شما اینجا هستید   |

    اخبار : مقابله با جنگ روایت‌ها، نیازمند کار کارشناسی دقیق، شبکه‌ای و فعال است/ تبدیل شدن به دانشگاه پرورش‌گر و توسعه‌دهنده فضای انقلابی از وظایف دانشگاه آزاد اسلامی است/ لزوم شبکه سازی در تشکل های دانشگاه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ششمین نشست هم‌اندیشی نمایندگان ریاست دانشگاه در هیأت نظارت بر تشکل‌های دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی که عصر امروز در مهمانسرای حافظ برگزار شد، گفت: انقلاب اسلامی بزرگترین جریانی بود که در مقابل جریان جهانی‌سازی و یکپارچگی جهان شبکه‌ای به مقابله برخاست. این وجهه تمدن غرب که از ۳۰۰ سال پیش آغاز شده، در قرن بیستم شتاب یافت و راه خود را با نوعی سیطره فناورانه و اقتدار حاصل از علم در پیش گرفت و در قرن حاضر جلوه خاصی پیدا کرد.

وی ادامه داد: مقابله جریان انقلاب اسلامی با این جریان جهانی‌سازی، باعث شد رئیس‌جمهور وقت آمریکا به عنوان نماد استکبار و رهبری جریان یکپارچگی جهان شبکه‌ای در دی ماه ۱۳۹۸ فرمان تجاوز به حقوق یک ملت را صادر کند که حاصل آن شهادت حاج قاسم سلیمانی ابرمرد مبارزه با تروریست بود. آیندگان خواهند نوشت که انقلاب اسلامی ایران مدافعانی به عرصه جهانی تقدیم کرد که برای آنها شیعه، سنی، ایزدی و مسیحی تفاوت نداشت و برای آنان در دوره‌ای که شعار حقوق بشر در جهان مطرح بود، حق واقعی بشر اهمیت داشت.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: در این دنیای سیاه و سفید که امروز بشر با آن مواجه است، افتخار ما این است که تحت زعامت ولی حق زندگی می‌کنیم، در حالی که نسل‌ها و سده‌های گذشته از چنین نعمتی محروم بودند، بنابراین براساس آیه قرآن کریم که می‌فرماید «وَ إِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ وَ لَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابِی لَشَدِیدٌ»، باید شکرگذار و قدردان این نعمت باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اهمیت بیان دقیق و صحیح روایت‌های تاریخ معاصر، گفت: اکنون دوره «جنگ روایت»‌هاست و اگر غفلت کنیم، دشمنان این سرزمین در فضای مجازی روایت‌ها را آن طور که می‌خواهند، تعریف می‌کنند و جوان ایرانی را به سمت خود می‌کشند. نباید بدون هوشیاری از کنار این قضایا بگذریم.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید شبکه امانتداران فضای انقلابی در کشور باشد، اظهار داشت: اکنون در دانشگاه با نسل دانشجویانی مواجه هستیم که وقایع معاصر برای آنها روایت تاریخی است. به همین دلیل بحث «تبیین» و «تحریف» بسیار حائز اهمیت است، چرا که اکنون با جنگ روایت‌ها روبرو هستیم. وقایع مربوط به انقلاب اسلامی و حوادث پس از آن، قرار است به نسلی منتقل شود که آن دوره را ندیده و تجربه نکرده و شناخت او از وقایع تاریخی و سیاسی تنها مربوط به یکی دو دهه اخیر است و با انقلاب اسلامی از طریق روایت‌های فضای مجازی آشنا شده است.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: در مواجهه با جنگ روایت‌ها، نیازمند کار کارشناسی دقیق، شبکه‌ای، فعال و استفاده از روش‌های نو برای گسترش فضای انقلابی هستیم و این پروژه‌ای است که معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مسئولیت آن را برعهده دارد.

دکتر طهرانچی با اشاره به لزوم توجه به هویت جوان ایرانی، گفت: دشمن می‌خواهد هویت جوانان ما را بگیرد و از این نظر با یک «جنگ هویتی» نیز روبرو هستیم. شهید حججی نماد هویت جوان برآمده از انقلاب اسلامی است و باید در حفظ و معرفی این نمادها کوشید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه یکی از وظایف دانشگاه آزاد اسلامی تبدیل شدن به دانشگاه پرورش‌گر و توسعه‌دهنده فضای انقلابی است، تصریح کرد: در این محور راهبردی، تعلیم و تربیت و مهارت‌افزایی متخصصان متعهد، روزآمد، خلاق و توسعه سبک زندگی اسلامی، فرهنگ عفاف و خانواده به همراه پرورش اخلاقی منابع انسانی دانشگاه و تلفیق آموزش با پژوهش از اهمیت بسزایی برخوردار است و ارتقای تربیت اخلاقی، فرهنگی و هویتی یکی از مقصودهای این محور راهبردی است.

دکتر طهرانچی، «ارتقای بینش تمدنی، روحیه انقلابی، تعلق به آرمان‌های انقلاب و هویت ایرانی اسلامی» را یکی از وظایف نمایندگان ریاست دانشگاه در هیأت نظارت بر تشکل‌های دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و گفت: در این مسیر، دو راه‌کنش «تقویت و حمایت از شبکه‌های کارآمد و نهادهای دانشجویی برای تحقق الگوی شیوع و انتشار درون‌زا در بستر فعالیت‌های خودجوش فرهنگی و تربیتی» و «تعمیق روحیه انقلابی و ارتقای بینش تمدنی» باید در محیط دانشگاه و محیط فرهنگ سازمانی در دستور کار قرار گیرد.

وی به اقدامات محورهای راه‌کنش «تقویت و حمایت از شبکه‌های کارآمد و نهادهای دانشجویی برای تحقق الگوی شیوع و انتشار درون‌زا در بستر فعالیت‌های خودجوش فرهنگی و تربیتی» اشاره کرد و افزود: تدوین اصول و معیارهای مشارکت فرهنگی و حمایت از نهادهای دانشجویی، شناسایی نهادهای دانشجویی فعال و تحلیل رویکردها و قابلیت آنها در انجام فعالیت‌های مؤثر فرهنگی و تربیتی، طراحی راهکارها و سازوکار حمایت اثربخش از این نهادها، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و مناظره با محوریت نهادهای دانشجویی و موضوعات روز جامعه و همچنین تشکیل کانون‌های دینی و معرفت‌افزا از جمله اقدامات این راه‌کنش است که در سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی مورد تأکید قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امروز با جنگ دیگری به نام «جنگ شبکه‌ای» نیز مواجه هستیم، بر لزوم شبکه‌سازی در تشکل‌های دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد.

دکتر طهرانچی در ادامه این نشست دوساعته، به سؤالات نمایندگان ریاست دانشگاه در هیأت نظارت بر تشکل‌های دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی پاسخ گفت.

به اشتراک بگذارید : | | |