شما اینجا هستید   |

    پیام ها و یادداشت : دکتر طهرانچی «روز معلم» را به معلمان و اساتید خدوم و پرتلاش دانشگاه آزاد اسلامی تبریک گفت

، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با صدور پیامی، ضمن گرامیداشت یاد شهید استادمطهری، فرا رسیدن روز معلم را به معلمان و اساتید پرتلاش و خدوم دانشگاه آزاد اسلامی تبریک گفت.

متن پیام دکتر طهرانچی به این شرح است:

بسمه تعالی
با حمد و ستایش به محضر باری‌تعالی و درود بر پیامبر خاتم (ص) و اهل بیت ‏کرامش ‏که چراغ راه بشریت اند

دوازدهم اردیبهشت ماه، سالروز شهادت مظلومانه معلم فرزانه و استاد فرهیخته، شهید آیت الله مرتضی مطهری است که حقیقتاً نقش بی بدیلی در تعمیق مفاهیم تعلیم و تربیت داشتند.

روز معلم فرصت مغتنمی است که از مجاهدت، تعهد و اهتمام شهید مطهری برای ایجاد کارآمدی نظام تعلیم و تربیت در جامعه و لزوم توجه به ابعاد معرفتی در آموزش یاد کنیم و این موضوع را هر ساله در کنار تجلیل از مقام شامخ آموزگاران و استادان خدوم تکرار کنیم که مبنای رشد و تعالی جامعه به نظام تعلیم و تربیت آن وابسته است و از این جهت معلمان و استادان در کنار سایر عوامل موثر در آموزش به عنوان هدایتگر این عرصه شناخته می شوند و به همین دلیل است که شهید بزرگوار استاد مطهری در آثار ارزشمند خود به علم، دانش و تربیت توجهی جدی داشته اند و این مهم گویای کارآمدی نظام تعلیم و تربیت اسلامی است.

شهید مطهری به دلیل برخورداری از ویژگی های منحصربه‌فرد، نماد عقلانیت، اخلاق مداری، پرسشگری و پویایی بودند که در دوران حیات پربرکت شان همواره کوشیدند با توجه به امر تحقیق و پژوهش و حرکت بر مدار عقل گرایی، به مسائل، چالش‌ها و ابهامات در جامعه پاسخ دهند و نفس کار خود را به اخلاق گرایی و توسعه مفاهیم معرفتی در بستر تعلیم و تربیت اسلامی آراسته کنند. از همین جهت است که شناخت راه شهید مطهری و الگوگیری از روش علمی و عملی ایشان می تواند هم برای نسل جوان، معلمان و استادان، آموزنده و کاربردی باشد که علم و دانش بدون توجه به آموزه های معرفتی به تنهایی نمی تواند راهگشای مسائل جامعه باشد.

با توجه به رسالت دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه آموزش عالی، آموزش ابتدایی و متوسطه و توجه به سرنوشت قشر جوان کشور، این دانشگاه سیاست‌ها و برنامه‌های خود را تحت عنوان برنامه راهبردی عملیاتی برگرفته از نقشه جامع علمی کشور، سند دانشگاه اسلامی و سیاست‌های کلی «علم و فناوری» ابلاغی مقام معظم رهبری تنظیم کرده و امید دارد تحولی مناسب و بنیادین متناسب با مأموریت‌های این دانشگاه ایجاد شود که مسلماً نقش استادان و معلمان گرانقدر در این مسیر بسیار مهم ارزیابی می شود.

از همین جهت و با توجه به شرایط اقتصادی موجود، می کوشیم در سال جاری ارتقای منزلت و معیشت معلمان و اعضای هیات علمی و سایر همکاران پیگیری شود و امید است در آینده نزدیک زمینه رفاه همکاران در دانشگاه نسبت به گذشته فراهم گردد.

بی‌‏تردید آشنایی بیشتر استادان و آموزگاران، دانشجویان و دانش آموزان با آثار شهید مطهری و تلاش برای رشد انگیزه های پرسشگری و پژوهش می تواند در ایجاد ذهنی خلاق و پویا برای حل مسائل روز جامعه موثر باشد. امیدوارم دانشگاه آزاد اسلامی با اجرای طرح «دوره ملی بینش مطهر» که با هدف توانمندسازی و کادرسازی مدرسان و کارکنان دانشگاه و پاسخ به شبهات در حال برگزاری است، الگویی مناسب در این زمینه برای رشد تعلیم و تربیت از جنبه های معرفتی در سطح دانشگاه باشد و این مسیر موجب تحولی بنیادین در جامعه گردد.

در پایان، ضمن تسلیت ایام شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) و گرامیداشت شب‌های پرفیض قدر و قبولی طاعات و عبادات مردم شریف ایران، روز معلم را به همه همکاران عزیزم، معلمان و استادان فرهیخته و دلسوز، به‌ ویژه استادان دانشگاه آزاد اسلامی و معلمان خدوم مدارس سما تبریک می‌گویم و از خداوند منان می‌خواهم ما را در مسیر خدمتگزاری به کشور عزیزمان بیش از پیش یاری کند.

محمدمهدی طهرانچی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

به اشتراک بگذارید : | | |