شما اینجا هستید   |

    اخبار : شهید فخری‌زاده جامعیت علمی داشت و قطب حرکت دانشمندان در عرصه دفاعی بود/ دانش هسته‌ای پشتوانه‌سازی برای دفاع است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مراسم بزرگداشت دانشمند شهید محسن فخری‌زاده عصر امروز (پنجشنبه) با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

دکتر طهرانچی در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهید فخری‌زاده، به اهمیت لزوم توجه به صنعت دفاعی اشاره کرد و گفت: خداوند در آیه ۸۰ سوره انبیاء می‌فرماید «ما به داود علم زره ساختن را آموختیم تا شما را از زخم شمشیر و آزار یکدیگر محفوظ دارد، آیا شکر به جای می‌آورید؟» ۱۰ سال پیش در چنین ایامی که شهید شهریاری به شهادت رسید، آیت‌الله جوادی آملی به این آیه اشاره کرده و تاکید کردند که مردم باید شاکر باشند.

وی ادامه داد: شهید محسن فخری‌زاده بیش از دو دهه به صورت خاموش در عرصه جهاد علمی فعالیت کرد. شهادت ایشان را به محضر حضرت ولیعصر(عج)، مقام معظم رهبری و همه جهادگران عرصه علمی تبریک و تسلیت عرض می‌کنم.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه متأسفانه در دوره ای قرار داریم که دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران علاوه بر تحریم و ترور، خط تحریف را هم در پیش گرفته اند، گفت: ۲۲ دی ماه ۱۳۸۸ زمانی که دکتر مسعود علیمحمدی در مقابل منزلش به شهادت رسید، بنده در محضر شهید فخری‌زاده و در انتظار شهید علیمحمدی بودیم. بلافاصله پس از اطلاع از شهادت ایشان، به مقابل منزل این‌ شهید گرانقدر رفتیم و در آنجا جمله ای به شهید فخری‌زاده گفتم و از او خواستم که نگذارد که شهید علیمحمدی مظلوم بماند. امروز هم به جهاتی نباید بگذاریم شهید محسن فخری‌زاده مظلوم واقع شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: جریان تحریف سعی می‌کند به همه ابعاد شخصیتی این شهید بزرگوار حمله کند و در این مسیر در فضای مجازی بسیار فعال است، اما مقام معظم رهبری پس از شهادت ایشان، مانند همیشه کلیدواژه‌هایی را در اختیار ما قرار دادند و در پیام شهادت شهید فخری‌زاده، از ایشان به عنوان دانشمند برجسته و ممتاز هسته ای یاد کردند و کلیدواژه‌هایی را درباره ایشان بیان کردند که باید به آن توجه داشت.

وی با بیان اینکه دشمن می‌داند براساس فتوای رهبر معظم انقلاب در دکترین دفاعی ایران اسلامی، دستیابی به سلاح هسته ای هیچ جایگاهی ندارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران براساس فتوای مقام معظم رهبری، رسیدن به سلاح اتمی را حرام می‌داند. سؤالی که پیش می‌آید، این است که اشاره مقام معظم رهبری به هسته ای و دفاعی بودن فعالیت‌های این دانشمند برجسته ممتاز چه دلیلی دارد؟ امروز می‌خواهم به ابعاد دیگر شهید فخری‌زاده بپردازم. در جریان جنگ جهانی دوم و در تاریخ دوم آگوست ۱۹۳۹ انیشتین نامه ای به روزولت می‌نویسد و در آن اذعان می‌کند که می‌توان از عنصر اورانیوم، منبع انرژی به وجود آورد و پدیده مذکور منجر به تولید بمب اتمی خواهد شد که نسل جدیدی از سلاح را فرامی‌خواند. این اقدام، شروع یک حرکت جدی در نظام سلطه بود که منجر به شکل گیری پروژه منهتن شد که در آن ۷۰ هزار محقق گردهم آمدند و نتیجه آن رهبری جهانی توسط ایالات متحده است. بعد از جنگ جهانی دوم، علم نزد حاکمان و نظام سلطه مقبول واقع شد و فیزیکدانان و دانشمندان، افسران جنگ سرد شدند.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: دانش هسته ای را نباید تنها مربوط به سلاح هسته ای بدانیم. این دانش در حوزه‌های مختلف کاربرد دارد و پشتوانه سازی برای دفاع است. اینکه برخی دانش هسته ای را فقط به سلاح هسته ای مختص می‌دانند، از بی‌دانشی آنهاست، چرا که مقوله دفاع می‌طلبد که به دانش روز مسلط باشیم. امروز دانشمندان دستاوردهای مهمی را پس از سلاح هسته ای در عرصه دفاعی یافته اند که با عبور از آن، دفاع نوین به وجود آمد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: دشمن خوب می‌داند که کشور ما به دنبال سلاح نیست، اما فناوری‌هایی وجود دارد که به عنوان بحث دوگانه مطرح می‌کنند که از آن سلاح‌ها و قدرت دفاعی نوین به دست می‌آید، بنابراین اگر امروز دانشمندان و کسانی که در حوزه دفاعی کار می‌کنند، از این موضوع اطلاع نداشته باشند، بی شک می‌توانند عزت و اقتدار کشور را در دفاع دانش بنیان حس کنند.

وی با بیان اینکه شهید علیمحمدی شیفته شهید فخری‌زاده بود و در کنار ایشان تحولاتی را رقم زد که دشمن زنده بودن آنها را برنمی‌تابید، گفت: شهید فخری‌زاده دال مرکزی و قطب حرکت دانشمندان در عرصه دفاعی بود. شهدای هسته ای به ویژه شهید شهریاری و بسیاری از افراد دیگر که نمی توان از آنها نام برد، در مکتب شهید فخری‌زاده و همراه با ایشان اتفاقات بزرگی را رقم زدند. از این افراد کم داریم که بتوانند منظومه‌ای از دانشمندان را گرد خود تشکیل دهند.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه بیش از ۳۵ سال افتخار دوستی با شهید فخری‌زاده را داشته ام، گفت: عزیزانی مانند دکتر فخری‌زاده، افرادی عالم بودند که زبان علم را می‌دانستند، فیزیک را خوب می‌فهمیدند و شکار فرصت‌ها و موقعیت‌ها را نیک می‌دانستند. اینکه برخی شبهه ای را مطرح می‌کنند که چگونه شهید فخری‌زاده هم در عرصه هسته ای و هم در تولید واکسن و… فعال بود، باید این نکته را بدانند که شهید فخری‌زاده یک جامعیت علمی داشت که فرصت‌ها را شکار می‌کرد و زبان دانشمندان را به خوبی درک می‌کرد و سره را از ناسره تشخیص می‌داد.

وی با تأکید بر اینکه شهید فخری‌زاده بحق دانشمند برجسته ای بود، اظهار داشت: شهید فخری زاده در فضای علوم شناختی و هر آنچه تحت عنوان انبیک (NBIC) مطرح شده بود را می‌دید و برای عرصه پژوهش‌های نوآورانه عرصه دفاعی برای خود حد و مرزی قائل نبود و به عنوان یک مدیر دانشمند شکارچی فعالیت‌ها بود. همواره در کشور بین کسانی که تصمیمات استراتژیک می‌گیرند و طبقه دانشمندان، باید کسانی باشند که خود دانشمند هستند و به جای دنباله‌روی از کسب شهرت و فخر بر برون‌دادهای علمی و مقالات، افتخار کنند که پلی برای رسیدن کشور به دستاوردهای بزرگ باشند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: شهید فخری‌زاده همواره علمی صحبت می‌کرد، روش‌های علمی را به خوبی می‌دانست و تحلیل می‌کرد، زبان علم را می‌دانست و دانشمندان او را مدیری بیگانه با علم نمی دیدند، بلکه او را دانشمندی پیشرو در علم می‌شناختند. اینها مؤلفه‌هایی است که شهید فخری‌زاده را برجسته و ممتاز کرده بود. وجود ایشان وقف خدمت به کشور و شکار موفقیت‌ها برای بکارگیری دانش شده بود.

وی با تأکید بر اینکه امروز دیگر سلاح هسته ای نقش بازدارنده ندارد، تصریح کرد: در بحث سلاح هسته ای، باور داریم که این موضوع هیاهویی است که از جانب دشمنان به راه افتاده است. این در حالی است که سلاح اتمی در سالهای پس از جنگ جهانی کارکرد داشت و امروز سلاحی بازدارنده نیست، چرا که اکنون سلاح‌هایی وجود دارد که در لبه دانش است. سلاح هسته ای در قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران هیچ جایگاهی ندارد، بلکه در حوزه دفاعی ما دانشی قرار دارد که می‌توانیم دانشمندان هسته ای و دفاعی داشته باشیم.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: ضدانقلاب نمی داند و نمی فهمد که دانشمندان ما معتقد به جهاد علمی هستند و تلاش در این حوزه برای ما امری معنوی است و با این نگاه درهای شهادت به روی مجاهدان باز است، چرا که آنها با خدا معامله می‌کنند و همه وجود خود را در راه خدمت به نظام جمهوری اسلامی ایران قرار داده اند و هیچ گاه به دنبال دیده شدن نیستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان گفت: فقدان دانشمند شهید دکتر فخری‌زاده شکاف بزرگی است که جایش خالی خواهد ماند، اما برای آنکه نگذاریم این شکاف در مسیر جهاد علمی خللی وارد کند، باید هوشیارانه و عالمانه سهم خود را در خدمت به نظام ادا کنیم. امیدوارم اساتید بسیجی و دانشجویان نگاه شهید فخری‌زاده را به عنوان نگاهی ارزشمند سرلوحه خود قرار دهند و ادامه دهنده مسیر ایشان باشند. ایشان مصداق بارز «عاش سعیدا و مات سعیدا» بود.

به اشتراک بگذارید : | | |