شما اینجا هستید   |

    اخبار : انقلاب اسلامی فرصتی است که ثمراتش پایان ندارد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: امروز اگر ما شاهد پیشرفت‌های علمی و پژوهشی در کشور هستیم نشان از انقلاب سال ۱۳۵۷ است و انقلاب اسلامی فرصتی است که ثمراتش پایان ندارد.

ه گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل ازفارس، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در همایش بین‌المللی «ظرفیت انقلاب اسلامی، کارآمدی و کارنامه نظام جمهوری اسلامی» که در واحد یادگار امام (ره)  دانشگاه آزاد برگزار شد گفت: با توجه به ظرفیتی که دانشگاه‌ها در سایه نظام پیدا کردند باید بگویم دستاوردهای فناوری و علمی امروزه دانشگاه مثال‌زدنی است. روزی که مردم در شهرها شعار «نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی» می‌دادند؛ امام گفتند: اگر می‌خواهید استقلال حفظ شود به استقلال علمی برسید.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۵۷ جمعیت کشور بالغ بر ۳۳ میلیون نفر بود و تعداد دانشجویان  ۱۷۵۶ نفر گفت: یعنی درواقع از هر هزار نفر ۵ نفر دانشجو بودند و تعداد اعضای هیات علمی ۸۲۴۹ نفر بود به این معنی که از هر ۱۰ هزار نفر دو نفر عنوان هیات علمی در دانشگاه حضور داشتند.

طهرانچی اضافه کرد: امروز جمعیت ما ۸۵ میلیون نفر است که نزدیک به ۲.۵ برابر شده و آمار دانشجویان و اعضای هیات علمی ما افزایش قابل توجهی داشته است. در قانون اساسی آمده است استفاده از علوم و فنون و تجارت پیشرفته بشری و تلاش در پیشبرد آنها از ضروریات است. از سوی دیگر نیز آمده است: آموزش و پرورش و تربیت بدنی برای همه انجام گیرد. این در حالی است که تاسیس مراکز تحقیق بعد از پیروزی انقلاب در اسفند سال ۱۳۵۷ شکل گرفت. باید به این نکته اشاره کنم که با رشد جمعیت مردم و زنان دوشادوش هم در عرصه‌های مختلف رشد کردند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۳ به ۱۸۷ هزار نفر رسید که ۱۰ برابر زمان انقلاب است. در واقع می‌توان گفت در توسعه آموزش،کشور ما در خاورمیانه در رتبه پنجم است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۶ کشور ما در خاورمیانه جایگاه پنجم و در دنیا رتبه ۵۳ را کسب کرد که در طی این ۱۰ سال اتفاق بسیار بزرگی است درواقع دانشمندان ما یاد گرفتند تحقیق کنند به طوری که آزمایشگاه‌هایی که در آن تحقیقات انجام می‌شد و تحریم شده بود در سال ۲۰۰۵ ا در حال بازسازی دوباره است که از آن زمان برای جلوگیری از حرکت ایران اختلالات سیاسی و تحریم را اعمال کردند.

وی ادامه داد: این کشور در ۴۰ سال دفاع و امنیت خود را در منطقه‌ای که شهرهای زیادی بمباران می‌شدند، حفظ کرد. به طوری که طی ۳۰ سال هیچ سلاحی به کشور فروخته نمی‌شد اما با همه این تفاسیر فعالیت هسته‌ای و فضایی ما در تحریم خودش را نشان داد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی فرصتی است که ثمراتش پایان ندارد.

به اشتراک بگذارید : | | |