شما اینجا هستید   |

    اخبار : استان ایلام نیازمند دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی است/ دانشگاه و آموزش در فرهنگ مردم و آینده جوانان مؤثر است/ اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ایلام باید برای بهره وری و اعتلای استان هم‌اندیشی کنند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مراسم تکریم دکتر میرزایی حیدری رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام و معارفه دکتر بهروز ناصری سرپرست جدید این دانشگاه صبح امروز با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مسئولان استان در واحد ایلام برگزار شد.

دکتر طهرانچی در این مراسم، با اشاره به نقش استان ایلام در دوران دفاع مقدس و با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهیدان انقلاب اسلامی، گفت: جا دارد در این مراسم یاد و خاطره شهید داریوش رضایی‌نژاد که متعلق به این دیار بود و توفیق داشتم که از نزدیک با روحیات جهادی و ایثارگرانه این شهید بزرگوار آشنا باشم را گرامی داریم و برای روح پرفتوح وی آرزوی علو درجات داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت استان ایلام در مقایسه با سایر استان‌های کشور، اظهار داشت: استان ایلام سرزمینی باسرمایه است، اما بهره آن چنانی از سرمایه خود نمی‌برد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: این دانشگاه برحسب تکلیف خود، سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی را برای پنج سال آینده ترسیم و تدوین کرده است. در این سند پنج رویکرد تحول‌آفرین برعهده دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته که از این پنج رویکرد تحول آفرین، می توان به چرخش حافظه محور به سمت یادگیری عمیق، فایده‌محور و بسترسازی دانش بنیان و اشتغال زا و چرخش به سمت اجتماع فرهنگی و تربیتی اشاره کرد.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه در این سند یک اصل وجود دارد که با توجه به آمایش سرزمینی حرکت‌های دانشگاه آزاد اسلامی باید طراحی شود، گفت: اطلس اطلاعات جامع استان‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی توصیف می کند که اکنون کجا هستیم و باید به چه نقطه‌ای برسیم. به عنوان نمونه استان ایلام ۶۲۶ هزار نفر جمعیت دارد و جمعیت دانشجویی آن حدود ۸۹ هزار و ۲۰۰ نفر است. این آمار نشان می دهد که جمعیت دانشجویی استان ۱۴ درصد جمعیت استان را تشکیل می دهد و این در حالی است که متوسط جمعیت دانشجویی کشور ۱۷ درصد است. این موضوع نشان می دهد که به صورت پایه جمعیت دانشجویی ایلام ۳ درصد کمتر از متوسط کشوری است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: این دانشگاه در قالب تدوین اطلس اطلاعات جامع استان‌ها، جمعیت دانش آموزی و جمعیت رشته‌های دبیرستانی را مورد تجزیه و تحلیل و واکاوی قرار داده است. نتیجه این واکاوی نشان داد که وضعیت ایلام در مقایسه با دیگر استان‌ها قابل تأمل است، چرا که در اکثر استان‌های جنوبی جمعیت دانش آموزی در رشته‌های فنی وحرفه‌ای و کار و دانش تحصیل می کنند، اما در استان ایلام اکثریت دانش آموزان پسر به سمت رشته‌های تجربی رفته اند. برخلاف رویه عمومی کشور که مردم به اشتغال جوانان توجه دارند، اما در ایلام ۲۴۰۰ دانش آموز پسر در رشته تجربی تحصیل می کنند، در حالی که ۷۴۰ نفر در رشته‌های فنی و حرفه‌ای در حال تحصیل هستند.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه بررسی اطلس اطلاعات جامع استان نشان از یک زنگ خطر و هشدار برای استان ایلام دارد، اظهار داشت: نیروی کار ماهر آینده استان رو به کاهش است و در حال حاضر نیز نرخ بیکاری ایلام بالاتر از متوسط کشوری است. این موضوع حاکی از وظیفه خطیر و سنگین مسئولان مؤثر در استان و دانشگاه‌های ایلام دارد.

وی تأکید کرد: مسئولان باید شبانه‌روز برای مردم این استان تلاش کنند. ما معلم هستیم و باید در مورد برخی رفتارهای نامتعارف جامعه، خود را مسئول بدانیم. دانشگاه و آموزش از حساسیت زیادی برخوردار است و در فرهنگ مردم و آینده جوانان مؤثر است.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه چالش اصلی دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام نباید مربوط به مسائل مالی باشد، بلکه این دانشگاه باید به فکر جوانان و آینده استان باشد، گفت: معلمی شغل انبیاست. این حق معلم است که مدیران تلاش کنند و در کرامت آنها بکوشند، اما مسائل مالی نباید دغدغه و چالش اصلی باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: امام علی(ع) میفرمایند «خداوند رحمت کند کسی را که بداند از کجا آمده و در کجاست و به کجا خواهد رفت.» اگر ندانیم اکنون ایلام کجاست، نخواهیم دانست چه آینده ای در انتظار این استان خواهد بود. ما برای امر بزرگی به دانشگاه آزاد اسلامی آمدیم، چرا که معتقدیم دانشگاه در فرهنگ موثر است. موضوع قابل توجه این است که تنها ۵/۲ درصد GDP استان ایلام در بخش آموزش هزینه می شود که این عدد نصف دیگر استان‌هاست، بنابراین همه دانشگاه‌های ایلام باید دست به دست هم بدهند و برای بهبود فرهنگ و اشتغال آفرینی جوانان چاره اندیشی کنند.

