شما اینجا هستید   |

    اخبار : آمادگی دانشگاه آزاد در حوزه‌های پزشکی و مهندسی برای بازسازی سوریه

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از اعلام آمادگی این دانشگاه در حوزه‌های پزشکی، بهداشت و مهندسی برای بازسازی مناطق جنگ‌زده سوریه خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدماهر قباقیبی رئیس دانشگاه دمشق ظهر امروز با دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان مرکزی دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر طهرانچی در این دیدار ابراز امیدواری کرد برگزاری این نشست مقدمه‌ای برای همکاری‌های بیشتر بین دو دانشگاه و دو کشور باشد.

وی با بیان اینکه دولت دوست و برادر سوریه و جمهوری اسلامی ایران در زمینه اتحاد در سطح جهان مثال‌زدنی هستند، گفت: وقتی اراده ملت‌ها در این باشد که با اصول مشترک و حمایت‌های دوطرفه مشترک زندگی کنند، ارتباطات علمی یکی از اساس گسترش این همکاری‌هاست. علاوه بر دولت‌ها، این دانشمندان هستند که می‌توانند حرکت و ارتباطات دوجانبه را قوام دهند.

رشد علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دنیا بی‌نظیر بوده است

دکتر طهرانچی با بیان اینکه در حال حاضر در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، رشد علمی ایران در دنیا بی‌نظیر بوده است. در سال ۱۳۵۷ که انقلاب اسلامی رخ داد، ایران ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت داشت که از این جمعیت، تنها ۱۷۵هزار نفر دانشجو و ۸ هزار و ۲۰۰ نفر عضو هیأت علمی بودند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: امروز که ۴۰ سال از آن دوران می‌گذرد، جمعیت کشور ۸۵ میلیون نفر و جمعیت دانشجویی بالغ بر ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است، یعنی رشد جمعیت کشور ۲٫۵برابر و رشد جمعیت دانشجویی بیش از ۲۰ برابر شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر ۸۲ هزار عضو هیأت علمی در کشور فعالیت دارند، گفت: در کنار تمام این موارد، پس از انقلاب اسلامی گستردگی آموزش عالی از پایتخت کشور به تک‌تک شهرها نیز صورت گرفته و امروز در هر شهر ایران حداقل یک دانشگاه فعالیت می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: در حال حاضر این دانشگاه دارای یک میلیون و ۳۲۰هزار دانشجو، بیش از ۵۰۰ هزار دانش‌آموز، بیش از ۴۰۰ واحد دانشگاهی، بیش از ۷۰۰ مدرسه و حدود ۳۰ هزار عضو هیأت علمی است. دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ تعداد مقالات علمی در دنیا جزو ۳۰۰ دانشگاه اول است و ۳۸درصد بار آموزش عالی کشور برعهده دانشگاه آزاد اسلامی است.

دکتر طهرانچی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از حیث جمعیت دانشجویی بی‌نظیر است، گفت: این دانشگاه در کشورهای افغانستان، امارات متحده عربی، لبنان و انگلیس دارای واحد است و شعبه ای نیز در آلمان برای تحقیقات علمی تأسیس کرده است. دانشگاه آزاد اسلامی در کشور دارای بیشترین تعداد دانشجوی خارجی است، به طوری که در حال حاضر ۱۰هزار دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: واحد علوم و تحقیقات دارای بیش از ۴۵ هزار دانشجوست که بیشتر آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی در حال تحصیل هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه نه تنها در حوزه علوم، بلکه در حوزه پزشکی نیز فعالیت می‌کند، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی دارای بیش از ۱۰ بیمارستان آموزشی در کشور است که خدمات درمانی و آموزشی ارائه می‌کند.

وی در ادامه سخنان خود، خطاب به رئیس دانشگاه دمشق و هیأت همراه گفت: سال‌هایی که بر شما گذشته، سال‌های سختی بوده و ما امروز خوشحالیم که می‌بینیم توانسته‌اید این دوران سخت را پشت سر بگذارید. این موضوع نشان می‌دهد که اگر اراده و توکل به خدا باشد، دشمن نمی‌تواند کاری انجام دهد.

