شما اینجا هستید   |

    اخبار : پانزدهمین جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران برگزار شد
پانزدهمین جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به ریاست دکتر طهرانچی و به منظور بررسی پیش‌بینی بودجه سال مالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، پانزدهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران، دکتر منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر اعضا به منظور بررسی بودجه سال مالی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران برگزار شد.

در این جلسه، پیش‌بینی بودجه سال مالی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران بررسی و پس از بحث و تبادل نظر، کلیات آن به تصویب اعضا رسید.

در ادامه، اعضای جدید جهت عضویت در کمیسیون دائمی هیأت امنای استان تهران و همچنین اعضای جدید جهت عضویت در کمیسیون نظارت بر حسن اجرای مصوبات هیأت امنای استان تهران معرفی شدند.

همچنین پیشنهاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب مبنی بر راه‌اندازی مرکز تحقیقات (مد و لباس ایرانی و اسلامی) مطرح و مورد تصویب اعضای جلسه قرار گرفت.

پیشنهاد واحد تهران مرکزی مبنی بر راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی(غرب‌شناسی، بلاک‌چین و اقتصاد دیجیتال، گیاهان دارویی و نوآوری و تجاری‌سازی سیستم‌ها و تجهیزات هوشمند کامپیوتری) و پیشنهاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام(ره) مبنی بر راه‌اندازی مرکز تحقیقات(مواد شیمیایی و فناوری‌های نوین و کاربرد نیرو) در این جلسه مطرح و مقرر شد پس از تأیید معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی اجرایی شود.

تعیین خزانه‌دار استان و واحدهای استان تهران، دیگر مصوبه پانزدهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران بود.

فرهنگ خودباوری و خداباوری با تأسی از مکتب حضرت زینب(س) باید در دانشگاه‌ها نهادینه شود

حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی امام جمعه موقت تهران در این جلسه، با تسلیت ایام شهادت حضرت سیدالشهدا(ع)، گفت: آنچه در نهضت عاشورا برجستگی دارد، تجلی خداوند است. در آن زمان شرایط به گونه‌ای بود که مردم خود را محتاج به امام و فرهنگ دینی نمی دانستند و جامعه به فساد کشیده شده بود. در این فضا بود که وجود مبارک امام حسین(ع) به ما آموخت که اگر تمام تار و پود جامعه را جهالت فرا گرفته باشد، از کسی سلب مأموریت نخواهد شد.

وی با تأکید بر لزوم امر به معروف در جامعه، اظهار داشت: امر به معروف می تواند تحول ایجاد کرده و به یک جامعه بی‌رمق جان بخشد، لذا نهضت امام حسین(ع) براساس امر به معروف و یک نهضت برنامه‌ریزی شده، منظم و هدف‌دار بود، به طوری که منظم‌ترین انقلابی که در عالم اتفاق افتاده، انقلاب حضرت سیدالشهدا(ع) است که به حکومت حضرت مهدی(عج) ختم خواهد شد.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با تأکید بر اهمیت نقش حضرت زینب(س) در واقعه عاشورا، تصریح کرد: حضرت زینب(س) پس از واقعه عاشورا با عزم و اراده قوی، بشارت به آینده و اعلان پیروزی در همه جا حضور داشت. ایشان در ظاهر اسیر ولی در واقع امیر بود. این فرهنگ، فرهنگی است که باید در دانشگاه مطرح شده و جوانان با آن آشنا شوند. در واقع فرهنگ خودباوری، خداباوری، تبدیل تهدید به فرصت و خود را مظهر قدرت خداوند دانستن با تأسی از مکتب حضرت زینب(س) باید در دانشگاه‌ها نهادینه شود.

وی ادامه داد: دانشگاه باید با درس گرفتن از مکتب حضرت زینب(س)، با فضای ناامیدی در جامعه مقابله کند و تمام کمبودها را وسیله رشد بیشتر خود قرار دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی خاطرنشان کرد: یکی از هدف‌های دانشگاه، آدم سازی است. این هدف باید با تلاش مجموعه دانشگاه محقق شود. وظیفه بعدی دانشگاه، کادرسازی است. این هدف بسیار حائز اهمیت است، چرا که اگر دانشگاه نتواند کادر مدیریت جامعه را تأمین کند، در واقع نقش اساسی خود را ایفا نکرده است. ایجاد گفتمان عاشورایی و گفتمان امر به معروف و نهی از منکر یکی از نکات اساسی است که باید در دانشگاه به آن پرداخته شود.

امام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه فضای عمومی دانشگاه باید فضای خدا و نفرت از گناه باشد، گفت: رسالت عاشورایی دانشگاهیان این است که تلاش کنند تا ارتباط حوزه و دانشگاه مستحکم شده و در یک جبهه قرار گیرند و گفتمان تولیدی، معنوی، مدیریتی و سازندگی را در جامعه نهادینه کنند.

دکتر کبگانیان: ارائه برنامه جامع راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی یکی از اقدامات مفید و تأثیرگذار است

در ادامه، دکتر منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: باید تمام مجموعه دانشگاه تلاش کنند تا منویات مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق شود.

وی با بیان اینکه دکتر طهرانچی در مدت حضور خود در دانشگاه آزاد اسلامی اقدامات بسیار مفیدی انجام داده است، تصریح کرد: ارائه برنامه جامع راهبردی دانشگاه یکی از این اقدامات مفید و تأثیرگذار بوده است.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران خاطرنشان کرد: در بدنه آموزش عالی کشور آسیب های جدی اجتماعی و فرهنگی وجود دارد، البته در این زمینه تلاش‌های فراوانی صورت گرفته، اما باید اقدامات جدی و راهبردی بیشتری صورت گیرد.

دانشگاه آزاد اسلامی می تواند به اصلاح آموزش عالی کشور کمک کند

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی به علت ویژگی های خاص خود، می تواند به اصلاح آموزش عالی کشور کمک کند. این دانشگاه دارای تعداد زیادی دانشجوست و مردم به طور مستقیم و طبیعی در این دانشگاه مشارکت دارند که ویژگی بسیار حائز اهمیتی است.

دکتر کبگانیان در پایان تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی می تواند در کادرسازی و آدم سازی نیز کمک‌کننده و راهگشا باشد

به اشتراک بگذارید : | | |