شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : سرای نوآوری ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد راه اندازی شد ۱۴۰۲/۱۲/۰۷ در ساعت ۱۴:۲۲:۱۷

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مراسم افتتاح سرای نوآوری ساخت و تولید دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر محسن مرادی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی و واحد مشهد برگزار شد.

دکتر طهرانچی در این مراسم با اشاره به مدل جدید تعلیم و تربیت در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در مدل جدید دانشگاه ما دانشکده‌های فناوری خواهیم داشت که یکی از آنها، دانشکده موضوعی «ساخت و تولید و فناوری‌های صنعتی» است. در این مدل دانشکده‌های موضوعی دارای محیط پایه و عرصه خواهند بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مدل گذشته دانشگاه که محدود به تربیت درون دانشکده‌ها بود، با الهام از روش تربیت پزشکی متغیر شده است، افزود: دیگر تنها درس و کارآموزی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود نخواهد داشت، بلکه کارورزی هم اضافه شده و به تبع آن هر دانشکده موضوعی که مجوز راه‌اندازی می‌گیرد، باید یک محیط عرصه و عملیاتی نیز داشته باشد. این شرایط اکنون با راه‌اندازی سرای نوآوری ساخت و تولید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد فراهم شده است و به این ترتیب دانشکده ساخت و تولید و فناوری‌های صنعتی می‌تواند در این واحد دانشگاهی راه‌اندازی شود.

وی با اشاره به تقسیم بندی اعضای هیأت علمی به دو گروه استاد عرصه و پایه در مدل جدید دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: همانطور که در حوزه  علوم پزشکی دانشجو دروس پایه، کارآموزی و کارورزی را در دانشکده و بیمارستان طی می کند، برای دیگر رشته ها نیز کارورزی را طراحی کردیم تا یک دانشجو مهندسی در پایان دوره تحصیلی به عنوان یک مهندس دست به آچار تربیت شوند. این دانشجویان مسیر واقعی را در کنار استاد پایه و عرصه طی می کنند.

دکتر طهرانچی ادامه داد: همانطور که اساتید ما در دانشگاه می توانند مهندسانی تربیت کنند که خوب مقاله بنویسند، اساتید پایه نیز می توانند مهندسانی تربیت کنند که بتوانند «بسازند». پس کاری که واحد مشهد در مرحله اول باید انجام دهد، راه‌اندازی دانشکده ساخت و تولید و فناوری های صنعتی است که محل عرصه آن سرای نوآوری ساخت و تولید است. این سرا حکم بیمارستان آریا و ۲۲ بهمن را برای واحد مشهد دارد و همانطور که دانشجو از زمانی که برای کارورزی به بیمارستان می رود، حمایت می‌شود در سراهای نوآوری نیز، دانشجویان مورد حمایت و پشتیبانی قرار می‌گیرند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: مدارس سما دانشگاه آزاد اسلامی در مدل جدید عرصه تربیتی دانشکده‌های تعلیم و تربیت اسلامی هستند، سرای نوآوری ساخت و تولید و کارخانه نوآوری هم عرصه دانشکده ساخت و تولید و صنایع فناوری خواهد بود و دانشجویان رشته‌های مهندسی برق، کامپیوتر، مکانیک، متالوژی در این دانشکده جمع می‌شوند و سه سال فشرده را در دانشکده و یک سال را در محیط عرصه می‌گذرانند و کارورزی می‌کنند. همچنین دانشجویان در بدو ورود نیز می‌توانند در قالب طرح پویش ۹۰۰ ساعت در سراهای دانشگاه مهارت آموزی کنند. به این ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی جریان تربیت نیروی ماهر را شکل می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یک برنامه کلان در حوزه ساخت و تولید دارد و به زودی با استفاده از ظرفیت شبکه کارگاهی و شبکه تأمین کیفیت، استاندارد و پرداخت «سامانه تأمین، تولید و توزیع» را راه‌اندازی خواهد کرد. واحد مشهد نیز بخشی از این شبکه تولید ابری خواهد بود و اعضای این شبکه عناصر کارگزار دانشگاه آزاد اسلامی در ساخت، نظارت و استاندارد تولید قطعات خواهند بود.

دکتر طهرانچی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد در کنار راه اندازی دانشکده ساخت، تولید و فناوری های صنعتی می تواند یک مدرسه عالی مهارتی ساخت و تولید هم ایجاد کند تا با برگزاری دوره های کوتاه مدت بتواند گواهینامه‌های معتبر برای شرکت کنندگان صادر کند.
در ادامه این مراسم همزمان با سالروز ولادت حضرت امام زمان (ع) سرای نوآوری ساخت و تولید واحد مشهد به صورت رسمی افتتاح شد.

در حاشیه این مراسم دکتر طهرانچی با جمعی از دانشجویان و اساتید مستقر در این سرای نوآوری گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید : | | |