شما اینجا هستید   |

    اخبار : دانشگاه باید به‌عنوان کنشگری فعال در تحولات اجتماعی و فناورانه حضور داشته باشد/ با درک تحولات، محیط دانشگاه را به محیطی سازنده تبدیل کنیم

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره سراسری رشد، ویژه کانون‌های فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: موضوع فضای مجازی و تحولات اجتماعی فناورانه بسیار مهم است. از آنجایی که واقعیت‌ها و مسائل فرهنگی دارای ارزش‌های پایا و ثابت هستند، اما شرایط بسیار تغییرپذیر شده، بنابراین درک شرایط، نحوه حضور در این شرایط و هضم شدن، یکی از مسائل بسیار مهم تلقی می‌شود.

دکتر طهرانچی ادامه داد: با تحولاتی که در آغاز قرن پیش آمد، فضایی ساخته و در آن فعالیت شد که مورد غفلت قرار گرفت و آن فضای مجازی بود که با حاکمیت یکپارچه نظام سلطه شکل گرفت. حاکمیت یکپارچه موضوع قابل توجهی است، چراکه آمریکا با سرمایه‌گذاری برای توسعه فضای مجازی چه در زیرساخت و چه در نرم‌افزار و محور قرار دادن آن توانست اتفاقات شتابانی را در دو دهه گذشته به وجود بیاورد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: پروژه بین‌المللی‌سازی و مفاهیمی همچون دهکده جهانی که پس از فروپاشی شوروی و جنگ سرد مطرح شد، نتوانست در فاصله سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۱ شکل بگیرد، اما ایالات‌متحده با برگشت رو به عقب و ساختارسازی و همچنین با عاریه گرفتن از فناوری‌هایی که در اختیار نیروهای نظامی بود و آوردن آن به سطح عمومی، توانست فضایی را ایجاد کند که این فضا متأثر از فضای حقیقی بر مسائل هویتی، اقتصادی و حتی حاکمیتی کشورها از دیدگاه مختلف تأثیر گذاشت.

وی با اشاره به همه‌گیری ویروس کرونا در دنیا و در اولویت قرار گرفتن فضای مجازی افزود: با حادث شدن کرونا آنچه در یک سال و نیم گذشته اتفاق افتاد، قوت بخشیدن به فعالیت‌ها در فضای دوم یا فضای سایبر بود که در حقیقت این فضا به‌جد با فضای اول که فضایی حقیقی است، وابستگی و پیوند دارد، چراکه کرونا منجر به ایجاد محدودیت در فضای حقیقی و تعاملات و در عین حال تقویت حضور در فضای مجازی شد که حاکمیت فضای دوم بر فضای اول را در پی داشت. این اتفاق به‌صورت وا داشته منجر به کوچ ارتباطات اجتماعی از فضای حقیقی به فضای مجازی بود.

عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه شرایط به وجود آمده در این دوره تجربه بزرگ و در حال رو به جلو رفتن است، گفت: بسیاری از کشورها ازجمله چین، روسیه و فرانسه که زبان و فرهنگ خود را در مقابله با این سیطره فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و فناورانه در معرض تهدید می‌دیدند، واکنش داشته و به‌شدت با برنامه در حال پیشرفت هستند.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه آنچه در حال رخ دادن است، مفهومی بسیار گسترده، برنامه‌های مشخص و یک سیاست از قبل تدبیر شده است، افزود: نظام دانشگاهی به‌عنوان نقطه حرکت و اتکای هر اهرمی، باید نسبت به این موضوع، تحلیل و نظر داشته و وارد صحنه شود. به نظر می‌رسد ما در نظام دانشگاهی به‌صورت جدی نسبت به این تحولات ورود نداشتیم.

وی ادامه داد: تحولات اجتماعی و فناورانه بسیار شتابان، حوزه فرهنگ و علم را در دو دهه اخیر تحت تأثیر قرار داده و برای آنکه بتوانیم در این تحولات حضور معنادار داشته باشیم و هویت خود را حفظ کنیم، لازم است در مرحله اول فضا را به‌خوبی بشناسیم و به‌عنوان یک کنشگر فعال در آن حضور داشته باشیم. اصرار بر ماندن در فضای حقیقی و صرفاً دانستن شیوه کار در این فضا، باعث می‌شود، مسائلی که پشتیبان فضای مجازی و نظام سلامت است و بشر امروز با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، موانع جدی در تحول ایجاد کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه رسالت جدی دانشگاه درک شرایط و اتخاذ راه‌حل‌های گسترده است، گفت: تا پیش از این کسی تصور نمی‌کرد که سه ترم دانشگاه بدون حضور دانشجویان در کلاس‌های درس طی شود، بنابراین با توجه به تحولات پیش‌آمده برای همه فعالیت‌های فرهنگی دانشجویی که مانند اکسیژن‌ساز برای زنده ماندن فرهنگ عمل می‌کند، باید تدبیر داشته باشیم. ما به فرهنگ به‌عنوان فضای تنفسی برای هدایت اجتماع نیاز داریم و باید تغییر شرایط را درک کنیم. کانون‌های فرهنگی اجتماعی دانشجویی به‌عنوان کانون‌های مؤثر در محیط دانشگاه باید در این زمینه نقش‌آفرینی داشته باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دانشگاه به‌عنوان سازمانی برآمده از مدرنیته، فضای تربیت مربی محور را به تربیت سازمان‌محور تبدیل کرد، اظهار کرد: در چنین محیطی، فضای سازمان سازنده است و آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که باید با درک تحولات، محیط دانشگاه را به محیطی سازنده تبدیل کنیم، بنابراین در چنین فضایی اساتید، دوستان و فضای مجازی از اهمیت بالایی برخوردار هستند و باید سازوکارهای نوین برای حفظ محیط سازنده داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی مفتخر است که با ایده‌های نو حرکت می‌کند و امروز باشگاه رشد استعدادهای هنری ادبی جوان با هدف شناسایی استعداد دانشجویان افتتاح می‌شود تا بتوانیم کانون‌ها را به‌عنوان مقوّم فرهنگ در دانشگاه داشته باشیم. راه‌اندازی این باشگاه در کنار حضور و فعالیت دانشجویان در دیگر مجموعه‌های دانشگاه آزاد اسلامی ازجمله باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، باشگاه خبرنگاران دانشجویی و باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه می‌تواند در رشد و تربیت دانشجویان نقش سازنده داشته باشد.

