شما اینجا هستید   |

    اخبار : زنان باید برای کمال اجتماع در جامعه حضور یابند / در اسلام به جایگاه و شأن زن توجه ویژه شده است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نشست هم‌اندیشی و صمیمانه بانوان همکار سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در سالن ۹ دی برگزار شد.

دکتر طهرانچی در این نشست با بیان اینکه کشور امروز در حال سپری کردن شرایط ویژه‌ای است، گفت: به دلیل مجموعه‌ای از ناکارآمدی‌هایی که در گذشته صورت گرفت و براساس آن؛ مسئولان فکر کردند باید دنیا را دوباره بیازمایند و به دشمن اعتماد کنیم، امروز شرایط سختی برای کشور فراهم شده و اقتصاد دچار چالش شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال یک تجربه بزرگ مردم‌‎سالاری دینی در کشور هستیم، اظهار داشت: امروز از جانب مقام معظم رهبری یک مردم‌سالاری دینی حاکم شده که بسیار حائز اهمیت است و براساس آن مردم می‌توانند انتخاب‌های خود را داشته باشند. ایران امروز بیش از ۴۰ سال است که در کانون توجه دنیا قرار گرفته و مسیری انتخاب کرده که ویژگی‌های بارزی داشته و با سیاست‌های اتخاذشده نه به افغانستان تبدیل شده و نه به عراق و بین این دو کشور، سربلند و محکم حرکت می‌کند.

وی افزود:  امروز وقتی به منطقه نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که جنگ به سادگی تبدیل به یکی از مسائل مهم کشورها شده و حتی در اروپا که مدعی پیشرفت و تمدن بود، جنگ در جریان است. این امر نشان می‌دهد اگر به میزان کافی قوی و پایدار نباشیم، به راحتی مورد هجمه قرار می‌گیریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دشمن تلاش کرده با ایران جنگ نرم را پیش ببرد، گفت: زمانی که دشمن فهمید نمی‌تواند جنگ سخت را در کشور پیش ببرد، به این نتیجه رسید که با جنگ نرم به اهداف خود دست یابد. جنگ نرم دو بال دارد که اقتصاد و فرهنگ است. دشمن سعی کرد از این دو بال برای هجمه به مردم استفاده کرده و به قول خودشان ریشه مردم را خشک کنند اما خداوند را شاکریم آنچه فکر می‌کردند، اتفاق نیفتاد و خودشان از چرخه سیاست محو شدند.

دکتر طهرانچی با اشاره به اهمیت جایگاه زن و مرد در اجتماع و خانواده، تصریح کرد: در این زمینه نکته بسیار مهمی وجود دارد و آن این است که در خلقت الهی زن و مرد زوج هستند و یکسان نبوده و مساوی نیستند. زنان تفاوت‌ها و قابلیت‌هایی دارند که لازم است در چارچوب‌گذاری مسائل اجتماعی و خانوادگی، به این تفاوت‌ها و قابلیت‌ها توجه شود. البته این تفاوت‌ها و قابلیت‌ها نشانه ضعف یا برتری نیست.

وی با تأکید بر اهمیت زوجیت در نظام خلقت، گفت: این موضوع بسیار مهم است و نشان می‌دهد که اگر زوج با هم همراه نشود، کمال حاصل نمی‌شود.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با گرامیداشت روز عفاف و حجاب، اظهار داشت: در فرهنگ‌های متفاوت برای شناخت زن و مرد، درک تفاوت‌ها و قابلیت‌های آنها، نگاه‌های بسیار وجود دارد که به چیستی و چرایی در نگاه انسان برمی‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: زبان حلقه تفکر و نگاه است و از اهمیت زیادی برخوردار است. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که در زبان ما – حداقل پس از فارسی دُری که وارد زبان معاصر شدیم – تفاوتی در زن و مرد وجود ندارد. در زبان‌های دیگر ضمیر و صفت و… در مورد زن و مرد تفاوت دارد؛ یعنی نگاه در بیرون از این سرزمین مبتنی بر تفاوت بین زن و مرد است و از دل این تفاوت، فمینیسم ظهور و بروز کرد.

فرهنگ اسلام برای زن ارزش والایی قائل است

دکتر طهرانچی با بیان اینکه فرهنگ اسلام برای مقام زن ارزش والایی قائل است، گفت: در این فرهنگ، اساساً حقوق زن و مرد درون خانواده دیده شده، برای آنها قواعد گذاشته شده و به جایگاه و شأن زن توجه ویژه شده است. این یک نگاه متعالی است. این در حالی است که در غرب نگاه به زن یک نگاه کالایی است و بی‌حجابی و برهنگی بزرگ‌ترین توهین به شخصیت زن است. در نگاه غرب به زن، تحقیر نهفته است اما در نگاه اسلامی زنان با تفاوت‌ها و قابلیت‌هایی که دارند، دوشادوش مردان در صحنه اجتماع حضور دارند. این موضوع در نگاه تاریخی کشور ما نیز وجود دارد. در این مورد نوع پوشش نیز بسیار مهم است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اگر بخواهیم زن و مرد را با قابلیت‌ها و تفاوت‌هایشان درک کنیم، باید آنها را از سه جنبه «به ما هو»، «نقش‌آفرینی زن و مرد در خانواده» و «نقش‌آفرینی زن و مرد در اجتماع» بررسی کنیم. در این زمینه لازم است به تفاوت‌های روحی و فیزیولوژی و عاطفی زنان و مردان توجه داشته باشیم و مشاغل اداری را بر این اساس تعریف کنیم. اعتقاد داریم که زنان صرفاً برای امرار معاش وارد اجتماع نمی‌شوند؛ البته این معنی عدم دریافت حقوق و دستمزد نیست بلکه منظور این است که زن برای کمال اجتماع، وارد عرصه جامعه می‌شود چون در عرصه تربیت اجتماعی بخشی از تربیت، تربیت زنانه است. در این زمینه بعضی از خدمات به مردم از جنس محبت و روحیه مادری زن است؛ مانند پرستاری که این شغل‌ها بسیار مهم هستند. در این بین به این نکته بسیار حائز اهمیت است که جامعه را نمی‌توان بدون حضور زنان اداره کرد.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه طبق قاعده زوجیت در اجتماع مشاغلی وجود دارد که جز به حضور زن، کمال نمی‌یابد، گفت: مقام معظم رهبری در این زمینه می‌فرمایند «رشته‌های تحصیلی و مشاغل ناسازگار با طبیعت زنان به آنان تحمیل نشود.»

