شما اینجا هستید   |

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با صدور پیامی، آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را به  استادان، دانشجویان، دانش آموزان و کارکنان خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی تبریک گفت.

در متن پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آمده است:

بسمه تعالی

با حمد و ستایش به محضر باری‌تعالی و درود بر پیامبر خاتم (ص) و اهل بیت کرامش که چراغ راه بشریت‌‏اند

آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را به تمامی استادان گرانقدر، دانشجویان و دانش‌آموزان عزیز و کارکنان خدوم خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی ‏تبریک و تهنیت می‌‏گویم.

شروع سال تحصیلی با هفته دفاع مقدس و ایام اربعین حسینی مقارن شده است؛ این ایام و یاد و نام همه شهدای دشت کربلا و هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشته و امیدوارم به تأسی از سیره زندگی سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، سال تحصیلی جدید را در فضایی معنوی آغاز کنیم.

سال تحصیلی پیش‌رو را با استعانت از خداوند متعال و با شعار «تحول در آموزش حافظه‌محور به آموزش بسترساز اشتغال دانش بنیان» شروع خواهیم کرد و این رویکرد مطمئناً دانشگاه را در مسیر متعالی هدایت خواهد کرد.

به واقع گذر از آموزش حافظه‌محور یکی از تمهیداتی است که مورد توجه دانشگاه قرار گرفته است. مطالبات دانشجویان در شرایط کنونی تغییر کرده و دانشگاه نیز با درک این تغییرات، باید عملکرد متفاوت و متناسبی در شأن دانشجویان و در راستای مطالبات آنها داشته باشد. دیگر یاددهی صرف کارآمد نیست و باید به دنبال یاددهی تعالی‌بخش در آموزش باشیم و تحول در یاددهی باید در اساتید نیز نمایان شود، بنابراین تنها آموزش مسئله ما نیست، بلکه تمرکز دانشگاه بر یادگیری تعالی‌بخش و عمیق خواهد بود. به معنای دیگر، دانشگاه باید شاخص‌های کارآمادگی و مهارت‌های موردنیاز در جهان فیزیکی و سایبری را به دانشجو ارائه کند. مهارت در شاد بودن و شاد ماندن، مهارت زندگی اجتماعی، کارهای گروهی، تعاملات گسترده و… از آموزش نشأت می‌گیرد. آموزش امروز نیازمند تغییر ماهیت است و باید محیط دانشگاه به فضایی جذاب برای دانشجویان تبدیل شود.

سال تحصیلی جدید به دلیل شرایط کرونایی کشور، به صورت مجازی آغاز می‌شود، البته با توجه به تسریع واکسیناسیون جامعه دانشگاهی و دانش آموزان، امید می‌رود در آینده‌ای نزدیک شاهد بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها باشیم و پس از دوره‌ای پرفشار و خطیر، فضای علمی دانشگاهی پرنشاط تر از گذشته حرکت خود را ادامه دهد. جا دارد از زحمات تمامی دست‌اندرکاران به ویژه حوزه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی به جهت تسریع در امر واکسیناسیون اساتید، کارکنان و دانشجویان تشکر و قدردانی داشته باشم که زمینه توسعه سلامت دانشگاهیان را فراهم کرد.

دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی جدید تلاش می کند علاوه بر آموزش، یاددهی مهارت به دانشجویان را در دستورکار قرار دهد. برای تحقق این هدف، در کنار برنامه های آموزشی و برگزاری کلاس‌ها، بسترهای مهارت‌آموزی دانشجویان فراهم خواهد شد. سراهای نوآوری، ایده‌ای برای رسیدن به دانشگاه نوآور است، دانشگاه آزاد اسلامی با ایجاد این سراها تلاش دارد که از علم، ثروت تولید کند.

در عصر حاضر، قدرت دانشگاه ها از مسیر شبکه‌سازی می گذرد و به همین دلیل دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی سامانه‏‌های آموزشیار و پژوهشیار را با هدف ارتقای سطح کمی و کیفی دنبال کرد که توانستیم در دوره کرونا به نتایج مطلوب و قابل قبولی دست پیدا کنیم. باید توجه داشته باشیم که شبکه دانشگاهی را به شبکه اقتصادی و صنعتی تبدیل کرده و برنامه‌ها را براساس منطق توسعه شبکه‌ای و با رویکرد صنعتی شدن پیش ببریم.

از همه دانشجویان،استادان و پژوهشگران پرتلاش و دلسوز می‌‏خواهم در سال تحصیلی پیش رو با جدیت در جهت تحقق شعار سال و توسعه کشور مبتنی بر دانش بومی ‏و تولید ثروت از دانش، مبادرت ورزند.

امیدوارم سال تحصیلی جدید همراه با تحقق هدف‏‌های ارزشمند جامعه علمی‏ کشور و به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی، نویدبخش نیل به دستاوردهای علمی‏ در عرصه‌‏های ملی و بین‌‏المللی باشد. از خداوند منان برای خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

محمدمهدی طهرانچی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

به اشتراک بگذارید : | | |