شما اینجا هستید   |

    اخبار : نظام آموزشی باید در فضای مجازی از کلاس‌محور به شبکه‌محور تغییر پیدا کند/ سراهای نوآوری هنر خود را در تولید محتواهای آموزشی به کار گیرند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم تقدیر از دکتر مرتضی موسی‌خانی رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین و معرفی وی به عنوان رئیس سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین که عصر امروز در این واحد دانشگاهی برگزار شد، گفت: واقعیت این است که وقتی نام دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین مطرح می شود، نام دکتر موسی‌خانی پیوست آن است، اما همانطور که یک جوان برای توسعه و رشد نیاز به فضای جدید دارد، تصمیم گرفته شد از حضور ایشان در بخش های حوزه فناوری و نوآوری این دانشگاه استفاده شود.

دکتر طهرانچی تأکید کرد: بنا داریم از دکتر موسی‌خانی در سرای نوآوری که قرار است محور توسعه فناوری و نوآوری استان باشد، استفاده کنیم تا ایشان بتواند با ایجاد کارخانه نوآوری، مرکز سین تک واحد قزوین را به قطب نوآوری استان تبدیل کند.

وی با معرفی دکتر محمدرضا خان محمدی به عنوان سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین، اظهار داشت: دکتر خان محمدی استاد تمام شیمی و یکی از اهالی علم و فن است. ایشان را از دیرباز می شناسم که فردی متخلق، عالم و آشنا به فضای دانشگاه است. از این رو تصمیم گرفته شد نیروی مضاعفی به این مجموعه اضافه شود.

دکتر طهرانچی ادامه داد: این سوال مطرح است که چرا در معاونت ها و رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از بدنه وزارتین استفاده می شود؟ در پاسخ باید گفت که دانشگاه آزاد اسلامی نیازمند یک باور عمومی است تا نشان دهد این دانشگاه با کیفیت و پیشرو است و می تواند در سال ۱۴۰۴ تبدیل به انتخاب اول دانشجویان، افراد جویای کار و پژوهشگران شود. آخرین جلسه شورای گسترش، چهار مصوبه داشت که مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی بود. یکی از این مصوبات، دائمی شدن ۵ هزار رشته کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه بود که بیش از دو دهه است مشروط به یک بار پذیرش به صورت معلق در دانشگاه آزاد اسلامی ارائه می شد. با استفاده از ظرفیت ها و باور عمومی در این دانشگاه، توانستیم این ۵ هزار رشته را برای همیشه دائمی کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: تعریف مفهوم دانشگاه آزاد اسلامی استانی، یکی دیگر از مصوبات این جلسه بود که براساس آن، جابجایی رشته در استان ها به دانشگاه آزاد اسلامی واگذار شد که همه اینها حاصل یک شناخت عمومی از دانشگاه آزاد اسلامی است که به راحتی می تواند مسائل ۱۰ ساله این دانشگاه را حل کند.

وی با تأکید بر اینکه منافع دانشگاه آزاد اسلامی با تعامل نزدیک با وزارت علوم، وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به طور جدی دنبال می شود، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در حال خروج از پوسته اولیه خود است و در دوره جدید بنا داریم این دانشگاه تبدیل به دانشگاهی با اعتبار بالا شود.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه اگر سیستمی نتواند تغییرات را درک کرده و به سرعت خود را با آن منطبق کند، محکوم به فناست، گفت: در اوایل شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور، دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه آموزش مجازی را به تمامی واحدها و مراکز آموزشی ابلاغ کرد و با توجه به این تغییر رویه، با همراهی اساتید موفق به برگزاری آموزش مجازی شدیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه نظام آموزشی ما در فضای مجازی باید از کلاس‌محور به شبکه‌محور تغییر یابد، تصریح کرد: باید برای برگزاری ترم جدید برنامه های جدید و خلاقانه داشته باشیم و بیاندیشیم که راهکار برگزاری کلاس های عملی دانشجویان و آزمایشگاه ها چیست. اساتید باید بتوانند با همکاری سراهای نوآوری و تلفیق هنر و فناوری مجازی، روش های جدید و جذاب برای آموزش دانشجویان خلق کنند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در این راستا لازم است برنامه ریزی های منسجم و صحیح انجام شود تا کلاس های مجازی و عملی به صورت پنج نفره برگزار شود و اساتید نقش مربی و همراه داشته باشند. امتحانات نیز با روش های جدید برگزار شود.

وی با بیان اینکه سراهای نوآوری باید همه هنر و نوآوری خود را در تولید محتواهای آموزشی به کار بگیرند، تأکید کرد: نقش معاونت فرهنگی و دانشجویی نیز در دوران برگزاری کلاس های مجازی، نباید کمرنگ شود. یکی از اقداماتی که در این راستا می توان انجام داد، تولید محتوای مناسب است تا پیام های فرهنگی، اخلاقی و حتی بهداشتی در آغاز کلاس های مجازی به صورت انیمیشن و دیگر روش ها در اختیار دانشجویان قرار بگیرد، بنابراین باید برای همه آموزش ها از روش های جدید استفاده کنیم، چرا که بقای ما به درک تحولات و پاسخ صحیح و سریع به آن بستگی دارد.

برگزاری کلاس‌های آزمایشگاهی در واحدهای دانشگاهی محل سکونت دانشجویان از مردادماه

دکتر طهرانچی با اشاره به اینکه کلاس های آزمایشگاه از ابتدای مردادماه آغاز خواهد شد، گفت: در شیوه جدید، دروس آزمایشگاه دانشجویان با روش تعاون برگزار خواهد شد. در این روش، هر دانشجو می تواند در واحد دانشگاهی محل سکونت خود دروس عملی را بگذراند. این یکی از ویژگی های دانشگاه آزاد اسلامی است که می تواند با استفاده از توان شبکه ای خود، به هر دانشجو در نزدیک ترین واحد سکونتش خدمات آموزشی ارائه دهد ، همانطور که در ایام امتحانات ترم جاری روزانه ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر از طرح تعاون آزمون در محل، در استان های گیلان، گلستان و بخشی از استان فارس استفاده کردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نگاه دانشگاه آزاد اسلامی رو به آینده است، چرا که برای حرکت شتابان باید گذشته را درک کرد، اما به آینده تمرکز کرده و به آن توجه ویژه داشت. اگر خدمات خوبی به دانشجویان ارائه شود، قطعاً در آینده انتخاب اول دانشجویان و علاقمندان به تحصیل در آموزش عالی خواهیم شد.

به اشتراک بگذارید : | | |