دانشگاه آزاد اسلامی بنا دارد تا به پیشرفت و تولید علم در سوریه کمک کند

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری خطاب به جامعه دانشگاهی، پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران تنها متعلق به خود کشور نیست، بلکه به تمام جوامع اسلامی مربوط می‌شود. از این رو تمامی امکانات و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی از آن شما خواهد بود تا برای پیشرفت و توسعه کشور خود از آن بهره ببرید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به رئیس دانشگاه دمشق تأکید کرد: بنا داریم در کنار شما و در سوریه‌ای که با مقاومت، جنگ و درگیری نظامی را پشت سر گذاشته، به پیشرفت و تولید علم بپردازیم و دوشادوش شما در توسعه کشورتان شریک باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هر دو کشور ایران و سوریه در منطقه‌ای قرار دارند که یک دوره تمدن علمی را پشت سر گذاشته است، گفت: قرن دوم تا هفتم هجری زمانی بود که تمدن علمی ما تمدن دنیا بود. زبان قرآن کریم، زبان علم دنیا بود و تاریخ‌نگاران علم اعلام می‌کنند که اگر در آن دوران کتابی به زبان عربی در این منطقه نوشته نمی‌شد، به عنوان کتاب علمی اهمیتی برای آن قائل نبودند. پس از گذشت این دوره، ۳۰۰ سال است که اروپا به عنوان پیشگام علم مطرح شده و دانشگاه در شکل جدید خود بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال است که به این منطقه وارد شده است.

وی با بیان اینکه در کشور ایران قدیمی‌ترین دانشگاه، دانشگاه تهران با قدمت ۸۰ساله است، خاطرنشان کرد: در این ۸۰ سالی که ایران دارای دانشگاه بوده، دو دوره ۴۰ساله وجود دارد؛ ۴۰ سال اول آن مربوط به زمانی است که کشور با تحریم مواجه نبود و ارتباط تنگاتنگی با غرب داشت، اما دوره ۴۰ ساله دوم مربوط به زمانی است که هر روز با تحریم تجهیزاتی و علمی روبرو بوده‌ایم و اروپا تا جایی پیش رفت که دانشگاه‌های ما را در لیست تحریم قرار داد.

دکتر طهرانچی ادامه داد: این تحریم‌ها به گونه‌ای بود که راه‌های ورود به بانک‌های اطلاعاتی الزویر و اشپرینگر را بر محققان ایرانی بستند و مقالات محققان و اساتید دانشگاه‌های ایرانی را منتشر نمی‌کردند، اما در همین دوران به دستاوردهای علمی چشمگیری دست یافتیم، چرا که اراده یک ملت را نمی‌شود متوقف کرد.

آینده سوریه در دنیای علم درخشان خواهد بود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تحریم‌ها نمی‌توانند بر پیشرفت علمی تأثیر بگذارند، گفت: آینده سوریه نیز در دنیای علم درخشان خواهد بود، فقط کافی است که بخواهید، ایمان داشته باشید و با هم متحد شوید.

دکتر طهرانچی در ادامه پیشنهاد داد به منظور توسعه همکاری‌های علمی، شعبه‌ای به صورت مشترک توسط دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه دمشق در کشور سوریه راه‌اندازی شود.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، از اعلام آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه‌های پزشکی، بهداشت و مهندسی برای بازسازی مناطق جنگ‌زده سوریه خبر داد و گفت: توسعه رشته‌های علوم انسانی خصوصاً رشته‌هایی که به احیای پس از جنگ می‌انجامد نیز در دستورکار قرار خواهد گرفت چرا که بازسازی روانی و اجتماعی و انسانی یک ملت پس از جنگ بسیار بااهمیت‌تر از بازسازی سخت‌افزاری است.

به اشتراک بگذارید : | | |