شما اینجا هستید   |

    اخبار : نخستین دوره توان افزایی بدو استخدام اعضای هیأت علمی برگزار شد/ کارگاه تخصصی ۳ ساعته تحول و تعالی دانشگاه با حضور دکتر طهرانچی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مراسم اختتامیه نخستین دوره توان افزایی بدو استخدام اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی امروز در استان مازندران برگزار شد.

دوره توان افزایی بدو خدمت اساتید برای نخستین بار در دانشگاه آزاد اسلامی به همت مرکز جذب و امور هیأت علمی از روز جمعه اول بهمن ماه آغاز و تا امروز به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران ادامه داشت.

مراسم افتتاحیه نخستین دوره توان افزایی بدواستخدام اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر بیژن رنجبر قائم مقام رئیس دانشگاه، دکتر عباس اشرفی رئیس مرکز جذب و امور هیأت علمی، دکتر حسین کرمانیان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران و اساتید در اردوگاه فرهنگی رفاهی سازمان سما برگزار شد.

دکتر طهرانچی:  قصد داریم به تدریج و با ارتقای کیفیت علمی، دانشگاه آزاد اسلامی را تا سطح معتبرترین دانشگاه جهان پیش ببریم

همچنین کارگاه آموزشی دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با عنوان «بررسی سیر تکوین آموزش عالی و سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی» امروز برگزار شد و به مدت سه ساعت به طول انجامید.

دکتر طهرانچی در این کارگاه تخصصی به نگاه جامع دانشگاه و معلمی اشاره کرد و خطاب به اساتید، گفت: شما اساتید دانشگاه در امور اداری و مسائل پیش‌رو، با چرخ‌های مربعی شکل مواجه هستید که باید با نیروی محرکه خود آن را به حرکت درآورید و چرخ مربعی را به ۸ وجهی و در نهایت به چرخ دایره‌ای تبدیل کنید.

وی ادامه داد: یأس و ناامیدی از رحمت الهی از بزرگترین گناهان کبیره است. انسان ناامید نمی‌تواند به جوان امید دهد، بنابراین نشاط و امید و خوش‌رویی ویژگی اول یک معلم است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه نیازمند تولید دانش در عرصه تعلیم و تربیت هستیم، اظهار داشت: اگر با دقت به جایگاه استاد دانشگاه و تربیت کننده دانشجو و جوان توجه شود به راحتی قابل قبول است که استاد دانشگاه از جایگاه رفیع کم نظیری برخوردار باشد که این موضوع اقتضا می کند با دقت بیشتری حرکت کنید، اما نکته حائز اهمیت این است که باید توجه داشته باشیم که در زمینه پژوهش، دانشجوی مسئله محور و نظریه پرداز تربیت کنیم نه مقلد.

دکتر طهرانچی در کارگاه آموزشی دوره توان افزایی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به تشریح و توضیح مواردی از جمله دانشگاه اجتماعی، تولید علم و فناوری، الگوگیری از جریان خلقت، مسأله یابی، مسأله سازی، نهادینه کردن شکرگذاری در تربیت جوانان پرداخت و گفت: باید شکرگذاری را در جوانان نهادینه کنیم. جوانان باید بدانند با چه نعمت های بی شماری در زندگی روبرو هستند و قدردان آنان باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه باید یک محیط کاملاً تحقیقی باشد، اظهار داشت:  قصد داریم به تدریج و نه دفعتاً و با ارتقای کیفیت علمی این دانشگاه را تا سطح بهترین و معتبرترین دانشگاه جهان پیش ببریم.

دکتر طهرانچی خطاب به اعضای هیأت علمی حاضر در جلسه گفت: از سال ۱۳۹۸ که جمعیت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به کمتر از یک میلیون دانشجو رسید، تا امروز هر سال ۳۰ هزار دانشجوی جدید جذب دانشگاه شده اند. یکی از دلایل این افزایش اقبال عمومی، شما اعضای هیأت علمی دانشگاه هستید. ما در دانشگاه آزاد اسلامی یک اجتماع فرهنگی تربیتی از اعضای هیأت علمی که مولد است و تربیت می کند، تشکیل داده ایم.

در ادامه، دکتر محمد علی‌اکبری مشاور رئیس دانشگاه و مجری طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه توضیحاتی درخصوص برنامه علمی دانشگاه و همچنین سامانه پژوهشیار پرداخت و تأکید کرد که این سامانه زنده است و به صورت هفتگی بروز شده و امکانات مورد نیاز به آن اضافه می شود.

وی با بیان اینکه حدود ۳۰ برنامه علمی در حوزه های مختلف علوم انسانی، فنی مهندسی، علوم پایه و… تعریف شده و در اختیار دانشجویان و استادان قرار گرفته است، گفت: در آینده نزدیک سطح حمایت ها از برنامه های علمی دانشگاه بالاتر خواهد رفت، چون هم دانشگاه به آن نیاز دارد و هم صنعت و جامعه به آن اقبال نشان می دهد؛ بنابراین پیگیری و اجرای این برنامه ها در دانشگاه جدی‌تر نیز خواهد شد.

دکتر علی‌اکبری همچنین به سؤالات برخی از اعضای هیأت علمی حاضر در جلسه درخصوص مسائلی ازجمله تطابق و عدم تطابق پروپوزال ها با برنامه علمی دانشگاه، ثبت پروپوزال ها در ایرانداک، پایان‌نامه ها، شورای حوزه دانشی مستقر در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، انعقاد تفاهم نامه و قرارداد با صنایع به منظور حمایت از رساله ها و پایان نامه ها و… پاسخ گفت.

همچنین نظرات اعضای هیأت علمی شرکت کننده در این دوره، در قالب کلیپ در سالن به نمایش درآمد.
این دوره در راستای تحقق ارتقا و کارآمدی دوره های تحصیلی در سند تحول و تعالی مبنی بر برگزاری دوره های مستمر و توجیهی و ارزیابی استادان در جهت انطباق فکری و روشی با مبنای تربیتی توحیدی و شیوه های آموزش نوین تحول آفرین انجام شده است.

اساتید شرکت کننده در این دوره که به تازگی احکام آنها صادر شده، ضمن آشنایی با اسناد بالادستی به ویژه سند تحول و تعالی دانشگاه، ساختارها، آیین نامه ها و فرآیندهای مرتبط، آموزش های اولیه و عمومی مورد نیاز را در دو حوزه مهارت افزایی و معرفت افزایی به مدت ۳۲ ساعت دریافت کردند.

همچنین مراسم تقدیر از برگزیدگان مسابقه کتابخوانی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت آثار آیت‌الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی(ره)، با حضور دکتر طهرانچی برگزار شد.

لازم به ذکر است؛ نخستین دوره توان‌افزایی بدو استخدام اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی که با حضور خانواده های اساتید شرکت کننده برگزار شد، با قرائت گروهیِ سوگندنامه توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر قانونی به همراه اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به پایان رسید.

به اشتراک بگذارید : | | |