شما اینجا هستید   |

    اخبار : ساخت مسکن برای سیل زدگان با همراهی دانشگاه آزاد و کمیته امداد

به گزارش شامگاه  چهارشنبه دانشگاه آزاد، جلسه امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره)، عصر امروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین  مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها،  محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و سیدمرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد.

محمد مهدی طهرانچی در این جلسه با اشاره به حضور حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی و سیدمرتضی بختیاری در این جلسه، گفت: این دو بزرگوار منصوب مقام معظم رهبری در دو جبهه معنوی توانمندسازی فکری در حوزه دانشگاه و جبهه کمک به محرومان و توانمندسازی آنان هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه آشنایی جوانان با مشکلات محرومان و چالش‌های مناطق محروم، یکی از نکات تربیتی در دانشگاه است، اظهار داشت: توجه به محرومان، اثری سازنده برای نقش‌آفرینی دانشجویان در جامعه دارد. بر این اساس، نهادهای مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن) دانشجویی با نیت کمک به محرومان در دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک شبکه اجتماعی گسترده در پهنه کشور که در منطقه و کشورهای مقاومت نیز حضور دارد، می‌تواند با رویکرد یاری‌رسانی و توانمندسازی محرومان، علاوه بر توجه به نکات تربیتی دانشجویان، به رفع محرومیت و توانمندسازی افراد در مناطق محروم کمک کند. این موضوع باعث شد امروز در این جلسه میزبان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها که وظیفه هدایت دانشگاه و رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) که مسئولیت رسیدگی به محرومان را برعهده دارند، باشیم.

طهرانچی با بیان اینکه اگر پزشک، دندانپزشک یا متخصصانی که دانشگاه تربیت می‌کند، محرومیت را درک نکنند، نمی‌توانند در جامعه مؤثر باشند، به تشکیل قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد  برای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده اشاره کرد و گفت: قرارگاه جهادی به عنوان پل ارتباطی دانشگاه آزاد و مناطق سیل‌زده ایجاد شد. دانشگاه آزاد  به صورت سیستمی همراه با امکانات لجستیکی و توان نیروی انسانی خود، در یکی از سخت‌ترین مناطق سیل‌زده پلدختر حضور یافت و دانشجویان، کارمندان، اساتید و ماشین‌آلات راهسازی سنگین دانشگاه برای کمک‌رسانی به این مناطق، وارد میدان شدند.

وی خاطرنشان کرد: مسئله سیل در کشور بهانه‎‌ای شد تا بدنه اجتماعی دانشجویی، دو وزارتخانه علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین نهاد آموزش عالی کشور که ۳۸درصد دانشجویان را در اختیار دارد، با ابتکار نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به کمک مردم بیاید و در کنار کمیته امداد امام (ره)، در تأمین مسکن سیل‌زدگان مشارکت کند.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) به منظور ساخت مسکن برای مددجویان سیل فروردین ۹۸، گفت: یک طرف این همکاری مشترک، ساخت مسکن برای سیل‌زدگان است و طرف دیگر، توجه به امور تربیتی درون‌دانشگاهی است که تأثیرات فراوان تربیتی و اجتماعی در محیط آموزشی دانشگاه به دنبال دارد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد  خاطرنشان کرد: قدرت اجتماعی دانشگاه آزاد مبتنی بر نیت خیرخواهانه مردمی است که با استفاده از این توان به کمک خانه‌سازی برای سیل‌زدگان می آید و براساس تفاهم‌نامه امضاشده، ۱۲۰۰ واحد مسکونی از محل کمک های مردمی و دانشجویی و با همکاری و مشارکت کمیته امداد احداث می شود. امیدواریم همزمانی امضای این تفاهم‌نامه با ایام حماسه حسینی، موجب توفیق بیشتر شود.

دانشگاه آزاد تهدید سیل را به فرصت تبدیل کرد

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این نشست، با تسلیت ایام شهادت امام حسین (ع)، با بیان اینکه رویکرد مقام معظم رهبری در مطالبه از مسئولان، اقدام جهادی همراه با عزم و توکل به خدا برای رسیدن به نتیجه است، اظهار داشت: این رویکرد در هر حوزه ای که وارد شد، نتیجه‌بخش بود و خود را نشان داد که نمونه آن را می‌توان در سیل اخیر مشاهده کرد که همت و رویکرد جهادی برای خدمت به مردم مانند دوران دفاع مقدس اثربخش بوده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده، تصریح کرد: دانشگاه آزاد همه بدنه دانشجویی، کارمندی، اساتید و مدیران خود را با عزم جدی وارد میدان کرد و  طهرانچی نیز در بخش‌های ستادی و استانی حضور و نقش فعالانه داشت. دانشگاه آزاد اسلامی توانست نیروی انسانی و امکانات خود را به میدان بیاورد و تهدیدی که می‌توانست معیشت مردم و ارتباط آنان با مسئولان را تحت تأثیر قرار دهد، به فرصت تبدیل کند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در پایان گفت: دانشگاه آزاد  گسترده‌ترین مرکز آموزش عالی است که ظرفیت‌های خوبی در اختیار دارد و امید است با همت طهرانچی و همکاران وی و کمیته امداد امام خمینی (ره) شاهد برکات زیادی در حوزه ساخت مسکن باشیم که جزو کارهای ماندگار و ارزشمندی است که نتیجه آن چشاندن طعم شیرین خدمت مجاهدانه به محرومان است. انتظار می‌رود این جریان در دیگر مجموعه‌های آموزش عالی و وزارتخانه‌ها نیز دنبال شود.

دانشگاه آزادمی‌تواند در کمک به محرومان، برای سایرین الگو باشد

سیدمرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز با قدردانی از حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی و طهرانچی برای تشکیل این جلسه، گفت: اگر بخواهیم جامعه هدف کمیته امداد را به طور کامل زیر پوشش قرار دهیم، باید به سراغ ظرفیت‌های مردمی برویم که دانشگاه آزاد اسلامی یکی از این ظرفیت‌های عظیم است. اگر این باب گشوده شود، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مجموعه ای مردمی می‌تواند برای سایر بخش‌ها و شبکه‌های اجتماعی الگو باشد.

وی ادامه داد: توانمندسازی مددجویان شامل دو بخش تأمین مسکن و تأمین معیشت آنهاست که اگر بتوانیم مسکن جامعه هدف را تأمین کنیم، نیمی از آرامش را به آنها هدیه کرده‌ایم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در پایان با اشاره به همکاری مشترک دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته امداد در ساخت مسکن برای مددجویان سیل فروردین ۹۸، خاطرنشان کرد: امید است با این کار ارزشمند بتوانیم گره از کارها بگشاییم.

به اشتراک بگذارید : | | |