شما اینجا هستید   |

    اخبار : انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه دمشق سوریه در آینده‌ای نزدیک

دکتر محمدماهر قباقیبی در دیدار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر لزوم همکاری دوجانبه بین کشورهای ایران و سوریه تاکید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدماهر قباقیبی رئیس دانشگاه دمشق ظهر امروز با دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به منظور بررسی همکاری‌های دو جانبه دیدار و گفتگو کرد.

دکتر محمدماهر قباقیبی ضمن تشکر از دعوت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: بعد از پیروزی در سوریه، به دنبال توسعه علمی در دانشگاه‌ها هستیم و دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند در این راه به ما کمک کند.

دکتر قباقیبی با بیان اینکه باعث افتخار است که در ایام دهه فجر در کشور ایران حضور پیدا کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران، پیروزی بر استکبار جهانی بود و پیروزی مستضعفین بر روی زمین بود.

وی با اشاره به لزوم همکاری دوجانبه بین کشورهای ایران و سوریه، گفت: این دانشمندان هستند که می‌توانند این روابط را تقویت کنند و همکاری‌های علمی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رئیس دانشگاه دمشق با اشاره به دیدار خود با جمعی از دانشجویان سوری در کشور ایران گفت: به آنها توصیه کردم که اگر می‌خواهید وارد جامعه ایرانی شوید، باید این جامعه و فرهنگ آن را بشناسید، چرا که همین امر باعث تقویت روابط دو کشور خواهد شد.

وی با اشاره به پیشینه دانشگاه دمشق گفت: این دانشگاه از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین دانشگاه‌های سوریه است. این دانشگاه دارای ۲۷۰هزار دانشجوست که ۱۶هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند. دانشگاه دمشق قبل از بحران به‌وجودآمده در سوریه، دارای دانشجویانی از تابعیت‌های مختلف دنیا بود اما پس از این بحران، تعداد دانشجویان کاهش پیدا کرد و تحریم‌ها، امکانات علمی و آموزشی این دانشگاه را کاهش داد. در حال حاضر سعی داریم با امکانات داخلی و کمک کشورهای دوست، نیازمندی‌های علمی و آموزشی خود را تأمین کنیم.

دکتر قباقیبی ادامه داد: دانشگاه دمشق دارای ۲۰۰ سال سابقه و ۴۳ دانشکده و ۹ مرکز تحقیقاتی است. امیدوارم با امضای توافق‌نامه با دانشگاه آزاد اسلامی در آینده نزدیک، همکاری‌های مشترک بین دو دانشگاه توسعه یابد.

همچنین در این جلسه مقرر شد توافق‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه دمشق سوریه تنظیم و در آینده نزدیک منعقد شود. در این خصوص رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، مهندس علیرضا شیخ عطار سرپرست معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی و دکتر شیخ‌الاسلام را به عنوان نمایندگان این دانشگاه برای انجام امور مقدماتی این توافق‌نامه و همکاری‌های مشترک بیشتر معرفی کرد.

به اشتراک بگذارید : | | |