شما اینجا هستید   |

    اخبار : برنامه‌های راهبردی برای راه‌اندازی کسب و کار در دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شده است
برنامه‌های راهبردی برای راه‌اندازی کسب و کار در دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شده است
دکتر طهرانچی در دیدار نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر:

برنامه‌های راهبردی برای راه‌اندازی کسب و کار در دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شده است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طرح آمایش رشته ها که با تغییرات در رشته های تحصیلی به دنبال حمایت از بحث اشتغال است، در حال اجراست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سفر به استان بوشهر با آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر طهرانچی در این دیدار با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در گام نخست به دنبال آموزش و گسترش کمی بوده است، گفت: در نگاه جدید بر این تأکید شده که دانشگاه بسترساز مفاهیم توسعه باشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان، علم و فناوری و توسعه شهری اهمیت دارد.

وی دانشگاه آزاد اسلامی را دانشگاهی اجتماعی دانست و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در متن جامعه است، به همین علت آثار مثبت و منفی عملکرد آن بسیار اثرگذار خواهد بود.

دکتر طهرانچی به تشکیل معاونت علوم انسانی در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: ۲۷ رشته تحصیلی در گروه علوم انسانی باز مهندسی و منابع آن دچار تحول و تغییر شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ۶۵۶ هزار دانشجو در گروه علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی در حال تحصیل هستند، اظهار داشت: این دانشگاه نگاه دقیق به حوزه علوم انسانی داشته و جهت گیری های تازه ای در این حوزه مد نظر قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ایجاد معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری در این دانشگاه و جداشدن آن از حوزه پژوهش، خاطرنشان کرد: پژوهش های تحصیلات تکمیلی ذیل این معاونت در حال انجام است. در حوزه مهندسی نیز رویکرد دانشگاه عوض شده و در این بخش به دنبال کارآمدی هستیم.

وی با اشاره به اینکه دکترای تخصصی ۲ رشته تحصیلی کشاورزی و دام، طیور و شیلات در دانشگاه تعریف شده است، گفت: به دنبال این هستیم که افراد با مهارت از دانشگاه فارغ التحصیل شوند. اساساً به دنبال این هستیم تا حوزه غذا را از علم محور به فناوری محور تغییر دهیم. در کشاورزی و در تولید بذر، مزرعه های تولید آن ایجاد شده است. بذر خیار، گوجه و فلفل در دانشگاه تولید شده و کارخانه های آن در حال ساخت است.

دکترطهرانچی با تأکید بر اینکه رویکرد دانشگاه از مدرک گرایی صرف تغییر کرده تا دانشگاه بتواند پشتوانه اشتغال دانش بنیان باشد، گفت: معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری، برای این امر در دانشگاه ایجاد شده و کسب و کارهای دانش بنیان را در سراسر کشور با در نظر گرفتن مفاهیم ملی، تحت عنوان «بازار فناوری، سرای نو» و به صورت تخصصی برای استان ها، سرای نوآوری در نظر گرفته شده است. همچنین صندوق پژوهش و نوآوری در دانشگاه ایجاد شده تا با برنامه ریزی های جدی، در حوزه اشتغال دانش بنیان یاری رسان همه جانبه کشور و استان ها باشیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه های راهبردی برای راه اندازی کسب و کار در دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شده، گفت: دانشگاه تا امروز به گونه ای بوده که دانشجو در طول مدت تحصیل عملاً از محیط کسب و کار دور بود.

دکتر طهرانچی با تأکید بر اینکه فرهنگ کسب و کار باید در جوانان نهادینه شود، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال ممزوج کردن تحصیل و کار است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه محیط دانشگاه باید محیط کسب و کار باشد، ادامه داد: به همین منظور طرح آمایش رشته ها که با تغییرات در رشته های تحصیلی به دنبال حمایت از بحث اشتغال است، در حال اجراست.

دکتر طهرانچی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در رویکرد فرهنگی نیز به دنبال مقابله با ستادهای فرهنگی که در صدد فریب جوانان کشور هستند، است و بخشنامه آراستگی که در آن بر شئون رفتاری استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه تأکید شده ، در دستور کار قرار گرفته که از زمان ابلاغ آن قریب به ۴۸۰۰ کانال شروع به تخریب و مقابله با دانشگاه کرده اند.

وی با بیان اینکه با اردوهای معرفتی می توان دانشجویان را احیا کرد، گفت: ۱۳ هزار دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی در سال گذشته به اردوی راهیان نور اعزام شده اند که این آمار در کشور سرآمد بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: در حال هدایت سرمایه های دانشگاه هستیم تا منابع راکد دانشگاه به صورت منابع فعال در خدمت کشور قرار گیرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید محور توسعه و ابزار کارآمد و همچنین در خدمت توسعه علم و فناوری و اشتغال دانش بنیان باشد، گفت: به دنبال ایجاد مدارس نمونه تراز صنعت تحولی در هر استان هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تشریح طرح پایش دانشگاه خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب هموار بر وصل پایان نامه های دانشجویی به صنعت تأکید داشته اند. در این راستا طرح پایش در دانشگاه به اجرا درآمده که در آن تمام دانشجویان این دانشگاه در یک سامانه پایان نامه و رساله های خود را اخذ خواهند کرد.

دکتر طهرانچی اضافه کرد: تا کنون ۱۶ چالش ملی با بیش از ۱۰ هزار زمینه پژوهشی در نظام موضوعات طرح پایش در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

به اشتراک بگذارید : | | |