شما اینجا هستید   |

    اخبار : جلسه تبیین سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه تبیین سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی مطابق با برنامه ۵ ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه صبح امروز به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور معاونان، روسای مراکز سازمان مرکزی و روسای تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مجازی برگزار شد.

دکتر طهرانچی با ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه، گفت: مدتها بود به دلیل شیوع ویروس کرونا چنین جلسه‌ای با حضور تمامی رؤسای واحدهای دانشگاهی برگزار نشده بود و خدا را شاکرم که فرصتی به دست آمد تا در این نشست ضمن تبیین سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی، شرایط اجرای تحولات در دانشگاه را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی، سندی برای اجراست، تأکید کرد: این سند به هیچ‌وجه نمایشی و به منظور داشتن سند و برنامه صرف نیست، بلکه تمامی اجزای این سند با هدف اجرا تدوین و آماده و کاملاً قابل کنترل و ارزیابی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی در واقع در راستای مطالبه مقام معظم رهبری است که فرمودند «در زمینه‌ مسائل آموزشی واقعاً احتیاج داریم به تحوّل. تحوّل در زمینه‌ مسائل آموزش این است که آموزش‌های دانشگاهی و دبیرستانی را، حتّی دبستانی را، آموزش‌های عمقی قرار بدهیم؛ عمقی، کاربردی، نه صرفاً حفظی؛ درس‌ها و بحث‌های فایده‌محور را مطرح کنید.»

دکتر طهرانچی با بیان اینکه استاد نقش ویژه‌ای در فرآیند ساختن و پرورش دادن قوه عاقله برای اداره کشور دارد، گفت: براساس برنامه راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی، تربیت قوه عاقله را در سه محور «درگیرشدن با مسائل کشور»، «تربیت فرهنگی، اخلاقی و هویتی دانشجویان» و «تحول مستمر و صیرورت دائمی در محیط دانشگاه» پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری افقی که برای دانشگاه آزاد اسلامی ترسیم کردند، قرار گرفتن این دانشگاه در سطح بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان است، از این‌رو واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سه کارکرد «حل مسأله و مرجعیت ساز»، «تعالی و پیشرفت محلی و ملی» و «کادرساز ملی و محلی» خواهند داشت.

در این جلسه دکتر بیژن رنجبر قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر مهدی نوید ادهم دبیرکل هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علی سروی مجد مشاور و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استانها، دکتر محمدمهدی فداکار معاون توسعه و مدیریت منابع، دکتر جواد علمائی معاون علوم، مهندسی و کشاورزی، دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری، دکتر علاءالدین بروجردی معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی، دکتر احمد حیدری معاون امور مجلس و ارتباطات، دکتر حسن بنیانیان مشاور و دستیار امور فرهنگی رئیس دانشگاه، دکتر محسن نفر معاون علوم پزشکی و دکتر هادی افراسیابی مسئول دبیرخانه تدوین برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی حضور داشتند.

دکتر مهدی نوید ادهم دبیرکل هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه با ابلاغ پیام تبریک ویژه دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل تدوین سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: بدون شک سازمان بزرگی مانند دانشگاه آزاد اسلامی نیاز به یک برنامه برای مدیریت دارد که خوشبختانه به این نیاز پاسخ داده شد و امروز این دانشگاه یک برنامه مدون داشته و ان شاءالله اهتمام لازم برای اجرای آن وجود خواهد داشت.
وی با تأکید بر اینکه نقش اصلی در اجرای سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی برعهده مدیران دانشگاه است، گفت: مدیران باید پس از تدوین و ابلاغ سند تحول، تغییر نقش دهند، چرا که بدون تغییر نقش، این سند عملیاتی و اجرایی نمی شود. تغییر مدیریت الزاماتی دارد که باید به آن توجه شود.

دکتر نوید ادهم در ادامه به ارائه مباحثی در خصوص مدیریت تغییر، نظریه ها و مدل های تحول آفرینی، الزامات مدیریت تغییر، چرخش تحول آفرین مدیریتی و گفتمان سازی تحول و تعالی پرداخت و افزود: اگر گفتمان سازی اتفاق بیفتد، تحول نیز اتفاق خواهد افتاد. فرهنگ سازمان و گفتمان سازی باید همسو با سند تحول و تعالی در دانشگاه باشد. همچنین مؤلفه ها و شاخص های تحول آفرین نیز باید رصد شود.

در ادامه، دکتر هادی افراسیابی مسئول دبیرخانه تدوین برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه سخنانی درخصوص تحول شکلی و فرایندی نظام برنامه ریزی دانشگاه، طراحی برنامه، ساختار تدوین برنامه، وظایف دبیرخانه استانی تدوین برنامه، وظایف کمیته های برنامه ریزی واحدهای دانشگاهی و جزئیات نظام نامه تدوین برنامه ۵ ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت.

در پایان این جلسه، رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه سؤالات و پیشنهادات در خصوص اجرای سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی پرداختند.

به اشتراک بگذارید : | | |