شما اینجا هستید   |

    اخبار : دانشگاه آزاد در هر استان باید خودباوری و غرور ملی را از راه علم دنبال کند

دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در دوازدهمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با حضور اعضای هیئت رئیسه، دبیرکل هیئت مؤسس، رؤسای مراکز استان‌ها و سرپرست دفتر هیئت امنا برگزار شد، با گرامیداشت یوم‌الله حماسه ۹ دی و تسلیت ایام فاطمیه گفت: خدا را شاکریم که ما را در دین اسلام قرار داد و از محبت اهل بیت (ع) برخوردار هستیم. پیامبر اکرم (ص) از ما جزء محبت و مودت اجری نخواست و اگر مسلمانان به این یک امر به ظاهر ساده تمکین کنند، هیچ‌گاه در مسیر دیگری وارد نمی‌شوند.
وی ادامه داد: اکنون بیش از ۱۴۰۰ سال از ظهور اسلام گذشته، اما همچنان به شدت به مبانی فکری و محبت اهل بیت (ع) که رکن رکین اسلام است، افراط و تفریط وار حمله می‌شود. این موضوع‌ها نشان می‌دهد که هنوز جریان‌های مختلفی به اعتقادات مسلمانان حمله‌ور هستند و باید بیش از پیش هوشیار و حساس باشیم.
عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تأثیر انقلاب اسلامی در جامعه جهانی گفت: انقلاب اسلامی به‌عنوان یک مکتب فکری و پرچم تمدنی که توسط امام راحل بنیانگذاری شد، در طی سال‌ها جفای بسیاری دید و همواره هم دشمنان انقلاب اسلامی به مفاهیم بنیادین انقلاب حمله می‌کنند.
نظام سلطه با اقتدار علمی در جهان به قدرت رسید
دکتر طهرانچی با اشاره به شکل‌گیری رهبری جهانی علمی آمریکا و روسیه، اظهار کرد: مسئله رهبری جهان که توسط نظام سلطه به ویژه آمریکا پس از جنگ جهانی دوم با اقتدار علمی حاصل شد، از مسیر تبدیل علم به قدرت بود. این اقتدار علمی از پروژه منهتن و به به‌کارگیری سلاح هسته‌ای آمریکا در ژاپن حاصل شد.
وی افزود: اما آنچه پس از این دستاورد علمی مبانی جنگ سرد قرار گرفت، مربوط به ورود شوروی به حوزه فضایی می‌شود، نه دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای، چرا که رهبری جهان با تکرار دستاورد هسته‌ای محقق نمی‌شد و باید یک پدیده علمی جدید از ایده به پدیده نوآورانه تبدیل می‌شد، بنابراین پرتاب ماهواره اسپوتنیک منجر به آغاز جنگ سرد شد و سال‌ها دو قطبی آمریکا و شوروی در دنیا حاکم بود.
وی ادامه داد: براساس آنچه در اسناد ایالات متحده آمریکا آمده، برای رهبری جهانی، امنیت و سلامت، استفاده همه‌جانبه از علم و تولیدهای علمی مورد نیاز است. در این راستا شاهد ایجاد انجمن‌های علمی، مجلات و متدولوژی‌های علمی در یک نظام هماهنگ در آمریکا بودیم. آمریکا با این اقدامات و راه‌اندازی آزمایشگاه علمی عظیم توانست از لحاظ مبانی ایدئولوژی شوروی را در هم بریزد، البته امام راحل در آن دوره بسیار خردمندانه و دقیق فروپاشی کمونیسم شوروی را به گروباچف تذکر داده بودند. با این حال فروپاشی شوروی رخ داد و آمریکایی‌ها از همان زمان با مقوله جدیدی به نام انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران مواجه شدند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ۴۲ سال است که آمریکا از لحاظ تمدنی با انقلاب اسلامی در حال مبارزه است، گفت: استکبار جهانی برای مقابله و مبارزه با انقلاب اسلامی همه بدیل‌های ممکن را ساخت و از آن استفاده کرد، اما واقعیت این است که شیطان بزرگ با یک مقوله تمدنی که رویکرد آن از بنیان‌های حاکم جهان جداست، مواجه است، چرا که انقلاب اسلامی به‌عنوان یک مکتب صاحب فکر و مجموعه‌ای که در حال تمدن نوین است، پایه‌های غرب را مورد حمله قرار داده است. در این میان زمانی که موضوع علم، پیشرفت علمی و جهاد علمی مطرح می‌شود، مقام معظم رهبری که امانت‌دار خوب و شایسته امام راحل و پرچمدار شجاع و بی‌نظیر در طول تاریخ هستند، موضوع استقلال علمی را مطرح می‌کنند.
دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: نگرش مقام معظم رهبری به حوزه علم، نوع جدید نگاه به علم را مطرح کرد که غرب مجبور شد با همه توان خود به جنگ با جهاد و استقلال علمی انقلاب اسلامی بیاید و با ترور دانشمندان ما این سیاهی را برای خود بپذیرد.
وی با بیان اینکه آمریکا در مواجهه با تمدن انقلاب اسلامی دچار خود کوچک‌بینی و اضمحلال شده است، افزود: در گذشته رقبای نظامی و تجاری آمریکا، روسیه و چین بودند، اما با ظهور انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی ایران از لحاظ تمدنی به تهدید و خطر جدی آمریکا تبدیل شد و به همین دلیل رئیس‌جمهور این کشور در مواجهه با انقلاب اسلامی لکه سیاه تروریسم بودن را قبول می‌کند و رسماً ترور شهید حاج قاسم سلیمانی را می‌پذیرد و اذعان می‌کند که باید دانشمندان هسته‌ای ایران را هم از بین ببرند و به ایران ضربه بزنند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: موضوعی که در ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و دانشمند هسته‌ای شهید فخری‌زاده باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که آمریکا و اسرائیل دو روی یک سکه استکبار هستند.
شورای دانشگاه رکن چهارم دانشگاه آزاد اسلامی است
دکتر طهرانچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت جایگاه شورای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شورای دانشگاه به‌عنوان رکن چهارم دانشگاه آزاد اسلامی، یک شورای جدی و اساسی است و لازم است در جلسات این شورا موضوع‌های دانشگاه به‌صورت دقیق رصد شده و تصمیم‌های جدی اتخاذ شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به حدیث حضرت علی (ع) درباره آگاهی انسان از گذشته، حال و برنامه‌ریزی برای آینده، گفت: ایشان می‌فرمایند «خداوند رحمت کند کسی را که بداند از کجا آمده و در کجاست و به کجا خواهد رفت.» این حدیث هر چند درباره احوالات شخصی است، اما در احوالات مدیریتی و سازمانی نیز صادق است، بنابراین مدیران باید از موقعیت گذشته، حال و برنامه‌های آینده خود آگاهی و شناخت کامل داشته باشند، چرا که بدون شناخت گذشته نمی‌توان به آینده موفق گذر کرد.
وی خاطرنشان کرد: این موضوع مهم است که بدانیم رحمت خدا زمانی ما را در بر می‌گیرد که این چارچوب را مدنظر داشته باشیم و بدانیم که رفتار گذشتگان ما چه بوده، اکنون چه وضعیتی داریم و به کجا حرکت می‌کنیم. دانشگاه آزاد اسلامی یک گذشته دارد که هیچ کسی نمی‌تواند ادعا کند که می‌تواند آن گذشته را پاک کند و بدون توجه به آن حرکت جدیدی را شروع کند، چرا که رفتار و عملکرد گذشته در متن دانشگاه وجود دارد و لازم است که آن رفتارها را در زمان حال تغییر دهیم و قدردان نعمت ها باشیم.
دکتر طهرانچی با اشاره به طرح موضوع برخی افراد و جریان‌ها مبنی بر دولتی‌سازی دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: برخی به دنبال آن هستند تا نعمت‌هایی که خداوند قرار داده را تغییر دهند و از این رو درباره دانشگاه آزاد اسلامی از کلیدواژه دولتی‌سازی این دانشگاه استفاده می‌کنند که این رویکرد به معنای بازگشت دانشگاه به روال گذشته است، اما واقعیت این است که تحول در دانشگاه آزاد اسلامی با گذر از گذشته آغاز شده و اکنون عنایت خاص مقام معظم رهبری به دانشگاه آزاد اسلامی موجب شده تا این دانشگاه یک مسیری را پیدا کند که برای حرکت رو به جلو نیازمند آگاهی و قدردانی از نعمت هاست، بنابراین مدیران دانشگاه آزاد اسلامی باید حساس بوده و تلاش کنند تا قدر نعمت ها را بدانند.
عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سخنان خود به وضعیت جمعیت دانشجویی از سال ۷۴ تا ۹۲ اشاره کرد و گفت: طی این سال‌ها به یکباره رشد جمعیت دانشجویی در کشور اتفاق افتاد. مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به این موضوع اشاره کردند و میلیون‌ها تحصیل‌کرده دانشگاهی یا در حال تحصیل و هزاران واحد دانشگاهی در سراسر کشور را از دستاوردهای انقلاب اسلامی عنوان کردند که این فراز و فرود ارتباطی با جمعیت کشور نداشت، اما از سال ۹۲ دولت سیاست کاهش جمعیت دانشجویی را در پیش گرفت و جمعیت دانشجویی کشور از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رو به کاهش رفت.
وی ادامه داد: موضوعی که در این رویکرد مورد توجه قرار نگرفت، این بود که کاهش جمعیت دانشجویی اتفاقات متعددی را برای کشور در بر خواهد داشت. متأسفانه با این رویکرد از سال ۹۲ و ۹۳ رشد جمعیت دانشجویی مهار و پس از آن شیب رشد آن به سمت منفی رفت.
افزایش ۳۰ درصدی جمعیت دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی
دکتر طهرانچی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با آگاهی از این موضوع و تغییر رویکردها توانست شیب منفی کاهش جمعیت دانشجویی را کنترل کرده و آن را اصلاح کند، چرا که اگر این دانشگاه سیاست‌های گذشته را ادامه می‌داد، امسال جمعیت دانشجویی به ۹۰۰ هزار نفر کاهش می‌یافت، اما به لطف خداوند با تغییر ادبیات و روش‌های فرهنگی و با مورد تأکید قرار دادن موضوع‌های فرهنگی، مهارتی و… موفق شدیم سال گذشته جمعیت دانشجویی را به یک میلیون و ۲۰ هزار نفر و امسال به یک میلیون و ۹۰ هزار نفر افزایش دهیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: مدیران دانشگاه آزاد اسلامی باید بدانند که خداوند آینده ما را بسته و تنگ قرار نداده و افق‌های دانشگاه آزاد اسلامی کاملاً امیدوار کننده است و به لطف پروردگار متعال بسیاری از چشمه‌های دانشگاه پس از سال‌های خشکسالی اکنون در حال طراوت است، به طوری که امسال توجه دانشجویان کشورهای منطقه به تحصیل در ایران افزایش یافته و امسال شاهد افزایش ۳۰ درصدی جمعیت دانشجویان غیرایرانی هستیم. تعداد دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۷، ۸ هزار نفر بود که سال گذشته بیش از ۹ هزار ثبت‌نام جدید در این دانشگاه صورت گرفت. این موضوع نشان می‌دهد که اگر خودمان را خادم بدانیم و شکر نعمت را به‌جا بیاوریم، شاهد عنایت الهی خواهیم بود.
محور حرکت دانشگاه توجه به اشتغال، فرهنگ و مهارت دانشجویان است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه هرچه عمل به کیفیت و توجه به مهارت، نوآوری و اشتغال جوانان در دانشگاه جدی باشد، شاهد افزایش تعداد دانشجویان خواهیم بود، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی برای اخذ شهریه دانشجو نمی‌پذیرد، بلکه پذیرش و تربیت دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی برای آرمان‌های انقلاب و دستاوردهای علمی، اقتصادی و فرهنگی برای کشور است که البته در کنار این فعالیت‌ها، منفعت‌زایی برای دانشگاه نیز حاصل می‌شود، اما محور حرکت دانشگاه توجه به اشتغال، فرهنگ و مهارت دانشجویان است و هیچگاه برای صرف افزایش تعداد دانشجو فعالیت نمی‌کنیم، بنابراین لازم است رؤسای واحدهای دانشگاهی برای ارتقای فکری و فرهنگی جوانان و پیشرفت منطقه تلاش کنند.
