شما اینجا هستید   |

    اخبار : رویداد ملی «عصر امید» جلوه‌ای از دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی است/به دنبال احیای کارکرد تربیتی محیط آموزشی هستیم

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نشست دوروزه تبیین اصول و مبانی راهبردی سند تحول و تعالی دانشگاه ویژه رؤسای جدیدالانتصاب دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها صبح امروز با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در تالار حافظ برگزار شد.

دکتر طهرانچی در این جلسه گفت: در دانشگاه بیش از بخشنامه، آیین‌نامه و دستورالعمل، نیازمند گفت‌وگو و فهم دقیق مسائل هستیم. از این رو بیانیه نقش دانشگاه در تعلیم و تربیت اجتماعی را خطاب به رؤسای واحدها و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهیه کردیم تا دانسته‌های خود در حوزه تعلیم و تربیت اجتماعی را به اشتراک گذاشته و با تضارب آرا، روش‌های خلاقانه و بهتری در این حوزه پیدا کنیم.

وی ادامه داد: معتقدیم به جای بخشنامه‌محوری و مدیریت مجموعه توسط یک شخص، باید فهم و تجربیات را به اشتراک گذاشته و با نقد موضوعات، به مسائل پرداخت. اگر به یک فهم مشترک برسیم، می‌توانیم مسائل را به راحتی حل کنیم. دانشگاه محل اندیشه است و باید از تفکر و اندیشه یکدیگر در مدیریت دانشگاه به نیکی استفاده کرد. اشکال ما این بوده که در بحث‌ها مفاهیم را تبادل نمی‌کنیم و بنا داریم دانشگاه را با تضارب اندیشه مدیریت کنیم.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه در مدیریت دانشگاه باید چیستی، چرایی و چگونگی آن را شناخت، گفت: آنچه در صدسال اخیر در کشور اتفاق افتاد، توجه به بُعد چگونگی دانشگاه بود.

وی خاطرنشان کرد: در غرب درباره دانشگاه دیدگاه‌های آرمان‌گرایانه، واقع‌گرایانه و اقتصادی وجود دارد، اما چنین دسته‌بندی در دانشگاه‌های ما نیست و اکنون یکی از چالش‌های اصلی که با آن مواجه هستیم، این است که دانشگاه برای فرد است یا جامعه و در آن فرد باید رشد پیدا کند یا سازمان دانشگاه؟ در واقع دیدگاه واقع‌گرایانه معتقد است که دانشجو باید به دانشگاه برود تا مهارت بیاموزد و بتواند کار پیدا کند. دیدگاه آرمان‌گرایانه نیز برای ارزش ذاتی دانشگاه اهمیت قائل است و اعتقاد دارد که دانشگاه باید شأن افراد را بالا ببرد. نظریه اقتصادی، اما معتقد است دانشگاه محل سرمایه‌گذاری است. از این رو شاهدیم که بسیاری از افراد حاضرند صدها میلیون تومان خرج کنند تا در رشته‌های علوم پزشکی پذیرفته شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به شکل گیری دانشگاه در ایران، گفت: بیش از ۸۰ سال است که دانشگاه به عنوان نهاد برآمده از مدرنیته وارد کشور شده است. در ابتدا هدف از تأسیس دانشگاه، رسیدن به یک شهر تمدنی بود، اما یونیورسیته را به «دانشگاه» ترجمه کردیم و این کج‌فهمی باعث شد از ابتدا با ابعاد مختلف دانشگاه آشنا نشویم. این در حالی است که عرب‌زبان‌ها با توجه به جامعیت دانشگاه، یونیورسیته را «جامعه» ترجمه کردند.

وی اظهار داشت: دانشگاه و علم جدید در غرب قوام یافته است؛ به همین دلیل مشکلات جدی با آن داریم، چرا که علوم انسانی ما برگرفته از مکتب آمریکایی است که برپایه کلاس‌محور و کتاب‌محور است، اما علوم انسانی در فرانسه کرسی‌محور و استادمحور است. اما برعکس دانشگاه، نظام اداری ما از فرانسه الگوبرداری شده و به همین دلیل بسیار بروکراتیک است

دکتر طهرانچی با اشاره به تغییر رویکرد دانشگاه‌ها پس از جنگ سرد، گفت: با آمدن فرادیسیپلین‌ها، نانو، آی‌تی و… به حوزه علم و گسترش فضای مجازی، وارد دوره جهان شبکه‌ای شدیم. واقعیت این است که جهان شبکه‌ای، گسترش فضای مجازی، همه‌گیری کرونا و سوق دادن دانشگاه‌ها و مدارس به آموزش مجازی طی دو سال گذشته به صورت اتفاقی نبود و با مواجهه با آنها باید هوشمندانه عمل کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نظام علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران به مقابله با آمریکا رفته است، گفت: آموزش عالی ما تاکنون دستاوردهای قابل توجهی داشته که نقش دانشگاه آزاد اسلامی نیز در آن حائز اهمیت است؛ از این رو رویداد ملی دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم انقلاب تحت عنوان «عصر امید» همزمان با چهل سالگی دانشگاه برگزار خواهد شد تا بتوانیم جلوه‌ای از دستاوردهای دانشگاه را به معرض نمایش بگذاریم.

وی با اشاره به تدوین سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی، بر لزوم مطالعه اسناد پشتیبان این سند تأکید کرد و افزود: در مدل تدوین سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی، تربیت قوه عاقله به عنوان هسته مرکزی سند قرار گرفته و فرهنگ و علم دو بال آن هستند و ماحصل برون‌داد دانشگاه در جامعه باید منجر به آثار اجتماعی، اقتصادی و فناورانه شود. از این رو این سند در ۱۰ بسته کاری با محوریت «تربیت قوه عاقله و توسعه‌دهنده فضای انقلابی»، تبدیل شدن به دانشگاه «سرآمد و پاسخگو» و «کارآمد و پایدار» تهیه شده است.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه یک شبکه علمی، تربیتی و فرهنگی یکپارچه است، گفت: در کنار سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی، اسناد آمایش «اقتصادی اجتماعی»، «فرهنگی اجتماعی» و «فناورانه» نیز تهیه شده و در حال نهایی شدن است.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: نظام‌نامه پیاده‌سازی سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در اختیار رؤسای استان‌ها و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است. این نظام‌نامه به دنبال تحقق اهداف و پیاده‌سازی اقدامات مندرج در سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی، نظارت بر حسن انجام پروژه‌ها و فعالیت‌های مرتبط با سند، ارزیابی فرآیندهای اجرایی‌شده، بسترسازی برای پیاده‌سازی سند از طریق هماهنگی و رفع تعارضات درون سازمانی و… است. فرهنگ‌سازی، تقویت فرهنگ مشارکت و تحقق دانشگاه شبکه‌ای و همچنین حاکمیت رویکردهای تحول‌آفرین، توجه به ارزش‌ها، در نظر گرفتن اهداف کلان و اهداف عملیاتی سند تحول و تعالی در تصمیم‌گیری‌ها از دیگر اهداف نظام‌نامه پیاده‌سازی سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی ادامه داد: سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی دارای «جهت‌دهنده‌ها» شامل مأموریت، چشم انداز، اقدامات راهبردی، ارزش‌ها، «محورهای راهبردی»، «بسته‌های کاری» و «برنامه (اقدامات)» است. سند آمایش هریک از استان‌ها نیز براساس تجزیه و تحلیل وضع موجود، احصاء وضعیت موجود، تبیین و اعتباردهی به مسائل و مزیت‌ها و تعیین مأموریت‌های آمایشی تدوین می‌شود.

دکتر طهرانچی، کارکرد دانشگاه را مانند رسالت انبیاء هدایت از دریچه تعلیم و تربیت عنوان کرد و گفت: پیامبران الهی با انجام رسالت خود و اصلاحات در جامعه، به دنبال تغییر در فرهنگ عمومی و تحول در رفتار اجتماعی بودند و دانشگاه نیز با تأسی از این مسیر، باید علم طیب را به دانشجویان بیاموزد و به القای محبت به عنوان مقدمه انسان‌سازی توجه ویژه داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: دانشگاه در ارائه علم بینش‌ساز، گرایش‌ساز و کنش‌ساز مسئول است و این سه وجه در تهیه و تدوین سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی ملاک بوده و به دنبال احیای کارکرد تربیتی محیط آموزشی هستیم.

به اشتراک بگذارید : | | |