شما اینجا هستید   |

    اخبار : دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی دیدار و گفتگو کرد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه با بیش از ۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۱۳۰ دانشکده کشاورزی در کشور می‌تواند شبکه گسترده آموزشی و تحقیقاتی ایجاد کند تا در هر نقطه از کشور یک ایستگاه تحقیقاتی فعال داشته باشد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز با کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر طهرانچی در این دیدار با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۴ هزار آزمایشگاه مجهز بوده که به طور مستقیم با بخش کشاورزی در ارتباط است، گفت: یکی از برنامه‌های ما در زمینه توجه به حوزه کشاورزی و توسعه خدمات آموزش و تحقیقاتی در این بخش، ایجاد مزارع آموزشی تولیدی است. با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بیش از ۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۱۳۰ دانشکده کشاورزی در مناطق مختلف کشور دارد، می‌توانیم شبکه گسترده آموزشی و تحقیقاتی ایجاد کنیم تا در هر نقطه از کشور یک ایستگاه تحقیقاتی فعال داشته باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وضعیت نامساعد آموزش علوم کشاورزی و منابع طبیعی در کشور، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به تنهایی بیش از ۱۷۰۰ عضو هیئت‌علمی تمام‌وقت گروه کشاورزی دارد، این در حالی است که تعداد دانشجویان این گروه کمتر از ۷ هزار نفر است که این موضوع به‌شدت نگران‌کننده و بیانگر این است که آموزش ضعیف کشاورزی، برای امنیت غذایی تهدید محسوب می‌شود، چرا که متأسفانه در طول این سال‌ها کمتر به اهمیت آموزش کشاورزی توجه شده و به‌نوعی سیستم آموزشی ما تربیت نیرو را برای بخش‌های دولتی انجام می‌داد، نه آموزش برای افزایش تولید و بخش خصوصی.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از پیشنهاد دانشگاه آزاد اسلامی برای ایجاد مقطع دکتری حرفه‌ای کشاورزی خبر داد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه تولید بذر به سمتی حرکت کرده که در حوزه سبزی و صیفی‌جات بتواند از ظرفیت علمی و تحقیقاتی اساتید و دانشجویان خود در گلخانه و مزارع کشاورزی این دانشگاه که به‌صورت آموزشی و تولیدی فعالیت خواهند کرد، استفاده کند.

عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه توضیحاتی درباره فعالیت این دانشگاه در زمینه تولید بذر هیبرید خیار، گوجه‌فرنگی و فلفل، کنترل بیولوژیک و تولید عوامل بیولوژیکی برای گلخانه‌ها و همچنین تولید مالچ رسی برای جلوگیری از فرسایش خاک ارائه کرد و از آمادگی این دانشگاه برای تولید انبوه این محصولات و ارائه آنها به بازار خبر داد.

در این دیدار وزیر جهاد کشاورزی گفت، وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد در هر زمینه‌ای به دانشگاه آزاد برای تولید بذر کمک کند.

وی تأکید کرد: بذر سبزی و صیفی از نیازهای اساسی کشور بوده و تولید آن در کشور، وابستگی ما را به واردات کاهش می‌دهد.

دکتر خاوازی افزود: در جلسه‌ای که با معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتیم، مقرر شد تمام نیازهای تسهیلاتی و اعتباری برای تولید بذر توسط این معاونت رفع شود.

وی به دانشگاه آزاد اسلامی پیشنهاد کرد: برای آموزش مهارتی کشاورزی از کشاورززادگان و ساکنان اطراف روستاها استفاده کنید تا هدف بزرگ آموزش از میان نرود.

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر این نکته که ظرفیت گلخانه‌های تحقیقاتی برای اجرای پروژه‌های کشاورزی کافی نیست، تصریح کرد: برای این منظور باید از ظرفیت بخش خصوصی و شهرک‌های گلخانه‌ای استفاده شود.

خاوازی با اشاره به اهمیت تولید مواد بیولوژیک، خاطرنشان کرد: در وزارت جهاد کشاورزی اعلام آمادگی می‌کنیم، شهرک تولیدی دانش محوری برای تولید مواد بیولوژیک کشاورزی راه اندازی کنیم.

محمدعلی باغستانی و محمدرضا اردکانی مجریان طرح بازمهندسی نظام آموزشی، پژوهشی و خدمات فناوری علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی،  پیام نجفی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان نیز در این جلسه که در دفتر کار وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، حضور داشتند.

به اشتراک بگذارید : | | |