شما اینجا هستید   |

    اخبار : حرکت دانشگاه آزاد به سوی تحقق اقتصاد دانش بنیان در شهرها از طریق تعامل با مجلس
حرکت دانشگاه آزاد به سوی تحقق اقتصاد دانش بنیان در شهرها از طریق تعامل با مجلس
دکتر طهرانچی در نشست با فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس گفت:

حرکت دانشگاه آزاد به سوی تحقق اقتصاد دانش بنیان در شهرها از طریق تعامل با مجلس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، نشست فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس صبح امروز (دوشنبه ۳۰ تیرماه) با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست سید محسن دهنوی رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس گفت: این فراکسیون که با حضور بیش از یکصد نفر از نمایندگان مجلس تشکیل شده و از هفته گذشته به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است، بعد از این جلساتی را به منظور هم اندیشی و هم افزایی با دستگاه های مسئول در حوزه اقتصاد دانش بنیان خواهد داشت.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی اقدامات خوبی را در حوزه اقتصاد دانش بنیان با محوریت توسعه منطقه ای آغاز کرده و در این خصوص ۶۰ شهر را به عنوان پایلوت انتخاب کرده است که در آن این مدل اجرا خواهد شد، تصریح کرد: دانشگاه آزاد می تواند ظرفیت مناسبی برای ارتقای حوزه علم و فناوری در اقتصاد دانش بنیان در این شهرها باشد و زمینه اشتغال و تولید را با محوریت استفاده از نخبگان فعال در حوزه دانش بنیان فراهم کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس تاکید کرد: مجلس این آمادگی را دارد که مصوباتی را جهت تسهیل روند فعالیت دانشگاه آزاد برای ارتقای اقتصاد دانش بنیان در این شهرها ایجاد کند، ضمن اینکه ۴ ماه بعد جهت ارائه گزارش از سوی دانشگاه آزاد در این خصوص نشستی را خواهیم داشت.

دانشگاه آزاد مدل اسلامی شدن دانشگاه را اجرا کند

روح الله متفکر آزاد در ادامه از رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خواست تا اسلامی شدن دانشگاه ها را که یکی از دغدغه های اصلی نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است، اجرا کند و تاکید کرد: مجلس در این زمینه از این دانشگاه حمایت خواهد کرد.

دانشگاه آزاد برای بازگرداندن امید به نسل جوان تلاش می‌کند

محمدمهدی طهرانچی در ارائه مدل جدید دانشگاه آزاد اسلامی برای اداره آن با استناد به توسعه شهرها از طریق ارتقای اقتصاد دانش بنیان که رئیس مجلس شورای اسلامی بر آن تاکید داشته است، افزود: این دانشگاه از طریق اجرای مدل ارتقای حوزه فناوری و اقتصاد دانش بنیان که مهمترین بخش نیازهای هر منطقه را محور برنامه های خود قرار داده، در جهت توسعه و تامین نیازهای هر شهر گام برمی دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در گذشته اداره دانشگاه آزاد بر مبنای آموزش بوده که مهمترین نیاز مردم بود، اما امروز مهارت و کارآفرینی مورد نیاز است، بنابراین این دانشگاه به لحاظ اجتماعی بودن به این نیاز مردم پاسخ خواهد داد، بنابراین اساس اجرای این مدل تغییر رویکرد از آموزش به ارتقای مهارت کارآفرینی و افزایش کارآمدی دانشجویان است.

وی یادآور شد: در این رویکرد، دانشگاه آزاد نوع آموزش را تغییر داده و مفهومی را تحت عنوان سرای نوآوری پیگیری می کند که بیشتر لازم جهت اشتغالزایی را در شهرهای مختلف فراهم می کند، ضمن اینکه باید به این نکته اشاره کنم که این دانشگاه از فضاهای مطلوب و تجهیزات مناسبی برخوردار است که می تواند آن را در جهت ارتقای مهارت افزایی و کارآمدی نسل جوان به کار گیرد.

طهرانچی خاطرنشان کرد: هم اکنون کل پایان نامه ها و رساله های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در یک سامانه مدیریت می شود که ۲۰ برنامه علمی بر آن حاکم است، بنابراین پایان نامه هایی که در حوزه اقتصاد دانش بنیان تدوین شده از این طریق قابل دسترسی است.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی برای مردم است که سرمایه‌گذاران اصلی آن هستند به همین دلیل تعامل این دانشگاه با مجلس در جهت تضمین آینده کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه یادآور شد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به هیچ وجه تعطیل شدنی نیستند و ما می توانیم در هر منطقه منابع مردم را به گونه ای مدیریت کنیم که زمینه توسعه را فراهم کند.

طهرانچی عنوان کرد: در نشستی که با رئیس مجلس شورای اسلامی داشتیم قرار بر این شد در ۶۰ شهر واحدهای این دانشگاه، محور توسعه اقتصاد دانش بنیان قرار گیرد تا از این طریق زمینه اشتغال فراهم شده و امید به نسل جوان بازگردانده شود، کما اینکه اجرای طرح پویش در اصفهان مصداق بارز آن است./

 

 

به اشتراک بگذارید : | | |