شما اینجا هستید   |

    پیام ها و یادداشت : دکتر طهرانچی روز بزرگداشت مقام معلم را به معلمان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی تبریک گفت

دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با صدور پیامی، ضمن گرامیداشت یاد شهید مطهری، روز معلم را تبریک گفت.

در متن پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آمده است:

بسمه تعالی

با حمد و ستایش به محضر باری‌تعالی و درود بر پیامبرخاتم(ص) و اهل بیت ‏کرامش ‏که چراغ راه بشریت‌‏اند
اگر در جهان نبود آموزگار
شود تیره از بی خرد روزگار
تفاوت بود اهل تمییز را
به هر کس ندادند هر چیز را

دوازدهم اردیبهشت، سالروز شهادت اندیشمند فرزانه، شهید آیت الله مرتضی مطهری و روز بزرگداشت مقام معلم گرامی باد.

تقارن سالروز شهادت استاد مطهری با روز معلم، فرصت ارزشمندی است تا از میراث ارزشمند این معلم اخلاق و آموزگار تعلیم و تربیت بهره بیشتری بگیریم و ضمن احترام، تکریم و تجلیل از مقام شامخ معلمان و استادان به یاد داشته باشیم که عرصه آموزش و تربیت کشور با همت، فداکاری و مسئولیت پذیری این عزیزان در حال حرکت است و تعالی فرزندان این کشور به دست توانای این قشر مجاهد به بار می نشیند.

زندگی، خصایص اخلاقی و آثار به جای مانده از استاد مطهری به عنوان گنجینه ارزشمند و بی بدیلی در کنار آثار سایر بزرگان و اندیشمندان این کشور به عنوان الگوی تمام عیار عرصه آگاهی بخشی به شمار می آید؛ آمیختن علم و عمل با اخلاق یکی از ویژگی های منحصر به فرد شهید مطهری بود که این موضوع در کتاب ها، مقالات و در رفتار ایشان به چشم می‏ خورد و شاگردان خود را بدین شیوه آموزش می ‏دادند.

عقلانیت، پرسش گری، کنکاش و پژوهش جهت پاسخ به دغدغه‏ ها و چالش های جامعه از نکات بارز شهید مطهری بود که این ویژگی‏ ها را می توان مهمترین رسالت جامعه دانشگاهی و سیستم تعلیم و تربیت بدانیم. این شیوه و رویکرد کمک می کند تا فضای آموزشی و تربیتی پرتحرک، پویا و کارآمدی داشته باشیم. تربیت نسلی با چنین ویژگی هایی که بتواند خوب فکر و پژوهش کند و به پرسش ها و نیازهای جامعه خود در زمان مناسب پاسخی خردمندانه دهد.

مسلماً آموزگاران، استادان و نظام تعلیم و تربیت کشور می بایست اساس کار خود را فارغ از هرگونه نگاهی، بدین شیوه توانمند کند که دانش‌آموزان، دانشجویان و پژوهشگرانش، پرتحرک، پرسش گر و مسئول رشد باشند و این همان روش و دیدگاهی است که شهید استاد مطهری به دنبال آن بود.

امروز در شروع گام دوم انقلاب اسلامی با درک اهمیت واقعیت تاریخی کشور، تقویت امید به فرزندان این مرز و بوم و تقویت دانش و پژوهش امری مهم به شمار می آید.

دستاوردهای برجسته ایران اسلامی در زمینه های مختلف علمی نشان می دهد که جایگاه موثر تعلیم و تربیت در تاریخ ایران و وجود شخصیت های وارسته در آسمان ایران اسلامی، وظیفه همگان را نسبت به حفظ این دستاوردها، همچنین گرامیداشت و حمایت از مقام آموزگاران و استادان صد چندان می ‏کند تا ثمره آن، پرورش استعدادهای بالقوه در جامعه و در نهایت رشد و توسعه کشور باشد. امید دارم با همدلی و همراهی جامعه دانشگاهی و معلمان به این مهم دست یابیم.

در پایان ضمن گرامیداشت نام و یاد استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری، روز معلم را به همه همکاران عزیزم، معلمان و استادان فرهیخته و دلسوز به ویژه استادان دانشگاه آزاد اسلامی و معلمان خدوم مدارس آموزش‌های عمومی و مهارتی تبریک می‏ گویم و از خداوند منان می خواهم ما را در مسیر خدمتگزاری به کشور عزیزمان بیش از پیش یاری کند.

محمدمهدی طهرانچی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

به اشتراک بگذارید : | | |