شما اینجا هستید   |

    اخبار : طهرانچی: محدودیتی برای جذب فارغ‌التحصیلان و محققان ایرانی خارج از کشور نداریم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از تشکیل کمیته مشورتی و ایجاد تغییرات عمده در ساختار کلی دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر طهرانچی در این دیدار با تأکید بر پیگیری جدی مباحث مربوط به اشتغال جوانان، گفت: مباحث جدی در زمینه اشتغال را می‌توانیم با توجه به وجود یک میلیون و ۳۲۰ هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی از شهرستان‌­ها شروع کنیم.

وی به تشکیل کمیته مشورتی توسط جوانان و ایجاد تغییرات عمده در ساختار کلی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: آموزش عالی و نوآوری و فناوری را از هم جدا کردیم و در ساختار جدید معاونت­ های علوم انسانی و هنر، فنی_مهندسی، فناوری و نوآوری و همچنین یک پژوهشگاه و شبکه های آزمایشگاهی دانشگاه ایجاد شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه وجود ۱۰۰ هزار محقق، ظرفیت بی‌نظیری در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کرده است، گفت: نخستین کاری که در حوزه آموزش عالی انجام دادیم، جهت دادن به پایان نامه­ ها برای حل معضلات کشور بود. در این دانشگاه سالیانه ۱۰۰ هزار پایان‌نامه و ۱۰ هزار رساله دفاع می­‌شود، بر این اساس ۴۰ نظام موضوعات مختلف در کشور را تدوین کردیم تا از این به بعد پایان نامه­‌ها و رساله­‌های دانشگاه فقط در نظام موضوعات عمل کنند و تاکنون نیز ۱۰ حوزه از این نظام موضوعات احصا شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه گروه‌های تخصصی در زمینه‌های گوناگون از جمله چرم و کفش در تبریز، فرش ماشینی در کاشان، منسوجات در یزد و گردشگری در گیلان در حال احصا نظام موضوعات هستند، افزود: گروه‌ها و کمیته‌های راهبری از صنعت و دانشگاه در حال بررسی این نظام موضوعات هستند، ۸۰ درصد از این نظام موضوعات احصا شده و ادامه آن در سال آینده تکمیل می‌شود.

تشکیل کمیته بازمهندسی، آموزش، پژوهش و خدمات فناوری در عرصه کشاورزی و منابع طبیعی

دکتر طهرانچی با بیان اینکه کشور در زمینه کشاورزی دارای چالش‌های اساسی است، گفت: در واقع دانشگاه آزاد اسلامی از ابتدا هم بر اساس رشته کشاورزی تأسیس شده است. یک کمیته تحت عنوان بازمهندسی، آموزش، پژوهش و خدمات فناوری در عرصه کشاورزی و منابع طبیعی تشکیل شده است که قرار است در مبحث غذا وارد شود.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه متأسفانه میل و رغبتی از سوی خانواده­ ها برای ادامه تحصیل فرزندانشان در رشته‌های کشاورزی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: قصد داریم به صورت گلخانه­‌ای روی این مبحث کار کنیم. رشته های مهندسی، علوم پایه، مدیریت، مهندسی صنایع، مهندسی عمران و سازه­‌های سبک شامل مبحث گلخانه می شود که البته برای نجات کشاورزی در حال هم‌اندیشی هستیم.

وی ادامه داد: اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته، تولید کنه دفع آفات در یزد، تولید بذر ۴ محصول از جمله خیار و گوجه فرنگی در اصفهان و … است. قصد داریم دانشجویان را با یک مدل جدید آموزش دهیم. اشکال کار این است که آموزش های ما پشت میزی است و با این روش آموزش نمی­‌شود، کار کرد.

راه‌اندازی مدرسه عالی مهارت برای بچه‌های عسلویه و خارگ

دکتر طهرانچی در ادامه از راه‌اندازی مدرسه عالی مهارت خبر داد و افزود: نخستین مدرسه مهارت در تهران و در زمینه حقوق راه‌اندازی خواهد شد. در این مدارس فضایی برای کسب آموزش و مهارت دانش آموزان و دانشجویان فراهم می‌شود؛ همچنین در زمینه پویا نمایی هم دومین مدرسه برای بچه‌های عسلویه و خارگ در حال راه‌اندازی است.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: امکانات دانشگاه در تمامی زمینه‌ها به ویژه نوآوری بسیار مطلوب است. به عنوان مثال واحد دانشگاهی نجف آباد دارای زمینی است که امکان راه‌اندازی دانش شهر را دارد. فرصت خوبی برای استفاده از ظرفیت‌های بی‌نظیر دانشگاه آزاد اسلامی به منظور حل مشکلات و چالش‌های کشور وجود دارد، در واقع به دنبال توسعه هوشمند منطقه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اجرای طرح پایش (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای)، گفت: در این طرح دانشجویان می­‌توانند از نظام موضوعاتی که در سامانه ذکر شده و مربوط به مشکلات کشور است، برای انجام پایا‌ن‌نامه و رساله استفاده کنند.

محدودیتی برای جذب این فارغ‌التحصیلان و محققان ایرانی خارج از کشور نداریم

دکتر طهرانچی با تأکید بر جذب فارغ‌التحصیلان و پژوهشگران ایرانی خارج از کشور، اظهار داشت: محدودیتی برای جذب محققان نداریم و از تمام امکانات دانشگاه برای حمایت از آنان استفاده می‌کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص حمایت از محققانی که پژوهش‌های خاص انجام می‌دهند، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی باشگاه پژوهشگران و نخبگان و پژوهشگاه دارد و از افرادی که پژوهش­‌های خاص انجام می‌دهند، به طور ویژه حمایت می‌کند.

استقبال معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از اجرای طرح پایش آزاد

در ادامه این دیدار دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به برنامه‌ای تحت عنوان سرآمدان، گفت: در این برنامه تحت فرمولی از ۲۰۰ نفر اول کشور حمایت می‌­کنیم. شما هم می‌­توانید ۱۰۰ استاد اول را که در حوزه مرز دانش فعالیت می‌کنند، انتخاب کنید.

وی با تاکید براینکه اعضای طرح سرآمدان، افراد خاصی هستند، خاطرنشان کرد: نباید این افراد همراه با دیگر استادان دیده شوند؛ چرا که آن‌ها می‌توانند در ارتقای دانشگاه نقش تاثیرگذاری داشته باشند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با استقبال از اجرای طرح پایش آزاد(پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای) در دانشگاه آزاداسلامی، تاکید کرد: این طرح خوبی در حوزه پژوهش است که باید با جدیت پیگیری شود.

وی با اشاره به جذب فارغ‌التحصیلان و محققان در مراکز رشد، خاطرنشان کرد: می‌توان از امکانات و پتانسیل‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای استقرار محققان استفاده و از آن ها حمایت کرد.

دکتر ستاری با بیان اینکه شهرهای کوچکی مانند بیرجند دارای شرکت‌های دانش بنیان بسیار کارآمدی هستند، گفت: این شرکت ها به دنبال مکانی برای استقرار هستند که دانشگاه آزاد اسلامی می تواند در صورت امکان بستر لازم برای فعالیت آنها فراهم کند.

در این جلسه که دکتر بیژن رنجبر قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش های تحصیلات تکمیلی و مدیر مرکز جذب و امور هیأت علمی، برخی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حضور داشتند، راهکارهایی برای همکاری‌های بیشتر بررسی و توافقاتی در این زمینه صورت گرفت.

به اشتراک بگذارید : | | |