تربیت دانشجویان با قدرت حل مسئله، افزایش دانش مفید و افزایش غرور ملی از ارکان دانشگاه آزاد اسلامی است
وی با بیان اینکه تربیت دانشجویان با قدرت حل مسئله، افزایش دانش مفید و مستند شده، فراهم کردن خودباوری و افزایش غرور ملی از ارکان دانشگاه آزاد اسلامی است، خاطرنشان کرد: جایی که دشمن ببیند دانش به خودباوری و غرور ملی ما کمک می‌کند، آن را بر نمی‌تابد و حمله می‌کند، بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی در هر یک از استان‌ها باید خودباوری و غرور ملی را از راه علم دنبال کرده و برای آن راهکار پیدا کند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تدوین برنامه ۵ ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ما از رفتار گذشته دانشگاه آزاد اسلامی مطلع هستیم و با تدوین برنامه ۵ ساله مسیر آینده را ترسیم کردیم. در این برنامه اقدامات و اهداف کلان دانشگاه دیده شده و هر یک از واحدهای دانشگاهی قرار است مسائل را احصاء کرده و در سند ارائه شود، بنابراین این سند ۵ ساله از بالا به پایین نوشته نشده و سازمان نقش ریل‌گذار و تسهیل‌گر را دارد.
دکتر طهرانچی با اشاره به تدوین دستورالعمل برگزاری جلسات پیش دفاع متمرکز دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: آنچه برای دانشگاه آزاد اسلامی اهمیت دارد، افزایش اعتبار مدرک فارغ التحصیلی این دانشگاه است. با توجه به این موضوع لازم است کمیته‌های تخصصی در واحدهای دانشگاهی ایجاد شود تا کفایت دستاوردهای علمی دانشجویان دکتری را بررسی کنند. به این ترتیب عیار و اعتبار مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه ارتقاء می‌یابد. همچنین برای جلوگیری از تحمیل هزینه های اضافه به دانشجویان، اگر دانشجوی دکتری در نوبت چاپ مقاله است، می‌تواند پیش دفاع خود را انجام دهد تا از پرداخت هزینه‌های مازاد پرهیز شود.
وی با اشاره به از سرگیری فعالیت‌های شورای اقتصاد و سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان گفت: تمرکز این شورا بر دو موضوع امنیت غذایی و صنایع خلاق فرهنگی و دیجیتال است، چرا که معتقدیم هجمه فرهنگی را باید با تربیت جوانان فعال در حوزه دیجیتال خنثی کنیم.
تبدیل دانشکده‌های علوم پزشکی واحدهای مشهد، قم و تبریز به واحد دانشگاهی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با اشاره به استقبال دانشجویان علوم پزشکی از دانشگاه آزاد اسلامی گفت: انتخاب رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی توسط داوطلبان از برخی دانشگاه‌های دولتی پیشی گرفته و به‌زودی دانشکده‌های علوم پزشکی واحدهای مشهد، قم و تبریز به واحد دانشگاهی تبدیل خواهند شد.
دکتر طهرانچی در پایان با قدردانی از تعامل و هماهنگی بین هیئت مؤسس و هیئت امنا و هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی، خاطرنشان کرد: بحمدالله با حضور دکتر نویدادهم به‌عنوان دبیرکل هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی ارتباطات خوب و سازنده‌ای با مجموعه هیئت مؤسس به‌عنوان یکی از ارکان مهم دانشگاه ایجاد شده است. از خداوند می‌خواهیم که بتوانیم امانتدار خوبی در دانشگاه آزاد اسلامی باشیم و برای اعتلای آرمان‌هایمان تلاش کنیم. همان‌طور که شهید حاج قاسم سلیمانی برای آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی تا پای جان خود ایستادند و به شهادت رسیدند و به راستی یاد و نام انسان‌های بزرگ در تاریخ جاودان می‌ماند، ان‌شاءالله ما نیز بتوانیم سربازان خوب ولایت باشیم.

به اشتراک بگذارید : | | |