شما اینجا هستید   |

    اخبار : جلسه دکتر طهرانچی با رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان ها برگزار شد

جلسه  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان ها به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با دکتر محمدحسن برهانی فر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز، دکتر مرتضی موسی خانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین، دکتر علیرضا فیروزفر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان، حجت الاسلام والمسلمین دکتر فرج اله براتی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان، دکتر محمدمیرزایی حیدری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام و دکتر فرهاد گلمحمدی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه صبح امروز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

دکتر محمدحسن برهانی فر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز در این جلسه با اشاره به تشکیل کلاس های آموزش مجازی در این دانشگاه، گفت: ۷۰ درصد کلاسها در فضای مجازی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز برگزار شده است.

وی از تصویب ۱۲ رشته در مقطع کارشناسی و ۱۶ رشته در مقطع کارشناسی ارشد خبر داد و گفت: احیا اسناد املاک دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز، ثبت ۲۵۰ مقاله علمی پژوهشی، انجام ۴ طرح پژوهشی و … از اقدامات صورت گرفته در این دانشگاه است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز تب سنجی کارکنان دانشگاه، تولید و تهیه ماسک و ارسال به مراکز درمانی و توزیع در بین افراد نیازمند را از اقدامات این دانشگاه برای مقابله با ویروس کرونا برشمرد.

دکتر علیرضا فیروزفر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان نیز درخصوص فعالیت های این دانشگاه در زمینه آموزش برخط و آنلاین، اظهار داشت: تشکیل کمیته پشتیبانی، تجهیز ۳۰ کلاس آموزش برخط، راه اندازی سامانه ثبت شکایات، تهیه شیوه نامه های گام به گام جهت اساتید و دانشجویان در راستای برگزاری کلاسهای آموزش آنلاین انجام شده است.

وی افزود: ۹۶ درصد کلاس های آموزش آنلاین دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان با مشارکت ۵۵ درصدی دانشجویان برگزار شده است.

دکتر فیروزفر تولید گان پزشکی، ژل ضدعفونی کننده و ۲۰۰ هزار ماسک را از اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان در راستای مهار ویروس کرونا عنوان کرد.

دکتر مرتضی موسی خانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با بیان اینکه سطح مشارکت اساتید و دانشجویان در برگزاری کلاس های آموزش آنلاین در این دانشگاه بالاست، گفت: ۹۸ درصد کلاس های آموزش مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین برگزار شده است.

وی گفت: تولید مواد ضدعفونی کننده، مناسب سازی محیط کار و … از اقدامات پیشگیرانه این دانشگاه برای مبارزه با کرونا است.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین دکتر فرج اله براتی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان از برگزاری ۵۷۲۷ کلاس آنلاین با ۱۷۰۸۰ نفر جلسه در ایام تعطیلات نوروزی در این دانشگاه خبر داد و گفت: مشارکت دانشجویان در کلاس های آموزشی آنلاین و غیرحضوری مورد قبول بوده است.

وی اظهار داشت: گندزدایی و ضدعفونی مناطق و معابر شهری، اهدای بسته ها و اقلام ضدعفونی در مناطق محروم شهرها، ضدعفونی خوابگاه های دانشجویی، کلاسهای درس و بخش اداری دانشگاه، تولید محلول ضدعفونی کننده دست، تولید ماسک قابل شستشو، تولید ژل دستکش نامرئی، مطالعه و ساخت مدل آزمایشگاهی دستگاه اتوماتیک شست و شو و ضدعفونی کننده دست توسط اساتید قرارگاه جهادی استان، تولید محتوای آموزشی، ساخت و تولید دستکش های یکبار مصرف از اقدامات ضدکرونایی دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان است.

آماده و تجهیز نقاهتگاهی برای بستری بیماران کرونایی

دکتر محمد میرزایی حیدری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام با بیان اینکه در سال جهش تولید نباید صرفاً به دنبال تولید اقتصادی باشیم، گفت: با توجه به شعار سال باید در محصولات اقتصادی، علمی، فرهنگی، معرفتی، بصیرتی و … جهش داشته باشیم.

وی با بیان اینکه نقاهتگاهی را به منظور بستری بیماران کرونایی آماده و تجهیز کرده ایم، افزود: همچنین گندزدایی و ضدعفونی معابر، سالن های ورزشی، محیط های اداری، کلاسهای آموزشی و … در دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام انجام شده است.

دکتر میرزایی حیدری اظهار داشت: ۶۵ درصد کلاسهای آموزش آنلاین در دانشگاه آزاد اسلامی ایلام برگزار شده است.

دکتر فرهاد گلمحمدی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه، گندزدایی و ضدعفونی کننده محیط، تولید ماسک و شیلدهای محافظ، تولید مواد ضدعفونی کننده و توزیع در مناطق کم برخوردار استان، کمک به اجرای طرح غربالگری حضوری و … از فعالیت های این دانشگاه در راستای مبارزه با مهار ویروس کرونا است.

دکتر گلمحمدی تأکید کرد: تیم پشتیبانی آموزش مجازی به منظور حل مشکلات فنی، حضور اساتید و دانشجویان در کلاسها و پاسخگویی به سؤالات در این زمینه در دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه تشکیل شده است.


همچنین در جلسه دیگر دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان های همدان، مرکزی، لرستان، کردستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی امروز در دو نوبت صبح و عصر به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

دکتر طهرانچی در ابتدای این جلسه با تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه و گرامیداشت یاد و خاطره مهندس حسین شیخ الاسلام معاون فقید امور بین الملل و دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: ایشان جزو سرمایه های ارزشمند جبهه مقاومت بودند و کارنامه درخشانی از خود در جهان اسلام باقی گذاشتند.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر تحول و صیرورت درونی خود باید از نگاه معماران انقلاب اسلامی الهام بگیرد، اظهار داشت: جامع ترین و متقن ترین سند تحول پیش روی دانشگاه ها به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی، منویات مقام معظم رهبری و سند دانشگاه اسلامی است که رسالت های مهمی بر دوش دانشگاهیان گذاشته است.

دانشگاه زنده و پاسخگو در بطن و متن جامعه حضور فعال دارد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه دانشگاه ها باید ساختاری کارآمد و اثربخش داشته و در سطح ملی، منطقه ای و فراملی اثرگذار باشند، افزود: دانشگاه ها نباید صرفاً به دنبال تربیت متخصص باشند، بلکه خروجی دانشگاه ها باید متخصصانی متعهد خلاق، کارآفرین، انقلابی، کوشا و فعال باشد. دانشگاه در صورتی زنده و پاسخگوست که در بطن و متن جامعه حضور فعال داشته و مسائل و مشکلات کشور توسط این نهاد برطرف شود.

دکتر طهرانچی به ابعاد و اهداف کلان دانشگاه در زمینه های گوناگون اشاره و تصریح کرد: نهادینه سازی دین، تحقق آرمان ها و ارزشهای انقلاب اسلامی، تولید دانش تمدنی و تمدن ساز، خردورزی و تقویت روحیه آزاداندیشی و خلاقیت، دستیابی به اقتدار علمی، فرهنگی، اقتصادی، تعامل با حوزه، احیا نقش خانواده در تعلیم و تربیت، تحقق سبک زندگی اسلامی ایرانی و تربیت قوه عاقله کشور باید توسط دانشگاه و دانشگاهیان محقق شود.

دانش مواجهه با چالش کرونا توسط هیأت های اندیشه ورز در استان ها تولید شود

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه ویروس کرونا به عنوان یک چالش بر سر راه تمدن غرب قرار گرفته است، گفت: آسایش و آرامشی که تمدن غرب وعده داده بود، به واسطه این ویروس به چالش کشیده شد و ما باید با تقویت روحیه خودباوری در مقابل این تمدن بایستیم و بنیان و سنگ بنای تمدن نوین اسلامی را پایه گذاری کنیم. اکنون بهترین زمان برای نقش آفرینی هیأت های اندیشه ورز دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه است و دانش مواجهه و برخورد با چالش کرونا توسط هیأت های اندیشه ورز در استان ها تولید شود.

دانشگاه آزاد در حل مسأله و چالش ویروس کرونا احساس مسئولیت می کند

وی، مسئولیت اجتماعی را از وظایف خطیر دانشگاه ها به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و افزود: این دانشگاه در حل مسأله و چالش ویروس کرونا شدیداً احساس مسئولیت می کند و تمام توان و تلاش خود را در راستای حل این معضل ملی و جهانی به کار خواهد گرفت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه در شرایط بحرانی ناشی از شیوع ویروس منحوس کرونا نیاز به حضور و فعالیت دانشگاه بیش از گذشته احساس می شود، اظهار داشت: دانشگاه ها باید در این برهه حساس وارد کار شوند و برای تمام ابعاد زندگی مردم در این شرایط برنامه داشته باشند. نباید با روش های شکست خورده غرب مسائل کشور را حل کرد.

وی بر اجرایی شدن نگاه حل مسأله و دانشگاه اجتماعی در دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد و افزود: به عنوان مثال خانه نشینی مردم و محدود شدن فعالیت های اجتماعی به دلیل اپیدمی کرونا، قطعاً پیامدهای ناگواری از جهات مختلف به خصوص روان شناسی دارد که استادان دانشگاه باید در این زمینه چاره اندیشی کنند.

دانشگاه تعطیل پذیر نیست

دکتر طهرانچی با اشاره به برگزاری کلاسهای آموزش آنلاین و غیرحضوری در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل مقابله و مهار ویروس کرونا در کشور، اظهار داشت: آموزش مجازی گام نخست در فضای مجازی است. رؤسای استان های دانشگاه آزاد اسلامی باید توجه و اهتمام ویژه ای به این موضوع داشته باشند. باید بدانیم که دانشگاه تعطیل پذیر نیست، بلکه فرم و شکل برگزاری کلاسها از حضوری به غیرحضوری تغییر یافته است.

وی با تأکید بر اینکه فضای مجازی باید ارزش افزوده داشته باشد و در ریل سبک زندگی اسلامی ایرانی حرکت کند، خاطرنشان کرد: باید گروه مطالعاتی آموزش مجازی در هر استان تشکیل شود و دانش کاربست روش های نوین در آموزش مجازی توسعه یابد. همچنین رؤسای دانشگاه ها باید برای افزایش سواد فضای مجازی در بین اساتید و دانشجویان برنامه ریزی جدی داشته باشند. اگر استادان در فضای مجازی مسلط شوند، قطعاً در تولید داده در این فضا یک اتفاق جهشی رخ خواهد داد.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه توان مالی و عدم دسترسی به امکانات فضای مجازی نباید در آموزش دانشجویان مناطق نیازمند و کم برخوردار وقفه ایجاد کند، گفت: رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی برای بهره مندی تمامی دانشجویان به ویژه دانشجویان نیازمند، تدابیری را اتخاذ کرده و با بهره مندی از نظرات دانشجویان، اشکالات آموزش در فضای مجازی را برطرف کنند. پاسخگویی اساتید در رفع مشکلات درسی دانشجویان در چارچوب دفتر کار مجازی در اداره بهتر آموزش مجازی مهم است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آموزش مجازی را تحولی برای این دانشگاه دانست و گفت: دلسوزترین و پاک دست ترین افراد در حال حاضر در دانشگاه آزاد اسلامی مسئولیت دارند و پای انقلاب اسلامی هستند. اگر در شرایط ویژه امروز کشور همت و توان جمعی داشته باشیم، مشکلات را به بهترین شکل ممکن پشت سر خواهیم گذاشت و از تهدید کرونا به عنوان یک فرصت بهره می بریم.

وی اظهار داشت: قطعاً وضعیت معیشتی کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی از دغدغه های جدی مسئولان آن است و ما تلاش داریم با وصول مطالبات کلان، اصلاح قراردادهای داخلی، بین المللی و … رفاه و آسایش آنها را بیش از پیش فراهم کنیم.

دکتر طهرانچی در پایان با بیان اینکه امسال مراسم پر فیض شب احیا را به صورت دسته جمعی در ماه مبارک رمضان نخواهیم داشت، گفت: این وظیفه دانشگاه است که با برنامه ریزی و تولید محتوا در فضای مجازی مردم را در کسب معنویت و بهره مندی از فیوضات ماه رمضان یاری کنند.

به اشتراک بگذارید : | | |