شما اینجا هستید   |

    اخبار : افتتاح نخستین دانش شهر در دانشگاه آزاد اسلامی

تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی و آموزشی بین دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان با حضور دکتر طهرانچی امضا شد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، به منظور گسترش همکاری‌های علمی، پژوهشی و آموزشی و با هدف بهره مندی از ظرفیت‌های سخت افزاری و نرم افزاری طرفین در حوزه های علم و فناوری، تفاهم نامه ای بین دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی منعقد شد.

این تفاهم نامه به امضای دکتر بابک نگاهداری رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی و مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان رسید.

در آینده ای نزدیک؛ افتتاح نخستین دانش شهر در دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این مراسم با بیان اینکه ذوب آهن اصفهان از قدیمی‌ترین صنایع در کشور است، گفت: جای خوشحالی است که نخستین حرکت دانشگاه آزاد اسلامی در راستای پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای با صنعت ذوب آهن اصفهان صورت می‌گیرد که صنعت مادر و با سابقه درخشان است.

وی با اشاره به اینکه سالانه در دانشگاه آزاد اسلامی ۸۰ هزار پایان‌نامه کارشناسی ارشد و ۱۰ هزار رساله دکتری تولید می‌شود، اظهار داشت: این موضوع سرمایه‌ ارزشمندی برای دانشگاه آزاد اسلامی است که می‌تواند با تکیه بر آن به عنوان یک سازمان پژوهشی فعالیت کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه ۳۱ واحد استانی و ۲ واحد ویژه علوم و تحقیقات و نجف آباد برای اجرای طرح پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای به عنوان واحدهای پیشرو انتخاب شدند، افزود: به همین منظور برای هر یک از واحدها یک یا چند موضوع و هدف تعیین کردیم که سایر واحدها باید در تحقق اهداف تعیین شده به واحدهای پیشرو یاری رسانند. به عنوان مثال، نظام موضوعات چرم و کفش را به واحد تبریز و منسوجات به واحد یزد واگذار شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از راه‌اندازی نخستین دانش شهر در واحد نجف‌آباد خبر داد و گفت: بستر کار آماده است و در حال فراهم کردن زیرساخت‌های لازم هستیم تا در آینده نه چندان دور شاهد افتتاح آن باشیم.

دکتر طهرانچی به تغییرات ایجاد شده در ساختار کلی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: براساس این ساختار، معاونت‌های «علوم انسانی و هنر»، «علوم مهندسی و کشاورزی»، «آموزش‌های عمومی و مهارتی» و «تحقیقات، فناوری و نوآوری» ایجاد شدند.

وی اظهار امیدواری کرد که شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی بسترساز پژوهش‌های نو، ارتباط با صنعت و برون سپاری باشد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه از مهرماه سال آینده همه دانشجویان در فضای نظام موضوعات تعریف شده در طرح پایش، پایان نامه و رساله خود را ارائه می‌دهند، اظهار داشت: پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان به عنوان پژوهش یک ساله انجام می‌شود تا بعد از اجرای طرح پایش شبکه‌ای، دانشمندانی که می‌توانند به جامعه خدمات ارائه دهند، شناسایی شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه به دنبال ایجاد بستر مناسب برای تحقق فرمایشات و مطالبات مقام معظم رهبری در زمینه ارتباط دانشگاه با صنعت هستیم، خاطرنشان کرد: هدف ما کاربردی کردن پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی است تا بتوانیم مشکلی از مشکلات مردم و جامعه را برطرف کنیم.

تفاهم‌نامه نباید صرفاً جنبه نمایشی داشته باشد

مهندس یزدی زاده مدیرعامل شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان نیز در این مراسم، گفت: باید فاصله بین دانشگاه و صنعت را کم کنیم و تفاهم‌نامه صرفاً جنبه نمایشی نداشته باشد و به مرحله اجرا و عمل برسد. دانشگاه می‌تواند صنعت را پویا کرده و آن را ارتقاء دهد.

وی با تأکید بر اینکه بهترین اتفاقات در دوران تحریم افتاده است، اظهار داشت: به عنوان مثال، راه اندازی خط ریل در دوره تحریم اتفاق افتاد و یکی از نقاط بالندگی انقلاب و صنعت کشور است که کاملاً با صنایع روز اروپا رقابت می کند.

مدیرعامل شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان خاطرنشان کرد: قرار گرفتن دانشگاه در کنار صنعت می‌تواند سکوی پرش در تمامی زمینه‌ها و رشته‌های مختلف شود.

گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی بر پژوهش و فناوری است

دکتر بابک نگاهداری رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: تفاهم نامه دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگ ترین دانشگاه کشور با شرکت ذوب آهن اصفهان که یکی از بزرگ ترین صنایع کشور است، در واقع تحقق مطالبه مقام معظم رهبری در زمینه ارتباط صنعت با دانشگاه است.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۱۱ هزار آزمایشگاه، کارگاه و ۱۲ هزار نخبه است، اظهار داشت: امکانات سخت افزاری، نرم افزاری و نیروی انسانی این دانشگاه فوق العاده است که ما با تمام توان و بهره گیری از این پتانسیل برای اجرای طرح های پژوهشی کاربردی پیش خواهیم رفت.

دکتر نگاهداری با تأکید بر اینکه گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی، “پژوهش و فناوری” است، خاطرنشان کرد: ارتباط با صنعت در شرایط فعلی انتخاب نیست، بلکه الزام است و برای مدیریت تحریم‌ها و توسعه و پیشرفت پایدار که مبتنی بر توانمندی‌های داخلی است، نیازمند ارتباط دانشگاه با صنعت هستیم.

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: براساس این تفاهم نامه، ارائه فرصت‌های پژوهش و فناوری از سوی شرکت ذوب آهن اصفهان و تضمین کیفیت خدمات از سوی دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.

در این مراسم دکتر پیام نجفی مدیرکل امور اقتصادی دانش بنیان و سرمایه گذاری، دکتر حامد افشاری مدیرکل کارآفرینی و تجاری سازی و دکتر علی اکبری رئیس دبیرخانه علمی دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور داشتند.

 

به اشتراک بگذارید : | | |