شما اینجا هستید   |

    اخبار : جشنواره نشریات دانشجویی «قلم» شروع حرکتی برای شکل‌گیری شبکه‌های دانشجویی است/فعالیت دانشجویان در نشریات دانشجویی باید به تربیت اجتماعی، مهارتی و تخصصی آنها منجر شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم اختتامیه جشنواره سراسری نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی که با عنوان «قلم» صبح امروز با حضور جمعی از معاونان و مدیران سازمان مرکزی و معاونان فرهنگی و دانشجویی مراکز استان ها در سالن اجتماعات کتابخانه مرحوم دکتر حبیبی برگزار شد، با اشاره به آغاز هفته وحدت است، گفت: فرارسیدن ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و امام صادق (ع) را پیشاپیش تبریک می گویم.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: انسان خلیفه‌الله است و پیامبر اسلام (ص) برترین انسان‌هاست. خداوند در قرآن کریم سوگندها را همواره به آنچه خلق کرده ازجمله خورشید، ماه، زمان، تین، زیتون و… یاد می کند، اما زمانی که درباره حضرت محمد (ص) سخن می گوید، از قلم و آنچه نوشته می شود که مخلوق بشر است، نام می برد. این موضوع نشان می دهد قلم و آنچه توسط آن نگاشته می شود، نزد خداوند و خلق او حرمت بسیار دارد.

وی  با بیان اینکه دانشجو در سنین ۱۸ تا ۲۱ سالگی در مقطع تربیت تخصصی، مهارتی و اجتماعی قرار دارد، تأکید کرد: خداوند در آیات ابتدایی سوره مبارکه علق به نقش محوری قلم در سه آموزش تخصصی، مهارتی و اجتماعی اشاره می فرماید. موضوع حائز اهمیت این است که در تربیت اجتماعی «معیت» وجود دارد؛ یعنی استاد در کنار شاگرد قرار می گیرد و آنچه در دل و فکر می گذرد، می تواند روی کاغذ بیاید و جهت پیدا کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: این دانشگاه بیش از یک میلیون دانشجو دارد و مشارکت ۱۱هزار دانشجو در جشنواره نشریات دانشجویی شروع کار است. دانشگاه آزاد اسلامی در تمامی استان ها و شهرهای کشور واحد دانشگاهی دارد که دهها جوان باید مشغول به نوشتن در نشریات دانشجویی شوند، در غیر این صورت تربیت اجتماعی حاصل نمی‌شود. در مرحله بعد از نوشتن، دانشجویان اگر آموزش نبینند به تربیت مهارتی دست نخواهند یافت و اگر پس از آن، وارد عرصه های تخصصی مطبوعات و رسانه نشوند نیز تربیت تخصصی محقق نخواهد شد.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه فعالیت دانشجویان در نشریات دانشجویی باید به تربیت اجتماعی، مهارتی و تخصصی آنها منجر شود، ادامه داد: با توجه به اهمیت این موضوع، دانشکده های فرهنگ و رسانه در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شده تا به صورت جدی به تربیت اجتماعی، مهارتی و تخصصی دانشجویان در حوزه نشریات، رسانه و مطبوعات پرداخته شود و به این جریان هویت بخشد.

وی با بیان اینکه رسانه های دانشگاه آزاد اسلامی نقش مرکز رشد و پارک علم و فناوری را در صنایع خلاق دارند، گفت: وقتی با مفاهیمی همچون پارک علم و فناوری و مراکز رشد برخورد کردیم، این موضوع در صنایع خلاق عقیم شد. از این رو به روزنامه فرهیختگان، خبرگزاری آنا و ایسکانیوز مأموریت دادیم تا نقش آنها، مفهوم مرکز رشد و پارک علم و فناوری داشته باشد و دانشجویانی که علاقمند به حوزه مطبوعات هستند، باید از این دالان عبور کنند. به همین دلیل است که رسانه های دانشگاه آزاد اسلامی باید نیروساز باشند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۸ در دیدار با جمعی از دانشجویان فرمودند: «اعتقاد من این است که این کسانی که در نشریات دانشجویی قلم می زنند و کار می کنند، بایستی مجموعه‌هایی را تشکیل بدهند برای استمرار حرکتشان برای بعد از دوره‌ دانشجویی.» از این رو دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شبکه ای از نویسندگان دانشجوی فعال در نشریات دانشجویی برای تداوم فعالیت در حوزه نشر را پیگیری کرده و با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرتبط شده است.

وی با اشاره به برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این برنامه دارای ۱۰ بسته کاری است که یکی از آنها مربوط به ارتقای هویت، معنویت و اخلاق می شود که برگرفته از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است. این بسته کاری شامل مؤلفه هایی ازجمله مدیریت، استاد، فضای دانشجویی، شخص دانشجو، فضای مجازی و محیط است.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه معتقدیم باید در فضای دانشجویی، شبکه های دانشجویی دیده شوند، تصریح کرد: جشنواره نشریات دانشجویی «قلم» شروع حرکتی برای شکل گیری شبکه های دانشجویی است. دانشگاه آزاد اسلامی پذیرای سالانه ۲۵۰ هزار دانشجوی مقطع کارشناسی است که باید حداقل نیمی از آنها وارد فضای نشریات دانشجویی شوند، بنابراین برگزاری چنین جشنواره هایی به مثابه امتحان و ارزیابی نشریات دانشجویی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان از ۱۱ هزار شرکت‌کننده جشنواره های چهارم و پنجم نشریات دانشجویی تشکر و قدردانی کرد.

به اشتراک بگذارید : | | |