شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : مراسم ازدواج دانشجویی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر طهرانچی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم ازدواج دانشجویی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که در حرم امام رضا(ع) برگزار شد، با تبریک میلاد امام زمان (ع)، گفت: برای زوج های جوانی که تازه ازدواج کرده اند، هیچ هدیه ای بهتر و برتر از کلام خداوند نیست.

دکتر طهرانچی با اشاره به آیه ۲۱ سوره روم (وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ)، گفت: برمبنای این آیه خداوند برای زوجهای جوان تعبیری بسیار زیبا دارد و این زوجی که کنار هم نشستند را از  آیات خود می داند، خداوند، آسمان، زمین و هر آنچه که در عالم وجود دارد را می شمارد و همچنین در زمره آنها، زوجها را از آیات خود می داند.

وی با بیان اینکه خداوند می فرماید ما انسان را از نوع خودش و به صورت زوج آفریدیم، اظهار کرد: در عالم، زوج نقش مکمل دارد و اصل برابری بر آن حاکم نیست، در واقع عالم بر مبنای زوجیت شکل گرفته است. براین مبنا زوجهای جوان نباید انتظار داشته باشند که شریک زندگی شان کاملاً مانند آنها عمل کند، اینگونه نیست و باید به آن توجه کرد که موجب نارضایتی در زندگی را فراهم نیاورد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه براساس آیات خداوند زوجها در کنار هم مایه آرامش یکدیگرند، خاطرنشان کرد: اساساً عالم خلقت براساس جاذبه یا دافعه شکل گرفته است و زن و مرد که به عنوان یک زوج، در کنار هم زندگی می کنند، می توانند مایه آرامش یکدیگر باشند.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه براساس آیه ۲۱ سوره روم خداوند بین زوجین مودت و رحمت قرار داده است، گفت: زمانی که زن و مرد با هم ازدواج کرده و خطبه عقد بین آنها خوانده می شود، یک حجم مودت زیادی بین آنها توسط خداوند شکل خواهد گرفت و لازم است از این مودتی که بعد از خواندن خطبه درون شما به وجود می آید، مراقبت کرد.

وی خطاب به زوجهای جوان حاضر در مراسم تأکید کرد: عالم از مودت یا عداوت شکل گرفته است، با مودت است که عالم گلستان می شود، شیطان منشا عداوت است، لازم است مواظب باشید مودتی که بین شماست، توسط شیطان به عداوت تبدیل نشود. ازدواج نیز مانند تمام امور زندگی نیاز به مدیریت دارد، باید پاسداری از مودتی که خداوند درون شما قرار داده را جدی بگیرید تا زوجیت و مودت شما کمرنگ نشود. این امر نیاز به مدیریت دارد.

دکتر طهرانچی با اشاره به آیه ۳۱ سوره اسرا (وَلاَ تَقْتُلُواْ أَوْلادَکُمْ خَشْیَهَ إِمْلاقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِیَّاکُم إنَّ قَتْلَهُمْ کَانَ خِطْءًا کَبِیرًا، فرزندان خود را از بیم تنگدستی نکشید. این ما هستیم که آنان و شما را روزی می‌دهیم . یقینا کشتن آنان گناهی است بزرگ) گفت: خداوند می‌فرماید روزی شما و بچه‌هایتان را می‌دهم. خالق رب العالمین وقتی که قرآن را نازل کرد، بشر را می‌شناخت. در جریان خلقت انسانها همواره نسبت به اینکه این زوجیت، معنا و ثمره خودش را پیدا کند، نسبت به تنگدستی و احساس تنگدستی واکنشی دارند و همواره نگران تأمین مایحتاج فرزندان خود هستند.

وی تأکید کرد: وعده‌های الهی را باور کنید و خرج مشروع برای زندگی خودتان ایجاد کنید، چرا که خداوند برای آنها ضمانت داده است.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید : | | |