شما اینجا هستید   |

    اخبار : دانشگاه آزاد اسلامی و نیروی دریایی راهبردی ارتش تفاهم نامه آموزشی و پژوهشی امضا کردند

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، تفاهم‌نامه همکاری آموزشی و پژوهشی بین دانشگاه آزاد اسلامی و نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران به امضای دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و امیر دریادار دکتر حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش رسید.

مراسم امضای این تفاهم نامه عصر امروز با حضور مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی و نیروی دریایی راهبری ارتش در ستاد نیروی دریایی ارتش برگزار شد.

 

این تفاهم نامه با هدف استفاده بهینه از ظرفیت ها و امکانات علمی و توسعه همکاری های آموزشی، تحقیقاتی و فناوری و به منظور برطرف کردن نیازها، پیشبرد برنامه ها و فعالیت های مکمل و مشترک و آینده سازی علمی و تحقیقاتی منعقد شد.

براساس این تفاهم‌نامه، طرفین متعهد می شوند در راستای تبیین تدابیر و فرامین مقام معظم رهبری مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب، پیرامون اهمیت دریا و دریانوردی، لزوم حضور در آب های آزاد و توسعه سواحل مکران و گسترش و ارتقای فرهنگ دریایی، بهره گیری از توانمندی های بخش های علمی و پژوهشی و کارگاهی دانشگاه، برگزاری اردوهای جهادی در سواحل مکران، تحقیق و پژوهش درخصوص طرح های تحقیقاتی در حوزه های صنعتی و غیرصنعتی، همکاری در زمینه پروژه های بهداشتی و پزشکی بین دانشگاه آزاد اسلامی و مراکز دریایی نداجا و تربیت و آموزش نیروی متخصص مورد نیاز طرفین اقدام کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دریا یکی از مهم‌ترین برنامه‌های علمی طرح پایش است که بیش از ۳ هزار زمینه پژوهشی برای این حوزه راهبردی احصاء و بارگذاری شده است.

 دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی عصر امروز در جلسه امضای تفاهم‌نامه همکاری آموزشی و پژوهشی بین دانشگاه آزاد اسلامی و نیروی دریایی راهبردی ارتش، با تشریح فعالیت‌های این دانشگاه در حوز‌های آموزشی و پژوهشی به ویژه اجرای طرح‌های مدارس عالی مهارتی و پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای(پایش)، گفت: رویکرد جدید دانشگاه آزاد اسلامی در کنار ارائه آموزش‌های تخصصی و عمومی، مهارت‌‌افزایی دانشجویان و مأموریت‌محور کردن پایان‌نامه‌ها و رساله‌هاست که در این خصوص تاکنون چند مدرسه عالی مهارتی در شهرهای مختلف افتتاح و‌ بیش از ۲۸ برنامه علمی در قالب طرح پایش احصاء شده است.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۲۰ هزار زمینه پژوهشی در سامانه پایش بارگذاری شده است، گفت: دریا یکی از مهم‌ترین برنامه‌های علمی طرح پایش است که بیش از ۳ هزار زمینه پژوهشی در این حوزه راهبردی احصاء و بارگذاری شده است.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اهمیت توجه به ظرفیت عظیم دریا، گفت: دریا برای کشوری چون جمهوری اسلامی ایران که بیش از دو هزار کیلومتر مرز دریایی دارد، از لحاظ تولید دانش و فناوری باید از اهمیت خاصی برخوردار باشد. متاسفانه در کشورمان دانشگاه‌ها آنچنان که باید در زمینه دریا و علوم مرتبط آن اقدامی انجام نداده‌اند و این عدم توجه یک خلاء جدی را در حوزه دریا به‌وجود می‌آورد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امنیت دریا، اقتصاد دریا، محیط زیست دریا، علوم پایه دریا، علوم مهندسی دریا و… موضوعات مفصلی است که باید با توجه به گستره مرزهای دریایی ایران به آنها توجه داشته باشیم، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت عظیمی است که ۴۰ درصد آموزش عالی کشور را در بر می‌گیرد. این دانشگاه دارای ۲۴ هزار عضو هیأت علمی تمام وقت و یک میلیون و ۱۰۰ هزار دانشجوست و سالانه حدود ۱۰ هزار رساله دکتری و ۷۰ هزار پایان نامه کارشناسی ارشد در این دانشگاه تولید می‌شود. براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این پژوهش‌ها و تحقیقات دانشجویی به‌صورت ماموریت‌محور و مسأله‌محور ساماندهی خواهد شد.

