردیم که آن را به قوه قضائیه ارجاع دادیم و در دست پیگیری است، گفت: در خصوص کسانی که در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کردند می‌توان اعلام کرد که نهایتاً به ۵۹۷ نفر رسیدیم که مطابق نظر کمیسیون اصل ۹۰ به‌منظور ارزیابی نحوه پذیرش آنان در رشته‌های مختلف در اختیار نمایندگان دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان سنجش و وزارت بهداشت قرار گرفت و نمرات آنان بررسی شد، با توجه به اینکه در این فرآیند حفظ ترازمهم بود، عدالت ما اعتماد به‌نظام کنکور بود، توانستیم از وضعیتی که ۶۰ هزار نفر در ابتدا دچار مشکل بودند به ۶۷ نفر برسیم که متأسفانه این ۶۷ نفر همکاری مناسبی هم با دانشگاه برای حل مشکل نداشتند و این‌ها می‌خواستند حتماً پزشکی بروند که امکانش فراهم نشد.

دکتر طهرانچی ادامه داد: مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از نیرو و دانش فنی ارزشمند، کادر باتجربه‌ای که بیش از ۳۰ سال کنکور را برگزار کرده به هر حال اکنون همه اشکالات صورت گرفته را بررسی و خودش را آماده کرده تا در سال پیش رو مشکلی پیش نیاید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان از زحمات اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، کمیسیون اصل ۹۰ و مسئولان وزارت بهداشت، سازمان سنجش، وزارت علوم و وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، نیروی انتظامی و دیگر نهادهایی که دانشگاه را کمک کردند تا این موضوع به یک بحران تبدیل نشود تشکر کرد.

وی همچنین از داوطلبان ورود به دانشگاه آزاد اسلامی در گروه علوم پزشکی و خانواده آنان که در فرآیند پذیرش سال ۹۷ دچار مشکل شده و لطماتی متحمل شدند عذرخواهی کرد و از صبر و متانت آنان تشکر و قدردانی کرد.

به اشتراک بگذارید : | | |