شما اینجا هستید   |

    اخبار : گزارش دکتر طهرانچی درباره سانحه علوم و تحقیقات به کمیسیون آموزش مجلس

جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با حضور دکتر محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به منظور استماع گزارش دانشگاه آزاد اسلامی و پلیس راهور درباره سانحه مصیبت بار تصادف اتوبوس دانشجویان برگزار شد.

در این جلسه دکتر محمد مهدی طهرانچی به ارائه گزارشی از اقدامات دانشگاه قبل، حین و بعد از حادثه پرداخت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه با بیان تسلیت مجدد حضور خانواده های داغدار و جامعه علمی کشور گفت: مسئولین دانشگاه از همان ابتدای این حادثه مصیبت بار در صحنه حاضر شدند و تمام تلاش خود را به کار بردند تا گوشه ای از آلام این حادثه مصیبت بار را بکاهند.

وی با اشاره به شرکت مسئولین دانشگاه در مراسم تشییع کلیه دانشجویان جانباخته و برگزاری مراسم ختم برای آنها از حضور مستمر نمایندگان کمیته ویژه پیگیری دانشگاه و معاونت پزشکی در بیمارستان ها برای رسیدگی به وضعیت مصدومان خبر داد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه خانواده دانشگاه آزاد اسلامی در این سانحه داغدار شد گفت: مسئولین دانشگاه از همان روزهای اولیه جلساتشان را با کمیته های دانشجویی آغاز کردند و در روز یکشنبه نیز مستقیما خود من بیش از ۳ ساعت در بین دانشجویان جهت دلجویی حضور یافتم و با آنها به گفتگو پرداختم.

دکتر طهرانچی همچنین به مصوبه کمیته ویژه پیگیری مبنی بر اخراج ۵ تن از معاونین و مدیرانی که قصور آنها در نظارت بر پیمانکار محرز شد، اشاره کرد و افزود: معاون دانشجویی و مدیر کل دانشجویی کنونی و مدیر کل اداری و مالی وقت به عنوان امضا کننده قرارداد و مدیر اداری وقت و سرپرست ترابری وقت به عنوان ناظرین قرارداد برون سپاری اتوبوس های دانشجویی برکنار و اخراج شدند.

وی همچنین با استقبال از ورود قوه قضاییه برای بررسی دقیق علل حادثه و برخورد با مقصرین گفت: دانشگاه در ماه آبان بلافاصله بعد از تغییر مدیران دانشگاه به این جمع بندی رسید که پیمانکار ارائه دهنده خدمات اتوبوس رانی صلاحیت لازم را ندارد لذا از همان زمان ضمن اخطارها و تذکرات پی در پی مقدمات برگزاری مناقصه جدید را ایجاد کرد که در آذر ماه آگهی برگزاری این مناقصه در روزنامه ها منتشر شد و قرار بود یکی دو روز بعد از این حادثه پیمانکار جدید مستقر شود که حادثه فرصت نداد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه به اقدامات دانشگاه جهت تامین امنیت تردد دانشجویان بعد از این حادثه مصیبت بار اشاره کرد و اظهار داشت: بلافاصله باشرکت اتوبوس واحد گشت که یکی از بهترین پیمانکاران است قرارداد بسته شد و اتوبوسهای جدید جایگزین شدند و به زودی هم نصب گاردریل ها و سرعت گیرها در این مسیر کوهستانی آغاز می شود.

سردار مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارش جامعی از نحوه وقوع سانحه و علل آن پیشنهاداتی را جهت ایمن سازی جاده کوهستانی واحد علوم و تحقیقات ارائه داد.

در این کمیسیون دکتر جبار کوچکی نژاد به نمایندگی از کمیته متشکل از وی، فریده اولاد قباد، و دکتر حبیب الله دهمرده به ارائه گزارشی خطاب به اعضای کمیسیون پرداخت.

دکتر محمد رضا عارف رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز با بیان اینکه مسئولان باید تدابیری بیندیشند که چنین حوادثی دیگر تکرار نشود، بر رسیدگی به خانواده های داغدار و پیگیری وضعیت مصدومان تاکید کرد.

به اشتراک بگذارید : | | |