دکتر طهرانچی با تاکید بر اینکه دریا یکی از موضوعات جدی است که در نظام پایش پیگیری می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر جهت گیری ماموریت‌های دانشگاهی را از کاربران و کنش‌گران اصلی نگیریم، به دنبال علم معلق و «علم برای علم» حرکت کردیم، بنابراین در تلاش هستیم تا در قالب طرح پایش، علم را برای توسعه کشور به کار بگیریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به موضوع «علم و پژوهش» پرداخته اند. یکی از برنامه‌های جدی دانشگاه آزاد اسلامی این است که علم و پژوهش در راستای توسعه نیاز کاربر تعریف شود. امیدواریم این تفاهم‌نامه در حرکت جدید دانشگاه آزاد اسلامی که دستیابی به علم مسأله‌محور و حل مسائل کشور است، مفید و کارگشا باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ابراز امیدواری کرد که این دانشگاه با تعامل و همکاری نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران بتواند علاوه بر موضوعات سواحل، وارد عرصه علوم اقیانوس شود و سهم خود را در زمینه حضور پرقدرتمندتر جمهوری اسلامی ایران در اقیانوس‌ها ایفا کند.

دکتر طهرانچی در پایان با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بیش از ۱۰ واحد دانشگاهی در حاشیه سواحل دریاری خزر و خلیج فارس دارد، خاطرنشان کرد: نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران یک نیروی باصلابت و مقتدر است و خوشحالیم که با امضای این تفاهم نامه، در کنار این نیرو قرار می گیریم تا بتوانیم در سواحل مکران و دیگر مناطق، تامین کننده دانش و فناوری مورد نیاز نیروی دریایی باشیم.

 

 

امیر دریادار خانزادی گفت: حضور دانشگاه آزاد اسلامی در کنار نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در عرصه اقیانوس، منجر به امنیت منطقه و پیشرفت تکنولوژی و فناوری دریایی خواهد شد.

امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این جلسه گفت: آنچه باعث شد امروز میزبان رئیس و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی باشیم، اجرای تدابیر مقام معظم رهبری در ارتباط با نیروی دریایی و توسعه این نیرو در تراز جمهوری اسلامی ایران و در شأن مردم است که نیازمند همکاری تمام ظرفیت‌های ملی و توان نیروهای مسلح است.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش ایفای نقش و مسئولیت نیروی دریایی ارتش و بیانیه گام دوم انقلاب و توسعه تمدنی جمهوری اسلامی ایران به ویژه احیای تمدن دریایی را هدف دیگر امضای تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در موضوع پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی، چند هزار عنوان پژوهشی را به موضوع دریا اختصاص داده که جای تقدیر دارد.

وی ادامه داد: نیروی دریایی راهبردی ارتش، ظرفیت‌های عظیمی در اختیار دارد که می‌تواند در ارتباط با اهداف این تفاهم‌نامه به بخش کشوری کمک کند. این نیرو تفاهم‌نامه‌های همکاری با سایر دانشگاه های کشور منعقد کرده است. دانشگاه آزاد اسلامی جامعه بزرگی از دانش‌پژوهان کشور را در اختیار دارد و با استفاده از ظرفیت بزرگ این دانشگاه و با هم افزایی، می‌توانیم اهداف‌مان را دنبال کنیم.

دریادار خانزادی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت عظیم دانش، اساتید، پایان‌نامه ها و رساله‌های دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی را داراست که می‌تواند به توسعه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران کمک کند.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش گفت: امیدواریم این تفاهم‌نامه‌، حرکت مهم و ارزشمندی در گام دوم انقلاب اسلامی باشد. ما به حضور نیروهای جوان در دانشگاه آزاد اسلامی و ظرفیت‌هایی که در این دانشگاه وجود دارد، امیدوار هستیم.

دریادار خانزادی در پایان گفت: حضور دانشگاه آزاد اسلامی در کنار نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در عرصه اقیانوس، منجر به امنیت منطقه و پیشرفت تکنولوژی و فناوری دریایی خواهد شد.

در نشست امضای این تفاهم‌نامه، مهندس احمد حیدری معاون امور مجلس و ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر سعید آزادیان معاون آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، مهارتی و کاربنیان سما، دکتر علی اکبری رئیس دبیرخانه پایش آزاد و دکتر احسان شیرنگی سرپرست اداره کل اقتصاد دانش بنیان و توسعه سرمایه‌گذاری دانش بنیان حضور داشتند.

گزارش تصویری

به اشتراک بگذارید : | | |