شما اینجا هستید   |

    اخبار : حضور دکتر طهرانچی در برنامه «تهران ۲۰» شبکه پنج سیما

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه و سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی امشب در برنامه زنده تلویزیونی «تهران ۲۰» شبکه پنج سیما با اشاره به اینکه این ایام روزهای سخت کرونایی را می‌گذارنیم، اظهار کرد: امروز استاد اژه‌ای، نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا را از دست دادیم. هرکس در مدارس سمپاد درس خوانده، این استاد خوب روانشناسی را می‌شناسند و احساس پدری نسبت به او دارد.

هیچ‌گونه شهریه‌ای بابت دروس عملی رشته روانشناسی بالینی دریافت نشده است

وی درباره افزایش شهریه دانشجویان رشته روانشناسی بالینی گفت: در دوره جدید دانشگاه آزاد اسلامی از رویکرد کمی به کیفی روی آورده‌ایم و تحولاتی را در حوزه روانشناسی و تأسیس کلینیک‌های تخصصی روانشناسی بالینی انجام دادیم. رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی به گروه‌های «علوم پزشکی»، «علوم انسانی و هنر» و «علوم، مهندسی و کشاورزی» تقسیم شده است. رشته روانشناسی بالینی را به دلیل اینکه با سلامت مردم کار دارد، به زیرگروه علوم پزشکی انتقال دادیم؛ هیچگونه شهریه‌ای بابت دروس عملی رشته روانشناسی بالینی دریافت نشده است و اخذ این شهریه منوط به گذراندن واحد خواهد بود. در شرایط کرونایی فعلی که دروس عملی برگزار نمی‌شود، شهریه هم دریافت نمی‌شود.

در ترم جاری تاکنون فقط شهریه‌های ثابت دریافت شده است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: تعداد ساعات درس روانشناسی افزایش پیدا کرده و به این دلیل شهریه دانشجویان زیاد شده است. در ترم جاری تاکنون فقط شهریه‌های ثابت دریافت شده است و اگر واحدهای عملی برگزار نشود، شهریه آن نیز دریافت نخواهد شد. البته ممکن است در برخی شهرها که وضعیت سفید دارند دروس عملی تشکیل شده باشد که در این صورت شهریه آن هم اخذ شده است. دوره‌های کارورزی رشته روانشناسی بالینی را حتماً برگزار می‌کنیم و دانشجویان نگران نباشند.

۲۵۰ هزار کلاس مجازی طی هفته توسط سامانه «وادانا» در ترم گذشته برگزار شد

دکتر طهرانچی بیان کرد: ۲۵۰ هزار کلاس مجازی طی هفته توسط سامانه «وادانا» در ترم گذشته برگزار شد. در خصوص برگزاری کلاس‌های مجازی در سامانه «دان» و «وادانا» تمامی گزارش‌ها را به‌صورت روزانه رصد می‌کنیم. در حال حاضر ۳۰۰ هزار دانشجوی جدید در دانشگاه آزاد اسلامی به‌تازگی ثبت‌نام کرده‌اند و در حال ساماندهی کارهای آموزشی دانشجویان قدیم و جدید هستیم و اختلالات احتمالی سامانه‌های آموزشی رفع می‌شود.

امکان جابه‌جایی دفاع دکتری به‌خاطر برگزار نشدن آزمون زبان وجود ندارد

دکتر محمد مهدی طهرانچی در برنامه «تهران ۲۰» شبکه پنج سیما درباره دانشجویان دکتری گفت: برخی دانشجویان دکتری می‌گویند به خاطر برگزار نشدن آزمون زبان دفاع پایان‌نامه را لغو کنید که این امکان وجود ندارد. این افراد همان‌هایی هستند که می‌گفتند آزمون EPT لغو شود. اما باید شرایط فعلی کشور را درک کنیم. به فکر دانشجویان و مسائل این حوزه هستیم.

اگر آزمون EPT دانشجویان دوره دکتری به تعویق بیفتد تصمیم‌گیری لازم انجام می‌شود

وی عنوان کرد: در خصوص برگزاری آزمون زبان EPT دانشجویان دوره دکتری در شرایط کرونا تاکنون تنها یک مرحله آن به تعویق افتاده است. اگر این آزمون با توجه به شرایط کرونا دو یا سه بار دیگر به تعویق بیفتد، تصمیم‌گیری لازم انجام خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برخی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از افزایش شهریه خود گلایه دارند، گفت: اگر جمع شهریه یک دانشجو بیش از ۳۰ درصد افزایش داشته است به ما اطلاع دهد که بررسی کنیم. چرا که چنین افزایشی نداشتیم. اگر کلاس عملی برگزار نشود، آن کلاس ذخیره می‌شود و بعدا دانشجو می‌تواند بگذراند.

کیفیت و کارآمدی در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی است

دکتر طهرانچی در پاسخ به سؤال برخی دانشجویان ارشد روانشناسی بالینی که می‌گویند واحدهای درسی آن‌ها طبق گذشته است و واحدهای دانشگاهی طبق قوانین گذشته رشته روانشناسی کارهای آموزشی آنان را انجام می‌دهند، گفت: خیر‌، چنین چیزی صحت ندارد. تمام اطلاعات رشته روانشناسی بالینی که به تازگی در گروه پزشکی آمده، در سامانه آموزشیار بارگذاری شده است. در واقع به صورت یکپارچه و استاندارد تغییرات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه آموزشیار اعمال می‌شود. تلاش داریم در سامانه آموزشیار استاندارد و یکپارچه‌سازی را اعمال کنیم و آنچه اراده دانشگاه آزاد اسلامی است، کیفیت و کارآمدی است.

وی در پاسخ به این سؤال که سال گذشته در یک برنامه تلویزیونی اشاره‌ای به عدم شفافیت واحد آکسفورد در دوره مدیریتی دانشگاه کردید. آیا این روند دارد یا خیر، گفت: واحدهای آکسفورد و امارات در گذشته شفاف نبود و ما در حال رصد و بازرسی این واحدها هستیم و با شفافیت این حوزه‌ها را بررسی می‌کنیم. به زودی نتایج آن به دست آمده و با قاعده شفافیتی که داریم، اعلام خواهیم کرد.

سامانه آموزشیار بستر شفافی برای دانشگاه آزاد اسلامی است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: سامانه آموزشیار بستر شفافی برای دانشگاه آزاد اسلامی است. پیش از این، اطلاعات بیش از ۵۰۰ واحد دانشگاهی را در اختیار نداشتیم اما اکنون با توجه به ایجاد سامانه آموزشیار، تمامی اطلاعات آموزشی و مالی بیش از ۵۰۰ واحد دانشگاهی را در اختیار داریم. همچنین ترازنامه‌های مالی دانشگاه را به‌صورت شفاف تا پایان سال ۹۹ در سایت دانشگاه منتشر و اعلام خواهیم کرد.

تدبیر برای افزایش حقوق کارکنان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر طهرانچی در پاسخ به این سؤال که برخی اساتید از حقوق خود گلایه دارند، گفت: ۱۵ درصد حقوق اساتید اضافه شده است و در نظر داریم باز هم افزایش داشته دهیم اما شرایط اقتصادی کشور واقعاً سخت است. دولت وقتی افزایش حقوق ارگان‌ها را لحاظ می‌کند، بدهی دانشگاه آزاد اسلامی را نیز پرداخت کند. در حال اتخاذ تدابیری هستیم تا روند پرداخت حقوق کارکنان و اساتید بهبود یافته و حقوق این قشر زحمتکش افزایش یابد.

وی در پاسخ به سؤالی که آیا واحدهای زیان‌ده در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد یا خیر، گفت: بله‌ از گذشته این مسئله بوده است و هم‌اکنون به دنبال رفع این مسئله و کیفی کردن آموزش هستیم. در گذشته برخی واحدها به ازای هر ۵۰ دانشجو یک کارمند داشتند که ما روند را اصلاح کردیم. خبر خوب اینکه امسال جمعیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مثبت شده است.

امتحانات پایان ترم دانشجویان ورودی جدید از ۱۸ بهمن آغاز خواهد شد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: امتحانات پایان ترم دانشجویان ورودی جدید از ۱۸ بهمن آغاز خواهد شد و دانشجویان جدیدالورود در ۱۶ جلسه کلاس حضور خواهند داشت. همچنین حدود ۶۵ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی ثبت‌نام کرده‌اند که به‌زودی تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی اعلام خواهد شد.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: امیدواریم در دانشگاه‌ بتوانیم امید به نسل جوان را افزایش دهیم تا آینده‌ای خوب و روشن را برای دانشجویان رقم‌ بزنیم.برای مشاهده فیلم کلیک کنید

به اشتراک بگذارید : | | |