شما اینجا هستید   |

    اخبار : دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان سازمان پژوهشی و اجتماعی به دنبال حل مسأله مطابق با زیست بوم هر منطقه است/بسیج شبکه گسترده پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در جهت حل مسائل منطقه ای قشم
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه در دوره جدید مدیریتی خود در حال تغییر رویکرد از یک دانشگاه صرفاً آموزشی گسترده به دانشگاه اجتماعی تأثیرگذار در حل مسأله است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سفر یک روزه خود به استان هرمزگان عصر دیروز (چهارشنبه ۱۹ شهریور) با حضور در سازمان منطقه آزاد قشم با مهندس حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر طهرانچی در این جلسه با اشاره به ارتباطات نزدیک و تعاملی دانشگاه آزاد اسلامی با سازمان مناطق آزاد کیش و بندرانزلی، گفت: این دانشگاه در رویکرد جدید خود به دنبال هماهنگی و همکاری با مسئولان ذیربط دولتی است و در این زمینه سعی داریم با مناطق آزاد نیز تعامل سازنده داشته باشیم، چرا که دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید مدیریتی خود در حال تغییر رویکرد از یک دانشگاه صرفاً آموزشی گسترده به دانشگاه اجتماعی تأثیرگذار در حل مسأله است.

وی با تأکید بر اینکه فرصتی که واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مناطق آزاد در اختیار دارند، با سایر مناطق متفاوت است، ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم از جمله معدود واحدهایی است که رشته علوم پزشکی در آن فعال است و ویژگی‌های خاص خود را دارد. نگاه ما به دانشگاهی که در منطقه آزاد است با سایر دانشگاه‌ها متفاوت است.

وی افزود: انتظار این است که این واحد دانشگاهی زیست بوم خود را بشناسد و متناسب با آن فعالیت کند. به دلیل آن که ویژگی‌‌های منطقه آزاد، قوانین، قواعد و اهدافی که نظام در این مناطق دنبال می‌کند، بسیار مهم است و باید مورد توجه ما نیز قرار بگیرد.

دانشگاه آزاد اسلام می‌تواند با هماهنگی در سطح منطقه و واحد آکسفورد توریسم علمی را احیا کند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه جزیره قشم یک ژئو پارک ملی است که در سطح بین‌‌‌المللی بی‌نظیر است، گفت: اگر به دنبال احیای توریسم در این منطقه هستیم، باید از ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی که دارای شعبه در آکسفورد و واحدهای بین‌المللی است و در جزیره کیش نیز به صورت منحصر به فرد فعالیت دارد، بهره ببریم. دانشگاه آزاد اسلامی به راحتی می‌تواند با هماهنگی در سطح منطقه و واحد آکسفورد توریسم علمی را احیا کند، چرا که راه درست احیای صنعت گردشگری و توریسم از طریق دانشگاه است.

دکتر طهرانچی حضور دانشگاه آزاد اسلامی در منطقه آزاد را یک فرصت بی نظیر دانست و افزود: این موضوع از ویژگی‌های دانشگاه است که فرصت‌ها را شناسایی و در آن موقعیت عمل کند، اگر کسی برای تحصیل به جزیره قشم می‌آید، باید آموزش هایی که به او ارائه می‌شود، با توجه به ویژگی‌های این جزیره و منطقه آزاد باشد، یکی از مباحث آن آشنایی با قوانین و مقررات منطقه آزاد و دیگر کشورهاست که باید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم تدریس شود.

وی، دانشگاه آزاد اسلامی را یک سازمان پژوهشی توصیف کرد و گفت: در رویکرد یکپارچه سازی، حل مسأله محوری و انضباط بخشی دانشگاه آزاد اسلامی، طرح پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای (پایش) در قالب سامانه پژوهشیار، اجرایی می شود که در آن بیش از ۱۰۰ هزار پژوهش تحصیلات تکمیلی همزمان از پروپوزال تا دفاع قابل مشاهده، ارزیابی و ساماندهی است. تا کنون بیش از ۲۰۰ پژوهش در زمینه منطقه آزاد در این سامانه بارگذاری شده و همین تعداد پژوهش نیز موضوعات، چالش‌ها و مشکلات استان هرمزگان را در واحدهای مختلف دانشگاهی بررسی می‌کند.

وی تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان سازمان پژوهشی و اجتماعی به دنبال حل مسأله مطابق با زیست بوم هر منطقه خواهد بود که آموزش و پژوهش آن می‌خواهد نگاه به متن داشته باشد. بنابراین انتظار داریم دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم در متن منطقه آزاد باشد. ما این واحد دانشگاهی را برای جزیره قشم می‌خواهیم نه مناطق دیگر، از اینرو موضوعاتی که قرار است در این واحد به آن پرداخته شود، باید خاص این جزیره باشد.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش یک دانشگاه تقاضامحور است، گفت: برای پذیرش دانشجو متناسب با توسعه منطقه برنامه‌ریزی خواهیم کرد و در حوزه پژوهش نیز شبکه‌ای صد هزار نفری دانشجویان تحصیلات تکمیلی و سراهای نوآوری را برای توسعه منطقه آزاد قشم به کار خواهیم گرفت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان پشتیبان پژوهش و فعالیت‌های فناورانه ایفای نقش خواهد کرد.

وی در پایان با تأکید بر بسیج شبکه گسترده پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در جهت حل مسائل منطقه ای قشم، گفت: آنچه که دانشگاه آزاد اسلامی از سازمان منطقه آزاد قشم می‌خواهد، ارائه موضوع و چالش است تا برای حل آن دانشجو تربیت کند. منطقه آزاد قشم به لحاظ تاریخی، جغرافیایی، نگاه ملی و حاکمیتی ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که امیدواریم دانشگاه آزاد اسلامی بتواند در جزیره قشم فعالیت‌های بهتری انجام دهد و ناکامی‌هایی که در گسترش مناطق آزاد وجود داشته را به کمک پژوهش حل کند و در منطقه نیز تأثیرگذار باشد.

آمادگی سازمان منطقه آزاد قشم با دانشگاه آزاد اسلامی برای ترسیم چشم انداز اقتصاد دریا محور

مهندس حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این دیدار با اشاره به اینکه حوزه پژوهش در منطقه آزاد قشم به صورت جدی مورد توجه قرار نگرفته، گفت: این در حالی است که در مأموریت‌هایی که براساس اقتصاد مقاومتی و اسناد بالادستی برای منطقه آزاد در نظرگرفته شده، یکی از وظایف و مأموریت‌های این مناطق که در تمام اسناد مشترک است، تولید تکنولوژی و دانش فنی است که اگر مبنای علمی و دانشگاهی نداشته باشد، موفق نخواهد بود. بنابراین ما خوشحالیم که با دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه هم عقیده هستیم.

وی ادامه داد: اقتصاد دریامحور، گردشگری دریایی و موضوعاتی از این قبیل در کشور ما مغفول مانده است و انتظار داریم با مشارکت دانشگاه‌های فعال در جزیره قشم بتوانیم چشم اندازها را ترسیم و مسئولیت‌ها را تقسیم کنیم و در این زمینه برای همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی کامل را داریم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: بسیاری از موضوعات و چالش‌های کشور را می‌توان به صورت پایلوت در قشم بررسی کرد. از دانشگاه آزاد اسلامی می‌خواهیم منطقه آزاد قشم را که امکانات و ویژگی‌های جغرافیایی خاص دارد را متعلق به خود بداند و ما نیز در خدمت اجرای برنامه‌ها هستیم.

به اشتراک بگذارید : | | |