شما اینجا هستید   |

    اخبار : دانشگاه تراز انقلاب اسلامی باید در حوزه علم و فرهنگ مولد باشد/ معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی یک معاونت رکنی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه معاونت فرهنگی و دانشجویی یک معاونت رکنی است گفت: دانشگاه تراز انقلاب اسلامی باید در حوزه علم و فرهنگ مولد باشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم تکریم و معارفه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز در سازمان مرکزی برگزار شد، با تأکید بر اهمیت تربیت و مسائل فرهنگی در اجتماع، گفت: خدا را شاکریم در زمانی زندگی می کنیم که امر فرهنگ والا در اجتماع بسیار مشهود است و امامین انقلاب در ۴۰ سال گذشته به نیکی پرچم انقلاب اسلامی را راهبری کرده اند.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر کلانتری در زمان مسئولیت در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: بحث فرهنگ از اجزای تفکیک‌ناپذیر دانشگاه است. دکتر کلانتری نیز با نگاه عمیق به موضوع فرهنگ، مسئولیت خود را به نحو احسن در دانشگاه انجام داده‌اند. امروز با توجه به شرایط پیش آمده و تحولات اجتماعی و محیطی که در کل دنیا حاکم است، باید معاونت فرهنگی و دانشجویی با اتخاذ برنامه ریزی و سیاستگذاری های لازم، علاوه بر فضای حقیقی در فضای مجازی نیز حضور فعال داشته باشد و علاوه بر فضای حقیقی در دیگر فضاها نیز استمرار یابد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در زمان مسئولیت دکتر کلانتری در معاونت فرهنگی و دانشجویی، در این دانشگاه کارهای بزرگی صورت گرفته که هیچگاه فراموش نخواهد شد و حضور عالمانه دکتر کلانتری در دانشگاه آزاد اسلامی همواره در یادها خواهد ماند.

وی در ادامه با تأکید بر اهمیت فعالیت های معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه، خاطرنشان کرد: مفهوم دانشگاه در غرب اونیورسیته بود که در عمق آن یک نزاع وجود دارد. عده ای دانشگاه را کانون فرهنگ و عده ای دیگر آن را کانون علم می دانند. این دو مفهوم در هم تنیده است، به طوری که اساساً قابل تفکیک نیست. در واقع دانشگاه در غرب به نهادی تبدیل شده بود که در متن خود یک هسته درونی و یک پوسته بیرونی دارد. در هسته درونی، دانش و فرهنگ وجود داشت و در پوسته بیرونی سه مقوله فناوری، اجتماعی و اقتصادی وجود داشت.

معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی یک معاونت رکنی است

دکتر طهرانچی با بیان اینکه علم و فرهنگ دو بال دانشگاه به حساب می آیند، گفت: بر این اساس، کار معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه بسیار با اهمیت است و این معاونت یک معاونت رکنی است.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه در دانشگاه تقلیدی، علم و فرهنگ نیز تقلیدی است، اظهار داشت: اگر دانشگاه به عنوان نهاد برآمده از مدرنیته، علم را از غرب تقلید کند، سبک زندگی غرب را نیز ترویج خواهد کرد، اما خوشبختانه پس از انقلاب اسلامی یکی از نعمات بزرگ ما این بود که دانشگاه از تقلید غرب آزاد و به عنوان مولد شناخته شد، بنابراین دانشگاه باید مولد علم و فرهنگ باشد.

دانشگاه تراز انقلاب اسلامی باید در حوزه علم و فرهنگ مولد باشد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه دانشگاه تراز انقلاب اسلامی باید در حوزه علم و فرهنگ مولد باشد، گفت: بر این اساس، دانشگاه مولد باید بسترساز برای تربیت نیروهای انقلابی و اسلامی بوده و سبک زندگی اسلامی را ترویج کرده و قوه عاقله کشور را تربیت کند.

وی با تأکید بر اینکه معاونت فرهنگی در دانشگاه یک موضوع اضافه تعلیقی نیست، گفت: این معاونت یک معاونت متنی است که در مفهوم دانشگاه جای دارد. اگر مسئولان معاونت فرهنگی این حوزه را درست مدیریت نکنند، فضای دانشگاه فرهنگ تقلیدی را دیکته خواهد کرد، البته آنچه در زمان مسئولیت دکتر کلانتری انجام شد، بسیار عالمانه بود. کار در این حوزه با یک سند آغاز و با مجموعه اقدامات درستی به سرانجام رسید.

وی ادامه داد: هرچند در شرایط حاضر به خاطر تحولات و تغییرات اجتماعی، باید در سند راهبردی فرهنگی و دانشجویی بازبینی صورت گرفته تا اقدامات معاونت فرهنگی با شدت و حدت در تمام فضاهای موجود ادامه یابد. مدیران این حوزه باید یک فضای جدید ترسیم کنند تا اهداف دانشگاه محقق شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان ضمن تقدیر مجدد از دکتر کلانتری، گفت: خوشبختانه در مجموعه‌ای با دکتر کلانتری همکاری داشتیم که کاملاً اهل تقوا و نگاه انقلابی بودند.

دکتر طهرانچی همچنین ضمن خیرمقدم به دکتر جهان بین سرپرست جدید معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: دکتر جهان بین با تألیفات گوناگون در حوزه فرهنگ، نگاه عالمانه‌ای به این حوزه دارند. دکتر جهان بین همچنین در حوزه فرهنگ انقلابی و اسلامی کاملاً متخصص، کارشناس و اهل نظر بوده و نگاه عمیقی به حوزه فرهنگی و تمدن اسلامی دارند و امیدوارم در ادامه این راه که مسئولیت بسیار سنگینی است، موفق باشند.

به اشتراک بگذارید : | | |