شما اینجا هستید   |

    اخبار : دانشگاه آزاد میزبان دانشجویان ۳۰ کشور خارجی/ ایران دنبال انحصارطلبی علمی نیست

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سیزدهمین اجلاس سراسری مدیران و نمایندگان جامعهالمصطفی که عصر روز چهارشنبه ۲ مردادماه برگزار شد،اظهار کرد: دانشجویانی از سی کشور جهان در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به  تحصیل هستند اکنون دانشگاه آزاد به عنوان بازویی برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی شده است.

وی با بیان اینکه رسالت علمی دانشگاه آزاد معطوف به داخل کشور نیست گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در بیانات خود تأکید دارند، حرکت علمی از جمله  مهمترین عوامل اقتدار کشور است و سلطه‌پذیری کشور‌ها نتیجه عقب‌ماندگی علمی آنان است؛ دانشگاه آزاد خود را موظف می‌داند که  بنا بر تأکیدات رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی)، رسالت علمی  خود  را در تمام علوم تمدن‌ساز اجرایی کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد:  جمهوری اسلامی ایران برخلاف غرب به دنبال انحصارطلبی علمی نیست و آمادگی دارد تجربیات علمی خود را به دیگر مراکز علمی جهان اسلام منتقل کند.

جامعهالمصطفی پیشروترین مرکز علمی کشور در عرصه بین‌الملل است

طهرانچی ادامه داد:‌ جامعهالمصطفی پیشروترین مرکز علمی کشور در عرصه بین‌الملل است و دانشگاه آزاد می‌خواهد  از تجربیات علمی  در مسیر پیوند نهاد‌های  علمی بهره ببرد.

وی با بیان اینکه ایران یکی از ده کشور برتر در توسعه آموزش عالی است گفت:  براساس گزارش­ مراکز وابسته به غرب،  ایران در زمره ده کشور برتر جهان  در توسعه آموزش عالی است؛ بیشترین پذیرش دانشجوی خارجی متعلق به دانشگاه ­های آمریکا، انگلستان، استرالیا است و کشورهای چین، هند، کره  در صدر کشور‌های  بیشترین مهاجرت دانشجو هستند؛  سهم پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های ایران نسبت به مهاجرت دانشجویان به خارج، پایین است و نسبت جمعیت دانشجوی ورودی به کشور، نصف دانشجوی خروجی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه  پذیرش دانشجویان خارجی ابزار‌ها مهمی برای حفظ اقتدار کشور‌ها است اظهار کرد: وجود تنها ۳۹ هزار دانشجوی خارجی نسبت به تعداد ۳ میلیون و ششصد هزار دانشجوی ایرانی، رقم پایینی است و برای اصلاح این وضعیت به همکاری جدی با  مراکز علمی و دانشگاهی احتیاج داریم.

وی ادامه داد: گسترش فرهنگ و آرمان‌های الهام‌بخش انقلاب اسلامی، به شبکه داخلی دانشمندان جهان اسلام نیاز دارد و البته این شبکه هنوز فعال نشده است  تربیت نیرو‌های علمی و متخصص در جهان اسلام بدون جذب دانشجوی غیرایرانی محقق نمی‌شود.

طهرانچیبا بیان اینکه  باید در نظام آموزشی صاحب سبک باشیم اظهار کرد:  یکی از ایرادات مراکز علمی  این است که علوم با معیار‌های مکتب غربی انتقال پیدا می‌کنند امروز تحت رهبری مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)، تحولی عظیم در علوم پایه، پزشکی و مهندسی  رخ داده است البته در زمینه علوم انسانی در حوزه‌های علمیه کار‌های خوبی آغاز شده، ولی این حرکت هنوز در دانشگاه‌­ها عمق نیافته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یاداوری کرد: امیدواریم با حضور در این جلسه و افزایش همکاری با جامعهالمصطفی، طرحی نو ایجاد کنیم برای  توسعه ارتباطات مراکز دانشگاهی باید قدم‌های جدی برداشته شود؛ تعداد دانشجویان خارجی در ایران کافی نیست و بایدگامی جدی در این مسیر برداریم.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید : | | |