شما اینجا هستید   |

    اخبار : تغییر رویکرد معاونت‌های آموزشی و پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به معاونت‌های «آموزشی و کارآفرینی» و «پژوهشی و حل مسئله»
تغییر رویکرد معاونت‌های آموزشی و پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به معاونت‌های «آموزشی و کارآفرینی» و «پژوهشی و حل مسئله»
دکتر طهرانچی در دیدار اعضای هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد مطرح کرد

تغییر رویکرد معاونت‌های آموزشی و پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به معاونت‌های «آموزشی و کارآفرینی» و «پژوهشی و حل مسئله»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد، در بدو ورود به واحد یاسوج با حضور در یادمان شهدای گمنام آرمیده در این واحد دانشگاهی به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سپس با حضور در جلسه با اعضای هیأت رئیسه و رؤسای واحدهای گچساران و دهدشت، درباره مأموریت های دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه و پیشرفت استان گفت وگو و تبادل نظر کرد.

دکتر طهرانچی در این جلسه با تأکید بر اینکه آموزش عالی باید با مردم و جامعه آشتی کرده و برای حیات خود به جامعه نزدیک شود،‌ گفت: متأسفانه رویکردی که تاکنون دانشگاه‌ها برای کشور داشته بر این روال بوده که به نیاز و توسعه کشور توجه نداشته است. به عنوان مثال دانشگاه به جای آنکه از اساتید کشاورزی بخواهد که به فکر بهره وری ظرفیت کشاورزی استان باشند، از آنها تولید مقاله می خواهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تغییر رویکرد در این دانشگاه، اظهار داشت: براساس تغییر ریلی که در دانشگاه آزاد اسلامی اتفاق افتاده، رویکرد معاونت آموزشی واحدها تغییر خواهد کرد و از این پس معاون آموزش، معاون آموزشی و کارآفرینی خواهد بود، چرا که هدف آموزش دانشگاه باید منجر به کارآفرینی شود، همانطور که هدف معاونت پژوهشی نیز باید به نوآوری بیانجامد. بر این اساس، معاونت پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نیز از این پس به عنوان معاونت پژوهشی و حل مسئله فعالیت خواهند داشت.

پژوهش باید به نوآوری، فناوری تجاری شده و حل مسئله بیانجامد

وی ادامه داد: معتقدیم تولید و چاپ مقاله به خودی خود برای اظهار حدود توانمندی علمی و نمایش روش علمی دانشگاه خوب است، اما رویکرد پژوهش برای چاپ مقاله اشتباه است و پژوهش باید به نوآوری، فناوری تجاری شده و حل مسئله بیانجامد.

دکتر طهرانچی تصریح کرد: همانطور که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کردند، مدیریت پرانگیزه، کارآمد و خردمند می تواند منابع انسانی را با منابع طبیعی کشور گره زده و از آن ثروت تولید کند، بنابراین ما نیز در دانشگاه آزاد اسلامی باید نگاه و رویکرد گذشته را تغییر دهیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: برای استانی مانند کهگیلویه و بویراحمد که ۲۰ درصد ذخایر نفت و گاز کشور را در اختیار دارد و همچنین از نظر ظرفیت کشاورزی، آب و گیاهان دارویی استانی غنی است، پذیرفته نیست که نرخ بیکاری در این استان بالا باشد و واحد گچساران در حوزه تربیت مدیران و مهندسان نفتی حرفی برای گفتن نداشته باشد. وعده خداست که عدم توجه به نعمت های الهی و محیطی باعث تنگی معیشت خواهد شد که دانشگاه نیز از این موضوع مستثنی نیست، بنابراین نعمات و ظرفیت ها را ببینیم و با توکل به خدا و برنامه‌ریزی حرکت کنیم. وعده خداست که ثروت را افزون می کند. در این مسیر رؤسا و معاونان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان افسران یک لشکر باید برای توسعه و پیشرفت استان دوندگی داشته باشند و فکر و ایده ها را برای تحقق این هدف به کار بیاندازند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: واحد دهدشت باید به این سؤال پاسخ دهد که چگونه می تواند به فناورمحور شدن کشاورزی کمک کند. برای دانشگاه عیب است که نتواند مدیریت بازرگانی ارائه کند که به فروش محصول کشاورزان و قطع دست دلالان و واسطه ها کمک کند. ما در دانشگاه آزاد اسلامی متناسب با ظرفیت هر استان باید مدیران مالی، حسابدار و… تربیت کنیم که بتوانند یک مجموعه مانند زمین کشاورزی، گلخانه و… را مدیریت و حسابداری کنند.

وی با تأکید بر اینکه کشاورزی نیازمند دانش بالادستی و پایین دستی است و دانشگاه وظیفه دارد این مسیر را ترسیم کند، گفت: منظور از کشاورزی محدود به زراعت یا تولید گیاهان دارویی نیست، بلکه صنعت کشاورزی را باید به عنوان یک بسته ببینیم که در آن موضوع غذا، امنیت غذایی، فراسودمندها و… دیده شده است.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه در چرخه گیاه دارویی تا داروی گیاهی را نبینیم و برای آن برنامه نداشته باشیم، به نتیجه نخواهیم رسید، تصریح کرد: از این رو دانشگاه آزاد اسلامی که تبدیل به یک شبکه دانشگاهی شده، باید یک بانک اطلاعاتی کامل و جامع و یک هرباریوم (herbarium) پیشرفته گیاهان دارویی داشته باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یک شبکه است و باید دانش و اطلاعات این شبکه بین دیگر اجزا اشتراک‌گذاری شود. به عنوان مثال واحد رفسنجان در کشت بافت موفقیت های خوبی داشته که باید مورد استفاده دیگر واحدها نیز قرار گیرد. دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد بیشترین تعداد اعضای هیأت علمی و دکتری تخصصی استان را در خود جای داده و اولین موسسه آموزش عالی استان است. انتظار می رود این دانشگاه به کانون توسعه و پیشرفت استان تبدیل شود.

در این جلسه دکتر محمدعلی باغستانی مجری طرح باز مهندسی نظام آموزشی، پژوهشی و خدمات فناوری علوم کشاورزی و منابع طبیعی، دکتر سعید آزادیان دبیر شورای گسترش، آمایش، برنامه‌ریزی و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی،‌ دکتر وحید ضرغامی قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی که از روز گذشته به استان کهگیلیویه و بویراحمد سفر کرده و از بخش های مختلف واحدهای استان بازدید داشتند، گزارشی از وضعیت این دانشگاه ارائه کردند.

به اشتراک بگذارید : | | |