شما اینجا هستید   |

    اخبار : دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید نگاه کاملاً متفاوتی را در عرصه های مختلف پیگیری می کند/ ایجاد دانشکده‌های موضوعی حل مسئله متناسب با زیست بوم مناطق

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه شورای اداری استان خراسان شمالی عصر روز دوشنبه (۱۰ خردادماه) با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

دکتر طهرانچی در این جلسه با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی طی ۴۰ سال گذشته در دو مرحله و دو گام حرکت کرده است، گفت: در گام اول دانشگاه، توسعه کمی صورت گرفت که مقام معظم رهبری نیز در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، تحت عنوان «هزاران واحد دانشگاهی و میلیون‌ها تحصیلکرده»، از این خدمات به عنوان برکات انقلاب اسلامی نام بردند. در گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی، توسعه کیفی از طریق ارتقای سطح علمی، گسترش فضای انقلابی و حفظ کیان دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مأموریت‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در دستورکار این دانشگاه قرار دارد.

وی با اشاره به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه حکمرانی کشور، تصریح کرد: اگرچه حکمرانی در کشور ما امری دولتی است، اما نهادهایی در کنار دولت وجود دارند که «از مردم، برای مردم» و همراه دولت هستند، که از جمله این نهادها می‌توان به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اشاره کرد که در موضوع تولید واکسن کرونا درکنار دولت و در خدمت مردم قرار گرفت. یکی دیگر از این نهادها، دانشگاه آزاد اسلامی است که تربیت ۴۰ درصد نیروی انسانی را برعهده دارد و دارای جایگاه ویژه‌ای در تعلیم و تربیت است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: امروز این دانشگاه متعلق به مردم و استان‌هاست و این موضوع که دانشگاه نباید خود را از نظام حاکمیتی و نظام اداری استان جدا بداند، یک واقعیت برای دانشگاه آزاد اسلامی است. به همین دلیل، دیدار با نمایندگان ولی فقیه، ائمه جمعه و استانداران از برنامه‌های ثابت سفرهای استانی مدیران دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ نقطه عطفی در بیانیه گام دوم انقلاب است، تأکید کرد: انتخابات امسال قوام‌دهنده سنگ بنای آغاز دولت در گام دوم انقلاب اسلامی است. مواردی که مقام معظم رهبری درباره دولت آینده تبیین فرموده‌اند نیز در راستای بیانیه مهم گام دوم است. در بیانیه گام دوم آمده که «نیروی انسانی متعهد و کارآمد با بکارگیری فرصت‌ها و منابع کشور و همراه با مدیران کارآمد، پرانگیزه و خردمند می‌توانند پیوندی بین نیروی انسانی و منابع به وجود آورند.» از آنجا که کشور ما یک درصد جمعیت جهان و ۷ درصد ذخایر معدنی کره زمین را در اختیار دارد، دانشگاه آزاد اسلامی در نگاه جدید خود به استفاده از این ظرفیت‌ها و افزایش بهره‌وری توجه ویژه ای دارد.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: از آنجا که حیات دانشگاه آزاد اسلامی به اقبال اجتماعی بستگی دارد، این دانشگاه زودتر از سایر بخش‌های آموزش عالی، متوجه پاسخ مردم و رضایت آنها از این حوزه شده است. امروز گرایش مردم به رشته‌های علوم پزشکی تغییر کرده، به طوری که خانواده‌ها حاضرند میلیون‌ها تومان بابت کتاب‌ها و کلاس‌های کنکور هزینه کنند که معادل شهریه دو ترم رشته‌های غیرپزشکی است. این موضوع نشان می‌دهد آموزش ما در رشته‌های دیگر آنگونه که باید، کارآمد نبوده است.

وی افزود: به عنوان نمونه در دفترچه کنکور امسال رشته مهندسی معدن اقدام به پذیرش بدون آزمون دانشجو کرده که نشان می‌دهد این رشته با اقبال خوبی مواجه نبوده، در حالی که کشور ما ذخایر معدنی قوی در اختیار دارد و نیازمند نیروی انسانی متخصص در این حوزه است، اما جوانان به سمت رشته‌های پزشکی گرایش بیشتری نشان می‌دهند.

دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید نگاه کاملاً متفاوتی را در عرصه های مختلف پیگیری می کند

دکتر طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید نگاه کاملاً متفاوتی را در عرصه آموزش، پژوهش، کارآمدی، فرهنگ و… پیگیری می‌کند، تأکید کرد: شعار ما این است که خود را متعهد به آینده فرزندان این مرز و بوم می‌دانیم. در گذشته شعار دانشگاه آزاد اسلامی این بود که ما کاری به شغل دانشجویان نداریم و فقط به آنها آموزش می‌دهیم، اما اکنون ما به دنبال بسترسازی اشتغال دانش بنیان هستیم و در این راستا با راه اندازی دانشکده‌های فناوری، مهارت و کارآفرینی و دانشکده‌های موضوعی حل مسئله، در حال گذار از دانشگاه صرفاً آموزشی هستیم.

ایجاد دانشکده‌های موضوعی حل مسئله متناسب با زیست بوم مناطق از مهمترین وظایف مدیران استانی و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: ایجاد دانشکده‌های موضوعی حل مسئله متناسب با زیست بوم مناطق یکی از مهمترین وظایف مدیران استانی و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است. برنامه ما این است که در مراکز هر یک از استان‌ها یک دانشکده آینده‌پژوهی و توسعه داشته باشیم تا بتوانیم دانش همه موارد مربوط به استان را در این دانشکده‌ها تولید کنیم. استان خراسان شمالی نیز باید در کنار دانشکده مهارت و کارآفرینی که متناسب با مزیت استان است، دو تا سه دانشکده فناوری راه‌اندازی کند تا بتواند نیاز دانشی صنایع و کشاورزی را برطرف کند.

وی با بیان اینکه رویکرد پیشین دانشگاه آزاد اسلامی که خود را پاسخگو نمی‌دانست، از بین رفته و امروز مدیران این دانشگاه خود را متعهد به مردم می‌دانند، گفت: از مدیران راهبری استان خراسان شمالی می‌خواهم با تعامل با دانشگاه آزاد اسلامی، در عبور از شرایط فعلی کمک کنند. پیش از این ۸۹ درصد واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی زیان‌ده بود که بحمدالله توانستیم شرایط سخت را پشت سر بگذاریم، اما وضعیت اقتصادی کشور باعث شده که حقوق و مزایای دانشگاه آزاد اسلامی با بخش‌های دولتی تفاوت داشته باشد، به دلیل آنکه دانشگاه‌های دولتی در سال گذشته افزایش صددرصدی حقوق را اعمال کردند، اما دانشگاه آزاد اسلامی که اکنون متکی به شهریه دانشجویان است و حقوق و دستمزد اساتید و کارکنان از این بخش تأمین می‌شود، نمی‌تواند شهریه‌ها را دوبرابر کند تا چنین افزایش حقوقی را اعمال کند.

دکتر طهرانچی با قدردانی از همراهی و دلسوزی کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: همواره و به ویژه در یک سال گذشته که درگیر کرونا بوده‌ایم، اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجیبانه در خدمت مردم بوده‌اند و ما نیز علاوه بر توجه به بهبود وضعیت معیشتی اساتید و کارکنان این دانشگاه، به دنبال آن هستیم تا با کمک بخش‌های مختلف استان‌ها، بتوانیم تحولات جدی را پیگیری کنیم و انتظار داریم که با تعامل نزدیک‌تر با مدیران، حرکت مؤثر و مثبت داشته باشیم.

وی به ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی در جذب دانشجویان بین‌المللی از کشورهای همسایه شمال شرقی ایران اشاره کرد و گفت: قرار است با کشور ترکمنستان در جذب دانشجوی خارجی بحث جدی داشته باشیم که در این راستا به کمک استانداری نیاز داریم. دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به تحولات اخیر خود، موفق شد طی سه سال گذشته تعداد دانشجویان بین‌المللی خود را از ۸ هزار نفر به ۳۲ هزار دانشجوی بین‌المللی افزایش دهد و این جمعیت با جذب دانشجو از دیگر کشورهای همسایه، رشد چشمگیری خواهد داشت.

توسعه فناوری معدنی، کشاورزی هوشمند و مهارت‌های موردنیاز در در دانشگاه آزاد اسلامی خراسان شمالی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به تعامل خوبی که با استانداری خراسان شمالی داریم، برنامه‌های جدی در قالب تفاهم‌نامه همکاری پیگیری و اجرا خواهیم کرد. برنامه مشخص ما در استان خراسان شمالی، توسعه فناوری معدنی، کشاورزی هوشمند و مهارت‌های موردنیاز است که ان‌شاءالله طی ۱۵ روز آینده برای توسعه ظرفیت‌ها و توجه به آینده جوانان استان در راستای توسعه و افزایش بهره‌وری استان برنامه‌ریزی جدی خواهیم داشت.

دکتر طهرانچی در پایان اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بازوی آموزشی، فناوری و نوآوری در استان حضور دارد و خود را متعلق به مردم، در خدمت مردم و توسعه استان می‌داند.

استاندار خراسان شمالی: خوشحالیم که فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه کرسی های آزاد اندیشی با نگاه دکتر طهرانچی در کشور عملیاتی شد 

در ادامه این جلسه، دکتر محمدعلی شجاعی استاندار خراسان شمالی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری به نخستین رویداد ملی رقابت تیم های دانشجویی در کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: مقام معظم رهبری بارها موضوع برگزاری کرسی های آزاداندیشی در آموزش عالی را مطرح کردند. خوشحالیم که فرمایشات ایشان، با نگاه دکتر طهرانچی در کشور عملیاتی شد و مقام معظم رهبری ایشان را شایسته تشکر و قدردانی دانستند و تأکید کردند که این سنت حسنه در این دانشگاه و دیگر دانشگاه های کشور ادامه یابد.

وی ادامه داد: نگاه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، برقراری ارتباط و تعامل با بخش های اجرایی و سازمان های استان هاست. اگر چنین ارتباطی ایجاد نشود، آموزش عالی نمی‌تواند درمان دردهای کشور را برعهده بگیرد و نیروی انسانی استان را تأمین کند.

دکتر شجاعی ایجاد رشته های پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی را یکی از مطالبات استان خراسان شمالی عنوان کرد و گفت: مزیت نسبی استان و پیشران های اقتصادی مورد توجه استانداری خراسان شمالی و دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد و نقطه هدف ما دانشجویی است که بتواند اشتغال‌آفرینی کرده و کارآمد باشد. در این راستا تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه آزاد اسلامی و استانداری خراسان شمالی به سند زمان‌بندی‌ اجرایی تبدیل خواهد شد تا موضوعات تفاهم‌نامه را پیش ببریم.

راه‌اندازی مدارس سما متناسب با نیازهای استان، جذب دانشجو از کشورهای همسایه و تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد متناسب با نیازهای استان، از دیگر موضوعات مطرح‌شده استاندار خراسان شمالی در این جلسه بود.

به اشتراک بگذارید : | | |