شما اینجا هستید   |

    اخبار : نگاه ما در دوره جدید مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی، عبور از تمرکزگرایی به سمت مدیریت استانی است
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم تکریم و معارفه معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی که عصر امروز در سازمان مرکزی برگزار شد، با بیان اینکه اساساً پیشرفت علمی در کشور به عنوان یکی از نقاط اصلی و محورهای سه گانه اقتدار کشور مورد توجه قرار می گیرد، گفت: از آنجا که جمهوری اسلامی ایران سه محور درهم تنیده «فرهنگ»، «اقتصاد» و «علم» را به عنوان اصول اقتدار می شناسد، نظام علمی و تحولات آن بیش از گذشته مورد توجه جامعه و حتی دشمنان این مرز و بوم قرار می گیرد. در این میان دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بخش بزرگی از نظام یکپارچه آموزش عالی کشور مورد توجه همگان است.

وی ادامه داد: تحولات در دانشگاه آزاد اسلامی می تواند منشأ تحولات بزرگی در کشور باشد، همانطور که اگر این دانشگاه عملکرد نامناسبی داشته باشد، تأثیر منفی آن در جامعه مشهود است. دانشگاه آزاد اسلامی از ظرفیت ویژه ای برخوردار است که دانشگاه های نخبگانی از آن بی بهره اند و آن گستردگی و اجتماعی بودن دانشگاه آزاد اسلامی است، چرا که بیش از ۴۰ درصد آموزش عالی کشور به صورت شبکه ای در دانشگاه آزاد اسلامی کنار یکدیگر قرار گرفته است.

دکتر طهرانچی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، «علم و پژوهش» را به عنوان ستون اول و «اخلاق و معنویت» را به عنوان ستون دوم ترسیم کرده اند که سازنده «سبک زندگی» خواهند بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی که همگام و همزمان با گام دوم انقلاب، وارد گام دوم حیات خود شد، به دلیل دارا بودن میلیون ها فارغ التحصیل و صدها واحد دانشگاهی در سراسر کشور، همواره مورد هجمه کج‌اندیشان و بدخواهان داخلی و دشمنان خارجی بوده است. مقام معظم رهبری در دیدار با دانشگاهیان صراحتاً فرمودند که پیشرفت علمی، دشمن دارد و هر جا بخواهد اوج بگیرد، موانعی برای آن ایجاد خواهد شد. به همین دلیل دشمنان دانشگاه آزاد اسلامی آن را رها نخواهند کرد، چرا که در ریل پیشرفت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بحمدالله در دو سال اخیر گام های مؤثر و بزرگی در جهت تحول و پیشرفت برداشته است، گفت: اگرچه در شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور، سختی شرایط به دانشگاه آزاد اسلامی نیز دیکته شده، اما بلاشک اگر همت همکاران دلسوز و متعهد نبود، دانشگاه آزاد اسلامی نیز با مشکلاتی عدیده مواجه می شد. وقتی در دانشگاه آزاد اسلامی شروع به کار کردیم، با مجاهدت عزیزانی که با نیت خدمت به خلق و رضایت خداوند وارد این عرصه شده بودند، توانستیم شرایط را سر و سامان بخشیم و نه تنها از کاهش تعداد دانشجو ضرر و زیانی متوجه دانشگاه نشد، بلکه شرایط سخت پشت سر گذاشته شد و در سال ۹۸ با افزایش بیش از صد هزار نفری دانشجو در مقطع کارشناسی روبرو شدیم.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: اگرچه شیوع ویروس کرونا ۱۵۰۰ میلیارد تومان خسارت مستقیم به دانشگاه آزاد اسلامی وارد کرد، اما با همت مدیران در حوزه های مختلف از جمله مدیریت بودجه و مدیریت یکپارچه اطلاعات، فراهم آوری زیرساخت های لازم برای حرکت رو به جلوی دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده و… امروز به آینده روشن دانشگاه آزاد اسلامی امیدوار هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برای ادامه حرکت روی به جلوی این دانشگاه، لازم است سیاست های جدیدی با توجه به شرایط فعلی تعریف شود، گفت: در گذشته، بسیاری از تصمیماتی که باید در سطح استان ها گرفته می شد، در مرکز مورد بحث و بررسی قرار گرفته و نهایی می شد. در آغاز مدیریت جدید دانشگاه، تقریباً همان تمرکزگرایی و مدیریت مرکزی وجود داشت، اما نگاه ما در دوره جدید مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی، عبور از تمرکزگرایی به سمت مدیریت استانی است.

وی افزود: برای تحقق این امر، لازم بود هیأت های امنای استانی تقویت شوند و جایگاه و هویت خود را پیدا کرده و اداره استانی واحدها مبتنی بر هیأت امنای استانی جدی‌تر شود. بدین منظور برنامه ریزی های مختلفی صورت گرفته و سامانه هایی ایجاد شده که به زودی رونمایی خواهد شد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه شرایط فعلی، نظام آموزش عالی را ۱۰ سال جلوتر برده است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نبود و ناچار به سازگاری با شرایط جدید بود. برای محقق شدن این سازگاری، چند برنامه به صورت موازی در دانشگاه آزاد اسلامی در دستور کار قرار گرفته است؛ اجرای نظام هوشمند و یکپارچه داده در دانشگاه، ایجاد یک مرکز ویژه برای هیأت های امنای استانی در حوزه ریاست، تقویت معاونت توسعه مدیریت و منابع و… از جمله این برنامه هاست.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه مسئله هیأت های امنای استانی در وزارت علوم و وزارت بهداشت در یک مرکز ویژه اداره می شود، تصریح کرد: وجود چنین مرکزی در دانشگاه آزاد اسلامی نیز ضروری به نظر می رسید، چرا که هم باید ۳۱ هیأت امنای استانی به صورت مستقل عمل کنند و هم لازم بود که این ۳۱ هیأت امنا در یک دفتر ویژه وحدت عمل داشته باشند. از این رو از حضور دکتر مشکینی به عنوان نماینده تام الاختیار رئیس دانشگاه در هیأت های امنای استانی بهره مند خواهیم شد و دکتر فداکار که دارای تجارب ارزشمندی در مدیریت حوزه های اداری و مالی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، وزارت ارشاد و دانشگاه پیام نور است نیز به عنوان سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع، به مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی خواهد پیوست.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی، کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نیز مانند تمامی کشور – و حتی دنیا – دچار مشکلات مالی هستند. امیدواریم با همت عزیزان با تجربه و متعهد که در حوزه های مرتبط از توانمندی های بالایی برخوردارند، بتوانیم از حقوق آنها دفاع کنیم و با چابکی، سختی ها را پشت سر بگذاریم.

دکتر طهرانچی در پایان تأکید کرد: این جلسه به منظور تقویت حوزه توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی و آشنایی با رویکردهای جدید این حوزه تشکیل شده است

به اشتراک بگذارید : | | |