شما اینجا هستید   |

    اخبار : دانشگاهها برای رفع موانع جهش تولید راه حل ارائه کنند

محمد مهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاداسلامی، در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم   با اشاره به عنوان سال جدید اظهار داشت: “جهش تولید” صرفاً ادامه روند “رونق تولید” نیست زیرا همانطور که حضرت آقا فرمودند اگر بخواهیم همان اقدامات سالهای گذشته در مسئله  رونق تولید  را دنبال کنیم،کم و بیش، همچنان بحث رونق تولید است اما اگر بخواهیم وارد یک گزاره سازی جدید شویم باید کاری کنیم تا اقدامات منجر به تولید چندین برابری شود.

وی لازمه  تحقق این امر را حضور  جدی همه ارکان کشور دانست و گفت: طبق رتبه بندیهای صورت گرفته ایران در اندکس های نوآوری جهانی و تولید علم مهندسی، رتبه چهارم و پنجم را دارد اما در قوانین و مسائل مربوط به محیط کسب و کار، بسیار عقب هستیم.

طهرانچی بر لزوم تغییر قوانین  محیط کسب و کار در این زمینه تاکید کرد و افزود: این بخش، بخش سخت افزاری کار است که صرفا با قانون نوشتن ساده رخ نمی دهد و به  مطالعات جدی نیازمند است که دانشگاهها با پشتوانه پژوهشی جدی باید وارد کار شوند.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه باید موانع را برطرف کرد تا جهش تولید رخ دهد، ادامه داد: دانشگاهها باید به صورت جدی، همه جانبه و چند وجهی موانع جهش را بررسی کنند و به مجلس آینده و مرکز پژوهشها راه حل ارائه دهند.

وی اقدام بعدی دانشگاهها در تحقق جهش تولید را مسئله پشتیبانی سخت افزاری دانست و تصریح کرد: اگر برای تحقق این امر فقط متکی به کارخانه‌ها و سیستم فعلی باشیم نهایتاً رونق تولید ایجاد می شود و جهش تولید اتفاق نمی افتد. باید کاری کرد تا اقتصاد دانش بنیان ایجاد شود؛ یعنی دانشگاهها با تغییر رویکردها، بحث نوآوری و فناوری را به صورت جدی و جهش وار پیگیری کنند.

رئیس دانشگاه آزاد بر حضور جدی دانشگاه مهارت آفرین در این زمینه تاکید کرد و افزود: تاکید ما در زمینه گذر دانشگاه از امری آموزشی به محلی برای مهارت آفرینی بر همین مبناست تا از دل چنین دانشگاهی  هسته های محرک‌ اقتصاد و دانش بنیان بیرون آید.

طهرانچی  دانشگاه را یکی از ارکان پشتیبان جهش تولید و توسعه اقتصاد دانش بنیان دانست و درباره برنامه های دانشگاه آزاد برای تحقق این امر گفت: ما در دانشگاه آزاد از یکسال گذشته در حوزه  طرح‌های نوآوری و نگاه و زیست بوم شرکت‌های توسعه اقتصاد دانش بنیان اقداماتی را انجام دادهایم .ان‌شاءالله بتوانیم بستر ساز جهش تولید باشیم.

وی در پایان با اشاره به اینکه اقدامات اصلی را در زمینه جهش تولید دولت و مجلس انجام خواهند داد، گفت: دانشگاهها در کنار دولت و مجلس باید این امر را بستر سازی کنند.

به اشتراک بگذارید : | | |