شما اینجا هستید   |

    اخبار : سرمایه‌های راکد واحدهای دانشگاه آزاد به سمت موضوعات دانش‌بنیان هدایت می‌شود

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سرمایه‌هایی دارند که از محل سپرده‌گذاری در بانک‌ها، سود بانکی دریافت می‌کنند، این سرمایه‌ها در بودجه آینده به سمت موضوعات دانش‌بنیان هدایت خواهد شد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ظهر امروز (جمعه ۱۰ اسفندماه) پس از پایان جلسه نوبت صبح بررسی بودجه استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی، در جمع خبرنگاران با اشاره به بودجه سال ۱۳۹۸ این دانشگاه اظهار داشت: بودجه سال آینده به علت آنکه سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی از سال شمسی به سال تحصیلی تغییر پیدا کرده، به‌ صورت یک متمم پنج ماهه تدوین خواهد شد و بعد از ۳۱ مرداد ۹۸ بودجه سالانه دانشگاه آزاد اسلامی بر مبنای سال تحصیلی تدوین و تصویب می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه متمم پنج ماهه بودجه دانشگاه آزاد اسلامی از اول فروردین ۹۸ تا ۳۱ مرداد ۹۸ خواهد بود، تأکید کرد: پس از اجرای متمم پنج ماهه، از سال آینده بودجه سنواتی دانشگاه آزاد اسلامی از ابتدای شهریور ۹۸ تا ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ مصوب خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری جلسات بررسی بودجه استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی در سه نوبت صبح، عصر و شب، اظهار داشت: در این جلسات فشرده که با حضور رؤسا، مدیران مالی و خزانه‌داران استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی و مدیران سازمان مرکزی برگزار می‌شود، پس از ارزیابی عملکرد بودجه‌ای استان‌ها در سال ۹۷، متمم پنج ماهه سال ۹۷ هر استان به صورت مجزا بررسی و به دقت مورد ارزیابی قرار گرفته و ایرادات آن به استان‌ها اعلام می‌شود. استان‌ها موظف‌اند پس از رفع ایرادات، پیش‌نویس اصلاح شده را تا پایان روز یکشنبه ۱۲ اسفندماه به سازمان مرکزی تحویل دهند.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور در سال ۹۸ و افزایش حقوق کارمندان دولت براساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، دانشگاه آزاد اسلامی هم باید این افزایش‌ها را تا حد امکان در بودجه خود لحاظ کند، اما موضوع قابل توجه این است که دانشگاه آزاد اسلامی هیچ‌گونه افزایش درآمد در ۵ ماه نخست سال ۹۸ ندارد، چرا که شهریه‌ها در این ۵ ماه ثابت است و تغییری در آن ایجاد نخواهد شد؛ بنابراین باید برای این موضوع که درآمدهای دانشگاه ثابت است و هزینه‌های آن افزایش می‌یابد، تدبیر شود.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه به دلیل عدم افزایش منابع درآمدی دانشگاه آزاد اسلامی از محل شهریه دانشجویان در ۵ ماه نخست سال ۹۸، موضوعات مطرح شده در متمم پنج ماهه بودجه ۹۷ بسیار جدی است، گفت: در جلسات بررسی بودجه استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی که روز گذشته از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب برگزار شد و امروز و فردا نیز ادامه دارد، موارد بودجه‌ای استان‌ها که نیاز به اصلاح دارد بررسی و به استان‌ها اعلام شد تا پس از رفع ایرادات و اصلاح پیش‌نویس، متمم بودجه سال ۹۷ را ارائه کنند تا در جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی که هفته آینده برگزار می‌شود، مورد بررسی و تصویب قرار بگیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وضعیت بودجه پژوهشی دانشگاه در سال آینده اظهار داشت: وضعیت اقتصادی کشور، افزایش هزینه‌های بی شماری به ما تحمیل می‌کند و از طرفی دیگر باید راه‌حل‌های ویژه‌ای را تأمین کنیم، چرا که دیگر راه‌حل‌های گذشته جوابگوی مسائل دستگاه‌ها و بنگاه‌های بزرگ نیست.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در متمم پنج ماهه بودجه با ابتکاری که داشته، بودجه پژوهشی را از حالت تکلیفی خارج کرده که در روش قبل ۵ درصد کل بودجه به امور پژوهشی اختصاص می‌یافت. امسال اعلام کردیم که کل شهریه متغیر پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری به عنوان هزینه پژوهشی در نظر گرفته شود.

دکتر طهرانچی گفت: با اجرای این روش برای واحدهایی که تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی بیشتری دارند، منابع پژوهشی آنها به بیش از ۱۰ درصد هم خواهد رسید و به تبع واحدهایی که در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشجوی بیشتری دارند، بودجه پژوهشی کمتری اختصاص می‌یابد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در روش سابق، تفاوت بودجه پژوهشی واحدها متناسب با نیاز و فعالیت‌های آنها بود و به دلیل آنکه بودجه پژوهشی به صورت تکلیفی بود، در برخی موارد به آن عمل نمی‌شد؛ اما در مدل جدید، شهریه متغیر دانشجویان به عنوان منابع بودجه پژوهشی در نظر گرفته شده و هیچ واحدی حق تخطی از آن ندارد. این روش در آینده منجر به تحول حوزه پژوهشی خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به توجه ویژه این دانشگاه به فعالیت‌های دانش‌بنیان افزود: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سرمایه‌هایی دارند که از محل سپرده‌گذاری در بانک‌ها، سود بانکی دریافت می‌کنند و این نقدینگی روز به روز ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود، این سرمایه‌ها در بودجه آینده به سمت موضوعات دانش‌بنیان هدایت خواهد شد تا بتواند تحول‌آفرین باشد و به جای آنکه ارزش آن به مرور زمان کاهش یابد با طرح‌های دانش‌بنیان ارزش‌ افزوده پیدا کند.

دکتر طهرانچی در پایان گفت: پنج ماه زمان طولانی نیست و باید سعی کنیم دانشگاه را از این پیچ عبور بدهیم و ان‌شاءالله در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ اتفاقات خوبی برای دانشگاه آزاد اسلامی رقم بخورد.

جلسات بررسی بودجه استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی از ساعت ۸ صبح روز گذشته (پنجشنبه ۹ اسفند) به ریاست دکتر طهرانچی و با حضور دکتر بهروز طهماسب کاظمی مشاور رئیس دانشگاه و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان‌ها، روسا، مدیران مالی و خزانه‌داران استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مدیران سازمان مرکزی آغاز شده و این جلسات امروز و فردا نیز از ساعت ۸ صبح تا ۲۳ شب ادامه دارد.

به اشتراک بگذارید : | | |