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: حضور زن در اجتماع بسیار لازم است و اسلام برای صیانت از حضور زن تدابیری دارد. در این بین، مهم است که توجه داشته باشیم که اصل در تساوی حضور زن و مرد در اجتماع نیست. زنان باید برای کمال اجتماع در جامعه حضور یابند و نه صرفاً به عنوان یک عنصر کار.

وی با بیان اینکه مشاغل و نظام اداری در نهایت کمال نیست، گفت: ما در این زمینه گرفتار نظام غرب هستیم که از بلژیک و فرانسه وارد ایران شده است. این سیستم اداری که از غرب تحمیل شده، حقوق زن و مرد را مناسب تعریف نکرده است. یکی از مشکلات ما با غرب، نظام مردسالاری غرب است. درواقع فمینیسم به عنوان یک نهضت اعتراضی ظهور کرد. غرب به حدی زن‌ستیز بود و زنان را تحقیر می‌کرد که زنان غرب برای تغییر این نگاه، به پا خاستند.

دانشگاه آزاد اسلامی طی سه سال گذشته به حضور بانوان در پست‌های مدیریتی اعتماد کرد

دکتر طهرانچی با بیان اینکه باید در دانشگاه به عنوان یک نهضت الگو، یک کار مدون علمی و انسان‌شناسانه انجام دهیم، تصریح کرد: باید برای حل این مسائل اقدامات لازم صورت گیرد. ما در دانشگاه آزاد اسلامی طی سه سال گذشته به حضور بانوان اعتماد کردیم و امروز با افتخار بسیاری از رؤسای واحدها و مراکز و مدیران سازمان مرکزی از بانوان هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: ما نیازمند یک بازآرایی سازمانی هستیم تا جایگاه، تفاوت‌ها و قابلیت‌های بانوان دیده شود.

راه‌اندازی سازمان تربیت اسلامی کودک در دانشگاه آزاد اسلامی

وی با اشاره به راه‌اندازی سازمان تربیت اسلامی کودک در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مهدهای کودک بسیار مهم هستند چرا که محل تربیت کودکان این مرز و بوم است. در این زمینه اقداماتی صورت گرفته که از ابتدای سال تحصیلی، سازمان تربیت اسلامی کودک در سازمان مرکزی و واحدها راه‌اندازی شود.

دکتر طهرانچی در پایان تأکید کرد: برای اینکه دانشگاه آزاد اسلامی پرفروغ، محکم و استوار حرکت کند، یک مسیر انتخاب شده و آن مسیر، تحول است. اگر سازمان‌ها نتوانند در مقابل تحولات اجتماعی و فناورانه پاسخ مناسب داشته باشند، محکوم به زوال و نابودی هستند. ما در این زمینه راه محکمی انتخاب کرده‌ایم.

در ادامه این  نشست، دکتر داریوش جاوید معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه مطالب و موضوعاتی درخصوص طرح دغدغه‌ها و مطالبات بانوان سازمان مرکزی پرداخت و تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی بحمدالله با وجود مسئله کرونا، کاهش هرم جمعیت جوان در کشور، افزایش تعداد مراکز آموزش عالی و… توانسته مسیر خود را با موفقیت به پیش ببرد.

همچنین دکتر عاصمه قاسمی مشاور ریاست دانشگاه در امور زنان و خانواده با تأکید بر اهمیت نقش و جایگاه زنان در جامعه امروز، گفت: نقش زنان در جامعه، نقشی بی‌بدیل و غیر قابل انکار است و پیشرفت کشور مدیون تلاش تمام زنان و مردان این مرز و بوم است. در دانشگاه آزاد اسلامی نیز بانوان در دهه‌های گذشته و در حرکت جدید دانشگاه به عنوان گام دوم، دوشادوش آقایان برای توسعه این دانشگاه تلاش می‌کنند.

وی ادامه داد: البته نقش زنان به دلیل نقش‌های مضاعفی که در خانواده نیز برعهده دارند، قابل توجه تر است و باید به آن توجه ویژه داشت.

لازم به ذکر است دکتر امید طیاری مدیرکل امور اداری و منابع انسانی و دکتر امیرعباس لشگری رئیس مرکز ورزش و تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست حضور داشتند.

به اشتراک بگذارید : | | |