وی با بیان اینکه استان ایلام نیازمند دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی است، گفت: وظیفه داریم هنرستان و دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی را در این استان راه اندازی کرده و برای آینده شغلی آنها کاری کنیم.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام دارای ۱۷۳ عضو هیأت علمی است، اظهار داشت: این دانشگاه ۱۷۳ فکر و اندیشه در اختیار دارد. این اساتید باید برای بهره وری و اعتلای استان فکر کنند. نکات بسیاری در اطلس اطلاعات جامع استان ایلام وجود دارد و انتظار می رود که همه اعضای هیأت علمی آن را مطالعه و برای حل چالش‌ها و مشکلات استان هم‌اندیشی و چاره‌یابی کنند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وضعیت GDP استان ایلام، گفت: بیشترین سهم تولید ناخالص داخلی استان ایلام با ۴۲ درصد متعلق به بخش خدمات و در مرحله بعد با ۴۱ درصد مربوط به حوزه معدن و انرژی است. سهم کشاورزی استان نیز از ۱۰ درصد به کمتر از ۷ درصد کاهش یافته و واسطه‌گری مالی نیز حدود ۳ درصد است. با این حال، دانشگاه‌های استان همچنان حسابدار تربیت می کنند که این موضوع با نیاز استان ایلام همخوانی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه استان ایلام بیشترین مرز با کشور عراق و نزدیک ترین مسیر را به عتبات عالیات دارد، اما سهم صنعت هتل و رستوران در GDP استان ۲ درصد است که این موضوع نیازمند توجه و برنامه ریزی است.

دکتر طهرانچی با قدردانی از تلاش دکتر میرزایی حیدری در دوران ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام، گفت: تلاش وافری در جهت فرهنگ و گشایش مالی دانشگاه آزاد اسلامی استان صورت گرفت و در این سفر نیز گروه‌های تخصصی کشاورزی، اداری و مالی، دانشجویی و فناوری از سازمان مرکزی به استان ایلام اعزام شدند تا عملکرد و ظرفیت‌های این دانشگاه را بررسی کنند. دوره مدیریت رؤسای استان‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی چهارساله است و اکنون نیز دوران مدیریت دکتر میرزایی حیدری به پایان رسید و دکتر ناصری که مدیری باسابقه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام و فردی از این دیار است، مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام را برعهده گرفته که برای ایشان آرزوی موفقیت دارم. در آینده از تخصص و تجارب دکتر میرزایی حیدری در حوزه بذر و کشاورزی نیز استفاده خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: مهمترین برنامه سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام باید پیاده سازی برنامه تحول و تعالی دانشگاه باشد. در سال‌های آینده آثار حضور دکتر ناصری و تحول در دانشگاه آزاد اسلامی استان را مردم ایلام باید ببینند و درک کنند.

در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا غیاثی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان ایلام با اشاره به قدمت تمدنی این استان، گفت: جا دارد دانشگاه آزاد اسلامی که اندیشمندان گرانقدر و محققان برجسته‌ای دارد، نسبت به ظرفیت‌ها و مزیت‌های این استان توجه داشته باشد و برای ارتقای این استان بکوشد.

دکتر میرزایی حیدری رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام در ادامه، گزارشی از فعالیت‌ها و عملکرد چهارساله خود در این دانشگاه ارائه کرد و گفت: تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام در سال ۱۳۹۷ حدود ۴۸۰۰ نفر بود که بحمدالله این عدد امسال به ۷۰۰۰ رسیده است، در حالی که دیگر مراکز آموزش عالی استان شاهد روند نزولی در جمعیت دانشجویی خود بوده اند.

وی ادامه داد: تعداد دانش آموزان مدارس سما استان ایلام نیز از ۷۳۰ نفر در سال ۱۳۹۷ به ۹۲۳ نفر در سال جاری افزایش داشته است. در این مدت، تعداد هسته‌ها و مراکز فناور دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام نیز از ۳ مرکز به ۲۳ افزایش یافته است.

دکتر میرزایی حیدری خاطرنشان کرد: تولید و بسته‌بندی آب آشامیدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایوان، راه اندازی زائرسرای دانشگاه آزاد اسلامی مرکز مهران با ظرفیت ارائه خدمات سالانه به بیش از ۱۴۲ هزار نفر، مزرعه آموزشی، تحقیقاتی و تولیدی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهلران به مساحت ۵۰ هکتار و… از طرح‌های اقتصادی و عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام است.

دکتر ناصری سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام نیز در ادامه تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به تمامی مردم است و از تمامی ظرفیت‌ها برای ارتقای این دانشگاه استفاده خواهیم کرد تا آن را به نقطه مطلوب برسانیم.

در پایان این مراسم، با اهدای لوح تقدیر از زحمات و خدمات دکتر میرزایی حیدری در زمان ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام قدردانی و حکم سرپرستی دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام به دکتر بهروز ناصری تقدیم شد.

به اشتراک بگذارید : | | |