دکتر طهرانچی تأکید کرد: برای مؤثر بودن در فرهنگ باید با هم باشیم، چراکه با هم بودن مؤید حرکت است و دست خدا با جماعت است. باید به‌صورت جمعی برای دفاع از فرهنگمان حرکت کنیم که در این مسیر ادبیات و هنر نقش ویژه‌ای دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به لزوم بزرگداشت قیام عاشورا و فرهنگ حسینی تأکید کرد: حفظ سنت‌ها، آیین‌ها و شعائر بسیار مهم است و به دلیل همین اهمیت، شاهد حمله‌های بنیادین در فضای مجازی نسبت به حفظ این سنت‌ها هستیم و برای مقابله با این تهدیدها باید با نوآوری و حمایت از فعالیت‌های نوآورانه، قدم برداریم.

دکتر طهرانچی در پایان گفت: از خدا می‌خواهم که همه ما را جزو یاران امام حسین (ع) و کسانی که در طول تاریخ بر خط اهل‌بیت (ع) بودند، قرار بدهد و لعنت می‌فرستیم بر کسانی که در طول تاریخ با حرکت اهل‌بیت (ع) و قیام عاشورا مخالفت کردند و با مولا و سرورمان به جنگ رفتند و بر بدن‌های مطهرشان تاختند. اکنون نیز اولین و آخرین بار نیست که جبهه کفر و نفاق به فرهنگ درست و حق می‌تازند، اما این اسلام ناب محمدی است که پایدار و پیروز خواهد ماند.

فعالیت هزار و ۲۵۶ کانون فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی

فرزاد جهان‌بین، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در ابتدای این مراسم گفت: یکی از اصولی که معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بر آن تأکید دارد، توجه به اصل تنوع در فعالیت‌هاست، از آنجایی که انتخاب و اختیار در خمیرمایه انسان است، باید به تنوع در فعالیت‌ها توجه داشته باشیم. معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به این اصل، اقتضائات حضور همه سلایق و علایق در فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی را در چارچوب قوانین فراهم می‌کند.

وی تأکید کرد: دانشگاه متعلق به یک قشر و سلیقه نیست، بلکه دانشگاه کارخانه برای رشد جوانان و آماده‌سازی آن‌ها برای نقش‌آفرینی در اجتماع است. لازمه این کار فراهم کردن فضایی برای کسب تجربه دانشجویان است. اگر دانشگاه به‌درستی به وظایف خود عمل کند، نسل و مدیران آینده، نسل بهتری خواهند بود.

جهان‌بین با اشاره به توجه معاونت فرهنگی و دانشجویی به فعالیت کانون‌ها و تشکل‌ها، گفت: آیین‌نامه کانون‌های فرهنگی و دانشجویی اوایل شهریورماه سال گذشته اصلاح شد و تلاش داشتیم که کانون‌ها را واقعی‌سازی کنیم. با این پایش و اصلاحی که انجام شد، اکنون هزار و ۲۵۶ کانون فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی فعال است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره سراسری رشد خاطرنشان کرد: ۸۰۰ اثر به دبیرخانه‌های استانی ارسال شد که از این تعداد ۴۰۰ اثر به مرحله کشوری راه یافت و پس از داوری‌ها، ۵۵ اثر موفق به کسب رتبه‌های اول تا سوم در رشته‌های مختلف فرهنگی هنری شدند. برگزاری این جشنواره آغاز راه بود و در مرحله بعد با راه‌اندازی باشگاه رشد استعدادهای هنری و ادبی جوان که از امروز به‌صورت رسمی آغاز به کار می‌کند، استعدادهای دانشجویان شناسایی و به مراکز و حوزه‌های مربوطه متصل خواهند شد.

به اشتراک بگذارید : | | |